چرا BBC با آزادی بیان و عقیده مخالف است؟
شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۳
کد مطلب: 22393
مولف :
 
چرا BBC با آزادی بیان و عقیده مخالف است؟
این اقدام روزنامه سان که به طور میانگین روزانه ۷.۵ میلون نفر مخاطب دارد، تا به حال بارها با اعتراضات و مخالفت های گسترده زنان انگلیسی مواجه شده است.
روزنامه انگلیسی سان یکی از زیر مجموعه های روزنامه تایمز است که سال ها صفحه سوم خود را به انتشار تصاویری برهنه یک مدل یا بازیگر زن، اختصاص داده است. این روزنامه در پایان هفته، تمام تصاویر منتشر شده در طول هفته را مجددا منتشر کرده و به رای می گذارد.


این اقدام روزنامه سان که به طور میانگین روزانه ۷.۵ میلون نفر مخاطب دارد، تا به حال بارها با اعتراضات و مخالفت های گسترده زنان انگلیسی مواجه شده است. آنها انتشار این تصاویر را باعث تحقیر و تخریب شخصیت زنان دانسته و معتقدند که این کار(انتشار تصاویر برهنه زنان برای لذت جویی مردان) نوعی سوء استفاده جنسی یا استفاده ابزاری از زن است.

کارولین لوکاس رهبر حزب سبز انگلستان و عضو سابق پارلمان اروپا (۱۹۹۹-۲۰۱۰) یکی از معترضین اصلی این اقدام روزنامه سان است. او می گوید صفحه ۳ روزنامه سان را باید به سطل زباله سپرد چرا که به همانجا تعلق دارد. وی برای نمایش بیشتر این مخالفت در زمان ایراد نطق خود در پارلمان روی بلوز خود نوشته بود "No More Page Three" !


لوسی هلمز نویسنده محبوب انگلیسی، نیز اعتراض خود به انتشار تصاویر برهنه زنان در روزنامه را، با راه اندازی یک کمپین نشان داده است که تا کنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر به آن پیوسته اند.
شعار اصلی این کمپین می گوید که اندام برهنه یک زن خبر نیست! "Boobs Aren’t News"


چهره دیگری که در این اعتراض ها حضور فعال دارد، کلر لوئیز پری معاون وزیر حمل و نقل پارلمان انگلیس است. او معتقد است چاپ این تصاویر در روزنامه کار درستی نیست چرا که ورود آن به خانه ذهن کودکان و نوجوانان را تحت تاثیر خود قرار می دهد.


حذف بی سر و صدای تصاویر زنان برهنه، از صفحه سوم روزنامه سان، بعد از ارائه درخواست منع فروش آن به پارلمان توسط خانم لوکاس، بازتاب گسترده ای در رسانه های مختلف داشت. اما در این میان پوشش خبری بی بی سی از این ماجرا، جای توجه بیشتری دارد.

این شبکه در حالی اعتراضات مربوط به انتشار تصاویر زنان برهنه در روزنامه سان را باز تاب می دهد که مدتی قبل، هرگونه اعتراض در مورد تصویر برهنه "گلشیفته فراهانی" را ناقض آزادی فردی ایشان و نادرست خوانده بود.


در این رابطه دو نکته را باید به BBC یادآوری کرد:
۱. با انتشار هر مطلبی در یک رسانه عمومی، جنبه های شخصی آن خود به خود از بین رفته و وجهه عمومی پیدا می کند. لذا هر مخاطبی که برخوردی با این مطلب داشته حق دارد درباره آن اظهار نظر کند.

۲. سازمان ملل متحد، انتشار تصاویر زنان عریان را سوء استفاده از جنسیت زن میداند. این سازمان همچنین، هرگونه استفاده ابزاری از زن را نادرست خوانده و آن را زیربنای خشونت علیه زنان و دختران میداند.
بنابراین بسیار طبیعی است که زنان در هر کجای دنیا نسبت به انتشار تصویر برهنه یک زن در محیط اطرافشان (چه از طریق رسانه های مکتوب و چه فضای مجازی) واکنش نشان دهند و به آن معترض باشند.

با این وجود شبکه BBC نه تنها به اعتراض مردم ایران نسبت به انتشار تصویر کاملا برهنه خانم فراهانی اهمیت نمی دهد بلکه در مقاله اش (گلشیفته نماینده مردم ایران نیست) آنها را به خاطر این اعتراض محکوم کرده و به بی فرهنگی و دخالت در زندگی شخصی گلشیفته متهم می کند.

لذا در مورد این موضع گیری BBC باید پرسید اگر اعتراض به اینگونه تصاویر اشتباه است پس چرا اعتراض زنان انگلیس را محکوم نکرده و بازتاب می دهد ؟
آیا آزادی بیان و حق اظهار نظر فقط متعلق به بخشی از مردم دنیاست؟ یا اینکه BBC مخالف آزادی بیان و عقیده مردم ایران است؟
Share/Save/Bookmark