«شرم علیه شرم» در بی بی سی فارسی
سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۰
کد مطلب: 38783
مولف : محمود شریعتی
 
بی بی سی فارسی مجموعه گزارش هایی تحت عنوان «شرم» منتشر کرده است که در آن به جرائم جنسی در کشورهای خاورمیانه می پردازد. در ابتدا این چنین بر می آید که هدف محکوم کردن مجرمان جنسی هستند که با تجاوز به افراد و فیلم برداری از آن ها اقدام به اخاذی می کنند. اما در حقیقت بی بی سی متجاوَزین را هم مقصر می داند و آن ها را سرزنش می کند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
بی بی سی فارسی مجموعه گزارش هایی تحت عنوان «شرم» منتشر کرده است که در آن به اخاذی جنسی در کشورهای خاورمیانه می پردازد. در ابتدا این چنین بر می آید که هدف بی بی سی محکوم کردن مجرمان جنسی هستند که با تجاوز به افراد و فیلم برداری از آن ها اقدام به اخاذی می کنند. اما در حقیقت بی بی سی متجاوَزین را هم مقصر می داند و شرم آن ها را سرزنش می کند.
رسانه ایران: این گونه آزار و اذیت ها برای اولین در سال ۱۹۵۰ در کالیفرنیای آمریکا با عنوان «Sextortion» مطرح شد. به این ترتیب که مجرمان با تهیه عکس و فیلم از بدن قربانیان شان و تهدید به انتشار آن نزد خانواده و نزدیکان فرد از او اخاذی می کردند.
بعد ها با رواج اینترنت و شبکه های اجتماعی در فضای مجازی، سوء استفاده از تصاویر و ویدئوهای جنسی افراد در اروپا و آمریکا رایج شد. به طوری که کسب و کار های میلیون دلاری راه افتاد و حتی یک موسسه با همین نام برای جلوگیری از اقدامات اینچنینی در آمریکا و اروپا دایر شد. صد ها پرونده قضایی و جنایی هرساله در دست اقدام است.
بی بی سی فارسی اما سوء استفاده جنسی در کشور های مسلمان خاورمیانه را دنبال می کند. این پروژه مشترک سرویس خارجه بی بی سی (BBC World Service) میان سه بخش عربی، انگلیسی و فارسی است. بی بی سی از مخاطبان خود خواسته داستان ها و تجربیاتشان را برای این شبکه بفرستند تا با تغییر نام واقعی شان و شبیه سازی داستان ها به صورت کلیپ تصویری در تلویزیون خود پخش کند. اکثر کلیپ های ساخته شده نیز مربوط به کشور های عربی خاورمیانه است و چند مورد مربوط به افغانستان.
در کلیپ های پخش شده از این شبکه روایتی از تجربه آزار جنسی بازسازی شده است. نقطه مشترک همه سوژه ها و داستان ها احساس شرم است. احساسی که در ابتدا انتظار می رود که بی بی سی خطاب به مجرمان جنسی استفاده کند. اما در حقیقت «شرم» در این پروژه در جایگاه مثبت آن بررسی نشده است. بلکه بی بی سی «شرم» منفی را بدل از «شرم» معرفی می کند و آن عامل اصلی مورد سوء استفاده قرار گرفتن افراد می داند.
منظور از شرم منفی، شرم از در اطلاع قرار دادن خانواده یا پلیس در صورت وقوع سوء استفاده جنسی توسط قربانیان است. در اغلب داستان های بی بی سی مشاهده می شود که قربانی مورد تجاوز قرار گرفتنش را به خانواده و حتی پلیس اطلاع نمی دهد و بدین سبب راه را برای اخاذی فرد متجاوز باز می گذارد.
در انتهای تمام داستان های منتشر شده از سوی بی بی سی شاهدیم که شرم و حیا (چه مثبت و چه منفی) یک نقطه ضعف برای دختر ها معرفی شده است و این طور نتیجه گیری شده است که این شرم و حیا است که موجبات مورد سوء استفاده قرار گرفتن قربانیان را محیا ساخته و اگر آنها از انتشار تصاویر برهنه خود خجالت نمی کشیدند مجرمان نمی توانستند با استفاده از آن ها اخاذی کنند.
