پژوهشگران آلمانی: دین گروه های تکفیری، یک دین من درآوردی ست
سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۲
کد مطلب: 41103
پژوهشگران آلمانی: دین گروه های تکفیری، یک دین من درآوردی ست
برای نخستین بار گروهی از پژوهشگران آلمانی چگونگی گرایش جوانان غربی به گروه های تروریستی مانند داعش در شبکه‌های مجازی را بررسی کرده‌اند. نتیجه تحقیق پژوهشگران دانشگاه اوزنابروک و بیلفلد در آلمان نشان می‌دهد که اسلام این جوانان یک ایدئولوژی من‌درآوردی‌ برای هویت‌یابی و تسکین آمال خانوادگی و اجتماعی‌ست.

به گزارش رسانه ایران به نقل از رادیو زمانه، پژوهشگران دانشگاه اوزنابروک و بیلفلد آلمان حلقه‌ای از جوانان سلفی در شبکه واتس‌اپ و پیام‌های آنان به یکدیگر را زیر نظر گرفتند و بررسی کردند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که این جوانان نه به رفتن به مسجد و عبادت در جمع نمازگزاران و معاشرت با آن‌ها علاقه‌ای دارند و نه به اسلام سنتی. آن‌ها حتی از اصول دین اسلام هم چندان اطلاعی نداشتند.

میشائیل کیفر، یکی از پژوهشگران انستیتو اسلام‌شناسی در دانشگاه اوزنابروک که در این پژوهش مشارکت داشته است، می‌گوید:
«این جوانان اسلام خودشان را ابداع می‌کنند. اسلام آن‌ها اما با اسلامی که می‌شناسیم به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست.»

پژوهش یاد شده در حلقه‌ای از نوجوانان و جوانان ۱۵ تا ۳۵ سال انجام شده. آن‌ها حتی مسلمانان مهاجری را که با عقاید جهادی‌ آن‌ها مخالف‌اند، به عنوان دشمن خود می‌پنداشتند. این نوجوانان و جوانان گمان می‌کردند «اسلام ناب محمدی» فقط اسلامی‌ست که آن‌ها بدان اعتقاد دارند.

پژوهشگران دانشگاه اوزنابروک و بیلفلد آلمان بیش از ۵۷۰۰ پیامی را که این گروه از سلفی های تکفیری با یکدیگر در شبکه واتس‌اپ رد و بدل کرده‌اند، بررسی کرده‌اند. این پیام‌ها برای هماهنگی درباره یک عملیات انتحاری بین آن‌ها رد و بدل شده است. رهبر گروه، همواره یادآوری می‌کرده که هدف اصلی انجام آن عملیات انتحاری‌ست.

پژوهشگران درباره هدف عملیات انتحاری که در این حلقه از گروه سلفی طراحی شده سکوت کرده‌اند.

یکی از موضوعاتی که پژوهشگران در این تحقیق درباره آن مطالعه کرده‌اند این پرسش بوده است که کدام گروه از نوجوانان و جوانان بیش از دیگران در خطر افراط‌گرایی قرار دارد.

آندراس تسیک از دانشگاه بیلفلد که درباره خشونت تحقیق می‌کند و در این پژوهش هم مشارکت داشته، می‌گوید:
«اغلب نوجوانان مسلمانی که مدرسه را به پایان رسانده‌اند و حالا قصد دارند شغلی انتخاب کنند در معرض افراط‌گرایی اسلامی قرار دارند.»

به گفته این محقق، رویدادهایی مانند درگذشت یکی از اعضای خانواده، بیماری یکی از عزیزان، اعتیاد به مواد مخدر و همچنین تجربه خشونت خانگی از عوامل مؤثر در گرایش به افراط‌گرایی ست.

اینگونه نوجوانان ابتدا در شبکه‌های مجازی، در حلقه‌های گروه های سلفی پرسش‌هایی را درباره هدف از هستی و مفهوم زندگی مطرح می‌کنند و سپس به گروه های تکفیری می‌پیوندند.

پژوهشگران می‌گویند از این تحقیق چنین برمی‌آید که برای پیشگیری از گرایش نوجوانان و جوانان مهاجر به افراط‌گرایی بیش از هر چیز به مددکاری اجتماعی و روان‌درمانی این گروه از نوجوانان مهاجر نیاز است.
Share/Save/Bookmark