واکنش برخی چهره های اپوزیسیون به درگذشت همراه امام و رهبری
دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب: 39403
واکنش برخی چهره های اپوزیسیون به درگذشت همراه امام و رهبری
درگذشت حجت الاسلام و المسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی واکنش های زیادی را در میان جریان اپوزیسیون به همراه داشت
درگذشت حجت الاسلام و المسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی واکنش های زیادی را در میان جریان اپوزیسیون به همراه داشت. اهمیت این خبر با توجه به دانستن نقش و جایگاه مهم ایشان در ساختار جمهوری اسلامی مشخص می شود.از این رو واکنش ها می تواند جایگاه اپوزیسیون را نیز مشخص کند.

به گزارش رسانه ایران؛ رضا حقیقت نژاد از فعالان سیاسی اپوزیسیون در صفحه فیسبوک خود، پیامدهای مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی در عرصه سیاست را قدرتمند و مهم توصیف کرده که به زعم خود می توان از ‌آن به عنوان یک سکته قلبی تمام عیار برای جناح اصلاح طلب و اعتدالگرا در ایران یاد کرد.

این تحلیل گر سیاسی از هاشمی به عنوان ستون اصلی خیمه گاه اصلاح طلبان و برخی نیروهای رانده شده از قدرت در لایه های بالادستی قدرت در ایران تعبیر می کند و می نویسد:
«اکنون مرگش می تواند یک خلا عظیم سیاسی ایجاد کند و آرایش صحنه سیاسی را بهم بریزد.»


وی در تشریح خلاهای فقدان هاشمی می نویسد:
«نخستین خلا ناشی از مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی متوجه دولت حسن روحانی است. در روزهای سخت پس از برجام و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، حسن روحانی بیش از هر زمان دیگر به لابی گری و حمایت سیاسی نیازمند بود و اکنون باید به تنهایی با انبوه اصولگرایان بجنگند.»

حقیقت نژاد شخصیت هاشمی را یک شخصیت رسانه ای و بی پروا در مواجهه با اصول گرایان قلمداد کرد و نوشت:
«فقدان حضور او نه تنها در انتخابات ریاست جمهوری که در انتخابات شورای شهر هم تاثیر مهمی خواهد گذاشت. نزدیکان هاشمی به ویژه فرزندش محسن هاشمی رفسنجانی سرمایه گذاری عظیمی بر روی انتخابات شورای شهر تهران کرده بودند و محسن هاشمی قصد رسیدن به صندلی شهرداری را داشت.»

وی خلا دوم در نهاد مجمع تشخیص مصلحت نظام دانسته و می نویسد:
« در عرصه نهادها نیز عدم حضور هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام می تواند موجب به حاشیه رانده شدن بخشی از نیروهای اصلاح طلب و منتقد حکومت شود که زیر چتر او در این نهاد گرد هم آمده بودند. این خلا به دولت روحانی نیز آسیب خواهد زد»

حقیقت نژاد در تشریح خلا سوم می نویسد:
«در وجه سوم اما مرگ هاشمی مرگ برخی رویاهای سیاسی اصلاح طلبان بود، مانند تغییر در قانون اساسی، شورایی کردن رهبری و یا دوره ای کردن زمان رهبری و تقویت نقش نظارتی مجلس خبرگان رهبری بر رهبر. او در سال های اخیر بارها درباره این موضوعات سخن گفته بود.»

وی در پایان نتیجه می گیرد که بازی سیاست در ایران وارد دوران تازه ای شده است.

 اکبر گنجی از عناصر تندروی ضدانقلاب در یادداشتی که در پایگاه خبری رادیوزمانه منتشر شده است آقای هاشمی را وزنه متعادلی توصیف کرد که در بدترین شرایط از دنیا رفت.
گنجی با اعتراف به نقش هاشمی در ساختار قدرت جمهوری اسلامی، روحانی را ادامه دهنده او می داند و می نویسد:
«هاشمی رفسنجانی به “وزنه تعادلی” در درون نظام تبدیل شده بود که به عنوان سنگر مقاومت در برابر افراطی‌ترین بخش‌های رژیم عمل می‌کرد. حسن روحانی قصد دارد که راه او را تداوم بخشد، اما فاقد سوابق و پیشینه اوست. هاشمی خود را به همه به طور طبیعی تحمیل کرده بود.»

مریم رجوی سرکرده گروهک تروریستی منافقین در واکنش به این خبر، ادعا کرد درگذشت هاشمی رفسنجانی موجب فرو ریختن تعادل جمهوری اسلامی می‌شود.

علی علی زاده از تحلیل گران سیاسی در صفحه خود در توئیتر فوت زودهنگام نفر همیشه دوم قدرت را خبری تلخ توصیف کرد که پرسش های بی شماری را بی جواب گذاشته است.

 

این مدرس فلسفه با اعتراف به قدرت سیاسی هاشمی، آخرین، مسئولانه‌ و هوشمندانه‌ترین کنش سیاسی وی را انتقال آرام جایگاهش در زعامت و رهبری بلوک میانه‌ به حسن روحانی در ۳سال گذشته دانست.

علی افشاری از عضو سابق دفترتحکیم وحدت نیز بر خلاف دیگران اعتقاد دارد کارنامه آقای هاشمی مثبت نیست. به زعم وی رفتن او تاثیرات ماندگار و جبران ناپذیری در عرصه سیاسی ایران ندارد، فقط در کوتاه مدت کفه ترازوی موازنه قوا را به نفع بخش تند روی حکومت سنگین می سازد .


وی داوری در خصوص رفسنجانی را نیازمند بررسی دوره های جداگانه سیاست ورزی او و همچنین موقعیتش در سپهر سیاسی و اجتماعی ایران می داند.

وی می افزاید:
«او دوره های بسیار متفاوت و متعارض از یک چهره منفور تا محبوب را پشت سر گذراند و هنوز نیز معلوم نیست واقعا اقبال اجتماعی سالیان آخر عمر او از حب علی بود یا بغض معاویه، جنبه ایجابی داشت یا سلبی ؟»

جمشید برزگر تحلیل گر ارشد بی بی سی با حضور در استودیوی خبر۶۰دقیقه این شبکه مهم ترین پیامد درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را نه در متن جامعه که در ساختار قدرت تفسیر می کند.
Share/Save/Bookmark