پیش بینی روانه شدن میلیون ها ماهی به خزر
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب: 22096
گزارشگر :
 
پیش بینی روانه شدن میلیون ها ماهی به خزر
معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات مازندران گفت: پیش‌بینی می‌شود با مشارکت جامعه صیادی علاوه بر تکثیر بچه ماهی به روش مصنوعی، بیش از 20 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در زیستگاه طبیعی، تولید و به دریای خزر روانه شود.
به گزارش رسانه ایران، منطقه مازندران، عباسعلی شیخ تبار در جلسه‌ای که با حضور اعضای هیئت مدیره شرکت‌های تعاونی پره و روسای شیلات شهرستان‌های ساحلی استان برگزار شد، توضیح داد: بیش از ۹۰ درصد ماهیان دریای خزر رود کوچ بوده و به منظور تکثیر و تخم ریزی به رودخانه‌ها مهاجرت می‌کنند. برای حمایت از ماهیان ارزشمند دریای خزر به خصوص گونه سفید و جهت کمک به تکثیر نیمه مصنوعی، در سال جاری ۲ رودخانه برای اجرای طرح شیل گذاری( تکثیرطبیعی بچه ماهی ) در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به کارایی بالای روش شیل گذاری و ارزیابی کارشناسی صورت گرفته در این زمینه افزود: در صورت امنیت و حفاظت از زیستگاه طبیعی آبزیان در رودخانه‌ها، اجرای این روش(شیل گذاری) می‌تواند نقش مهمی در بازسازی ذخایر داشته باشند.

ایسنا نوشت، شیخ تبار ادامه داد: در سال‌جاری ۱۲ رودخانه در سطح استان از لحاظ تکثیر طبیعی شناسایی شده و در این خصوص آموزش‌های ترویجی به صیادان ۲۴ شرکت تعاونی صیادی و کارشناسان شیلات استان ارائه شده و با همکاری اتحادیه پره استان به عنوان مجری این طرح انتخاب شده‌اند.
Share/Save/Bookmark