BBC: کاهش ۳۰ درصدی مسافرت ایرانیان به ترکیه
چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۹
کد مطلب: 38396
رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه در تهران
رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه در تهران
ناامنی‌های پس از کودتای نافرجام ماه ژوئیه در ترکیه، بمب گذاری ها و انفجارهای رخ داده در این کشور، باعث افزایش نگرانی گردشگران از سپری کردن تعطیلات خود در ترکیه شده است.
بی بی سی فارسی با انتشار خبر ابراز نگرانی رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه در تهران، از کاهش ۳۰ درصدی مسافرت ایرانیان به ترکیه در مقایسه با سال گذشته گفت.

به گزارش رسانه ایران، بی بی سی فارسی گفت که سواحل آنتالیا، مقصد تفریحی بسیاری از ایرانیان است.

در پی کودتای نافرجام ترکیه در تیرماه امسال، ممنوعیت یک ماهه‌ای برای سفر تورهای ایرانی به ترکیه اعمال شد و در جریان این کودتا، خطوط هوایی ایران با انجام پرواز های خالی، مسافران ایرانی را که در شرایط بحرانی در ترکیه گرفتار شده بودند به کشورشان باز می گرداندند. این ممنوعیت در مرداد ماه و پس از سفر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به ترکیه، از سوی سازمان میراث فرهنگی این کشور لغو شد.

به نوشته بی بی سی، بسیاری از شرکت‌های مسافرتی ایران هنوز خواهان پرداخت غرامت هستند اما سفیر ترکیه در تهران گفته که دولت این کشور حاضر به پرداخت غرامت مربوط به شب کودتا و فردای آن روز به شرکت‌های مسافرتی ایرانی است، اما قسمت عمده خسارت را به وضع ممنوعیت یکماهه سفر به ترکیه توسط مقام‌های ایرانی نسبت داده است.

ترکیه از مهمترین مقاصد گردشگری ایرانی‌هاست و مسافران ایرانی سهم بالایی در صنعت توریسم ترکیه دارند. بر اساس آمارهای رسمی در ترکیه، سال گذشته (۲۰۱۵) حدود یک میلیون و هفتصد هزار ایرانی به ترکیه رفتند که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۴ حدود صد هزار نفر افزایش داشت. ایران در کنار آلمان، روسیه و انگلیس، بیشترین مسافر را روانه ترکیه می‌کند و استانبول و آنتالیا مقصد بیشترین مسافران ایرانی است.

ناامنی‌های پس از کودتای نافرجام ماه ژوئیه در ترکیه، بمب گذاری ها و انفجارهای رخ داده در این کشور، باعث افزایش نگرانی گردشگران از سپری کردن تعطیلات خود در ترکیه شد.
Share/Save/Bookmark