روسیه توافق همکاری خود با آمریکا در سوریه را لغو کرد
دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۴
کد مطلب: 41013
روسیه توافق همکاری خود با آمریکا در سوریه را لغو کرد
پس از انهدام روز گذشته هواپیمای سو 24 ارتش سوریه روسیه تمامی تعاملات خود با ایالات متحده امریکا را در حوزه سوریه قطع می کند.

پس از حمله نیروهای هوایی آمریکا و هدف قرار دادن یک فروند جنگنده سوری در رقه، وزارت دفاع روسیه خبر داد که از امروز ۱۹ ژوئن، روسیه تمامی توافقات انجام گرفته با ایالات متحده امریکا در چارچوب یادداشت تفاهم جلوگیری از وقوع حوادث و تامین امنیت پرواز در عملیات سوریه را قطع کرده و خواستار انجام تحقیقات کامل از سوی فرماندهی امریکا با ارایه نتایج این تحقیقات به روسیه و همچنین اتخاذ تدابیر درست است.

وزارت دفاع آمریکا شامگاه یکشنبه (۱۸ ژوئن/ ۲۸ خرداد) اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور یک فروند جت سوخوی ۲۲، متعلق به ارتش سوریه را سرنگون کرده است. این رویداد در "طبقه" واقع در استان رقه اتفاق افتاده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به این رویداد از آمریکا خواست که به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد و آن را رعایت کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لاوروف روز دوشنبه (۱۹ ژوئن/ ۲۹ خرداد) در مسکو از ایالات متحده خواست که از عملیات یکجانبه در سوریه خودداری کند.

وزیر خارجه روسیه در اظهارات خود همچنین به ادامه تلاش‌های دیپلماتیک در راستای حل بحران سوریه اشاره و تصریح کرد که در روز دهم ژوئیه (۱۹ تیرماه) دور تازه‌ای از مذاکرات صلح سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار خواهد شد.

پنتاگون در بیانیه‌ای خود در ارتباط با سرنگونی جت سوخوی سوری تصریح کرد که ایالات متحده و نیروهای همپیمانش در سوریه در تلاش جنگ با حکومت سوریه، نیروهای روسیه و دیگر نیروهای هوادار بشار اسد نیستند، اما در صورتی که "نیروهای ائتلاف و همپیمانان آنان" مورد تهدید قرار گیرند، در واکنش و پاسخ‌گویی درنگ نخواهد کرد."حمله شرم‌آور"
تلویزیون دولتی سوریه نیز به نقل از ارتش این کشور خبر سرنگونی یک فروند هواپیمای سوخو را تأیید کرد و در عین حال متذکر شد که خبری از سرنوشت خلبان این جت در دست نیست. ارتش سوریه نیز با انتشار بیانیه‌ای از "حمله‌ای شرم‌آور" از سوی آمریکا سخن گفت و آن را به‌شدت محکوم کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز گزارش داد که جت جنگنده‌ی مزبور سرگرم عملیات علیه مواضع داعش بود که سرنگون شد.

طبق اعلام وزارت دفاع ایالات متحده، این نخستین بار است که ارتش این کشور یک هواپیمای جنگنده‌ی ارتش سوریه را سرنگون می‌کند.
Share/Save/Bookmark