فعالیت بیش از ۹۰۰ آلمانی در صفوف داعش
يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۳
کد مطلب: 40203
فعالیت بیش از ۹۰۰ آلمانی در صفوف داعش
به گزارش هفته نامه آلمانی "اشپیگل" تاکنون بیش از ۹۰۰ تن از شهروندان آلمان به سوریه و عراق رفته ‌و در صفوف سازمان‌های تروریستی فعالیت کرده‌اند. مقامات امنیتی آلمان گزارش داده‌اند که بسیاری از این افراد را زنان تشکیل می‌دهند.

به گزارش رسانه ایران به نقل از دویچه وله شمار شهروندان آلمان که برای شرکت در عملیات تروریستی به عراق یا سوریه رفته‌اند، بسیار زیاد است. هفته‌نامه آلمانی "اشپیگل" به نقل از سازمان امنیت داخلی آلمان (اداره حفاظت از قانون اساسی) شمار این افراد را بیش از ۹۱۰ نفر اعلام کرده است.

برمبنای آمار اداره حفاظت از قانون اساسی آلمان یک پنجم این افراد زن بوده و بیش از نیمی از این افراد دارای تابعیت آلمانی بوده‌اند.

این اطلاعات نشان می‌دهند که تاکنون ۱۴۵ نفر از این افراد در درگیری‌های سوریه و عراق کشته شده‌اند. اما یک سوم این افراد به آلمان بازگشته و دوباره در این کشور زندگی می‌کنند. گفته می‌شود که دست‌کم ۷۰ نفر از آنها در درگیری‌های تروریستی شرکت داشته‌اند.

بیشتر بخوانید: 850 داعشی بریتانیایی به کشورشان بازگشتند

از سال ۲۰۱۳ شمار افرادی که می‌خواستند در صفوف جریان تروریستی داعش فعالیت کنند، به تدریج افزایش یافت. شمار تروریست هایی که در ۲۰۱۵ از آلمان به عراق و سوریه رفتند بیش از دوبرابر این افراد در سال ۲۰۱۴ بود. مقامات امنیتی آلمان آن زمان شمار این "توریست‌های تروریست" را دست‌کم ۶۸۰ نفر تخمین زده بودند.

داوید تامپسون، خبرنگار فرانسوی، چندی پیش در باره تروریست های بازگشته از عراق و سوریه با خبرنگار هفته نامه آلمانی "اشپیگل" گفت‌وگو کرد. او بر این نظر بود که افزایش پیوستن این افراد به جریان تروریستی داعش، پیشروی‌های وسیع این گروه در سال‌های میان ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ بود؛ در زمانی‌ که به نظر می‌رسید هیچ نیرویی نمی‌تواند در مقابل داعش ایستادگی کند.

ضعف داعش در اروپا

اداره حفاظت از قانون اساسی آلمان اعلام کرده که روند الحاق شهروندان کشورش به جریان تروریستی داعش در عراق و سوریه اکنون کاهش یافته، زیرا این گروه تروریستی به شدت زیر فشار قرار دارد و همین عامل سبب شده که این افراد با احتیاط بیشتری به این مناطق بروند.

سازمان امنیت داخلی آلمان در این باره توضیح داده که شمار شهروندان آلمانی که برای شرکت در عملیات تروریستی به عراق یا سوریه رفته‌اند از آغاز سال جاری میلادی (۲۰۱۷) تا کنون به نسبت همین زمان در سال ۲۰۱۶ میلادی کمتر بوده است.

دلیل دیگر کاهش سفر شهروندان آلمانی به عراق و سوریه ممنوعیت سفر این افراد به این مناطق از طرف دولت آلمان نیز بوده است. دولت آلمان به بیش از ۱۰۰ متقاضی، اجازه سفر به این کشورها را نداده است.

بسیاری از کارشناسان امور تروریسم بر این نظرند که ضربات شدید به جریان تروریستی داعش در عراق و سوریه به شدت به ضرر اروپا تمام خواهد شد، زیرا این سازمان خواهد کوشید تروریست‌ها را به اروپا گسیل کند و آنها را برای فعالیت در اروپا آموزش دهد.

همین اقدام جریان تروریستی داعش بود که به عملیات تروریستی در فرانسه، بلژیک و آلمان منجر شد. هولگر مونش، رئیس اداره فدرال جنایی آلمان در این باره در آغاز سال ۲۰۱۵ اعلام کرد: «هرچه داعش موفقیت‌های نظامی‌اش در عراق و سوریه کاهش یابد، برنامه‌های تروریستی‌اش در خارج از این کشورها مثلا در آلمان افزایش می‌یابد.»

مقامات امنیتی آلمان به شدت نگران افرادی هستند که پس از فعالیت‌ با جریان تروریستی داعش از سوریه و عراق به آلمان بازگشته‌اند. یکی از این مقامات امنیتی در این باره می‌گوید: «این افراد بسیار خطرناک هستند، زیرا تجربیات خشونت‌بار بسیاری را تجربه کرده‌اند، به شدت افراط گرا شده‌اند و هدف بخصوصی هم در زندگی ندارند.»

داوید تامپسون، خبرنگار فرانسوی در این باره گفته است: «آنها به زندگی بی‌محتوای گذشته خود بازمی‌گردند؛ زندگی‌ای که دیگر حاضر به ادامه‌اش نیستند.»

اما هنوز جامعه آلمان راه‌حلی برای برقراری ارتباط با این افراد که بعضی آنها را "توریست‌های تروریست" می‌نامند، نیافته است. مقامات دولتی می‌کوشند با زیرنظر داشتن، دستگیری یا زندانی کردن آنها جلوی فعالیت‌های تروریستی احتمالی آنها را بگیرند.
Share/Save/Bookmark