در ظاهر بی بی سی فارسی یک معضل اجتماعی از «شرم و حیای منفی» را به مخاطبان گوشزد می کند، اما راه حل این شبکه به مخاطبان برای مقابله با مجرمان جنسی در نهایت به کنار گذاشتن «شرم و حیای مثبت» می انجامد. بی بی سی مخاطبانش را دعوت می کند تا شرم و حیا را کنار بگذارند و از این طریق علیه «اخاذی جنسی» یک مبارزه منفی راه بیاندازند. آنچنان که در مواردی نیز آن را به عنوان مشکل گشای قربانی ها معرفی می کند که در ادامه نمونه آن آورده شده است.
این نسخه فرهنگی بی بی سی موجب از بین رفتن حیا و شرم «هم منفی و هم مثبت» در جامعه است. هرچند «شرم منفی» تایید نمی شود و وجود آن رد شده است اما نباید حذف به حذف شرم و حیای مثبت در جامعه بیانجامد. امری که سال ها قبل در اروپا و آمریکا اتفاق افتاده و اکنون نوبت جوامع مذهبی و مسلمان است که شرم و حیا را کنار بگذارند. درحالیکه به نظر می رسد راه حل اصلی این معضل اجتماعی در درجه اول تفکیک قائل شدن میان شرم مثبت و منفی و سپس آگاهی دادن به مردم برای مهار آثار شرم منفی و گسترش شرم و حیای مثبت در جامعه می باشد.

داستان زیر از سایت بی بی سی فارسی نقل قول شده است:
«غدیر احمد، یک دختر ۱۸ ساله مصری، سال ۲۰۰۹ یک کلیپ ویدئو را بوسیله تلفن موبایل برای دوست پسرش فرستاد. در این ویدئو غدیر در منزل دوستان دخترش مشغول رقص بود. هیچ جنبه برهنه و یا پورنوگرافیکی نداشت ولی او لباس بدن نمایی به تن داشت و بی خیال می‌رقصید.
سه سال بعد وقتی رابطه آن دو تمام شد دوست پسرش با هدف انتقام گرفتن این ویدئو را روی یوتیوپ منتشر کرد. غدیر بشدت مضطرب شد. او می‌دانست که تمام ماجرا، از جمله لباسش، رقصیدنش و دوست پسر داشتن برای والدین، همسایه‌ها و کلا جامعه‌ای که در آن زنان مجبورند بدن خود را پوشانده و به اصطلاح با حیا باشند، غیرقابل قبول خواهد بود.
اما در سال‌هایی که از ارسال این ویدئو گذشته غدیر در عین حال در انقلاب مصر نیز شرکت کرده، حجاب خود را برداشته و به مبارزه برای حقوق زنان پیوسته است. او که از اقدام یک مرد برای شرمسار کردنش بطور علنی به خشم آمده بود از این موضوع شکایت کرد. هر چند در نهایت غدیر موفق شد آن مرد را به جرم افترا زدن و رسوایی محکوم کند ولی ویدئو روی شبکه یوتیوب باقی ماند و گروهی از مردان با منتشر کردن لینک این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی غدیر را زیر حمله گرفته و سعی کردند او را بی اعتبار کنند.
در سال ۲۰۱۴ غدیر که از این آزارها و نگرانی در مورد اینکه چه کسانی ممکن است ویدئو را ببینند به تنگ آمده بود تصمیم شجاعانه‌ای گرفت. او ویدئو را در صفحه فیسبوک خودش منتشر کرد و در توضیحی همراه آن نوشت "زمان سوء استفاده از پیکر زنان برای شرمساری و وادار کردن آنان به سکوت به سر آمده. ویدئو را تماشا کنید. من رقاص خوبی هستم و هیچ دلیلی ندارد که احساس شرم کنم."
غدیر خودش می‌گوید:"دیروز تعدادی مرد با انتشار و اشتراک ویدئوی رقصیدن من همراه دوستانم سعی کردند مرا شرمسار کنند. من اینجا اعلام می‌کنم بله این ویدئوی من است و نه خیر من از هیکل خودم شرمنده نیستم."»
Share/Save/Bookmark