۱
بی بی سی فارسی و آزار زنان در وسیله حمل ونقل عمومی
دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۵
کد مطلب: 25516
مولف :
 
جدا کردن زنان و مردان در وسایل نقلیه عمومی راهکاری است برای امنیت بیشتر زنان که از سالها قبل در ایران رایج است. اما آیا بی بی سی شهامت دارد اعتراف کند این اقدام جمهوری اسلامی به نفع زنان بوده است؟
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

تلویزیون فارسی بی بی سی که در موضوع زنان به صورت راهبردی هدف گذاری کرده است به صورت دوره ای و دائمی به آن میپردازد. در موقعی که خبری جنجالی در این حوزه رخ نداده است برنامه هایی مانند نوبت شما ذهن مخاطب راحول این موضوع نگه میدارند.


برنامه "نوبت شما" برنامه ایست که برای شرکت در آن مخاطب ساعتی قبل از شروع برنامه با شبکه تماس میگیرد و در این تماس تحت مصاحبه قرار میگیرد که چه میخواهد بگوید؟ این مصاحبه ها تجمیع میشود و کارگردان بر اساس سیاستهای ادیتوریال بی بی سی فارسی به گزینش برخی دیدگاهها و حذف وسانسور برخی دیدگاهها میپردازد تا در عین انکه تضارب آرائی سوری ایجاد شود سیاستهای ادیتوریال نیز تامین شود. برآیند این حذف و گزینشها ایجاد نگرشی خاص در ذهن مخاطب در پایان برنامه است.مهمان منتخب اول میگوید: "یک فرهنگ زشتی که در کشورما هست دختری که مقداری به خودش رسیده باشد آرایش کرده باشد سر و وضعش تر و تمیز باشد میگویند خوب خودتو را اینجوری کرده ممکن است هرمردی هم خوشش بیاید و بهت تعرض کند یک فرهنگ زشت و غلطی که همیشه زن مقصر است هیچ کس به مرد نمیگوید فکر کن این خانم خواهر خودت است"


این درحالی است که جوديت ميلر؛ خبرنگار روزنامه نيويورك تايمز در مقاله اي با عنوان «زنان در آغوش اسلام امنيتي تازه مي يابند» مي نويسد:" ... اين لباس (حجاب) يك پيام غيرقابل ترديد به اطرافيان مي فرستد، حجاب مي گويد:اين زن نجيب است، با او كار نداشته باشيد. (اين پوشش) به وي اجازه مي دهد بدون اينكه مورد آزار جنسي قرار گيرد در اتوبوسهاي شلوغ شهر سوار شود."

آیا بی بی سی شهامت دارد؟


اما در ایران و جوامع شرقی اینگونه نیست و زنان بسیار بیشتر از غرب احترام دریافت میکنند و تحت حمایت قرار میگیرند. گواهش هم فردی به نام"محسن خلیلی" به عنوان کسی که به دفاع از خانمی که مورد آزار قرار گرفته بود برخاسته و جانش را از دست داد. اما آیا بی بی سی شهامت دارد از "محسن خلیلی" نام ببرد یا حتی از حقوق او دفاع بکند؟


نکته جالب توجه در اینجا این است که جدا کردن زنان و مردان در وسایل نقلیه عمومی راهکاری است برای امنیت بیشتر زنان که از سالها قبل در ایران رایج است. اما آیا بی بی سی شهامت دارد اعتراف کند این اقدام جمهوری اسلامی به نفع زنان بوده است؟


مجری: "آیا در اتوبوس و مترو که جدا سازی است این کار موثر بوده؟"


مهمان منتخب: "مطلقا این جدا سازی ها موفق نبوده! طمعها و سو استفاده ها را بیشتر کرده. در محل تقاطع قسمت آقایان و خانم ها اتفاق میافتد."


نکته ای بسیار مهم است اینکه از یک سو شبکه هایی مانند "من و تو" نیز که رسانه ی خارجی انگلیسی است، نقش چشمگیری دارند در تشویق مردان به جستجوی رابطه ی جنسی خارج از چارچوب خانواده. از سوی دیگر "بی بی سی فارسی" نیز زنان را تشویق به اعتراض و تظاهرات علیه دولت میکند:


"من فکر میکنم بهترین راه حل اعتراض و ساکت نبودن در برابر تعرضات است و مشارکت اجتماعی"


نتیجه اولیه این دو اقدام مختل شدن نظم اجتماعی است.
Share/Save/Bookmark
محمد1
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۰۹:۴۹:۵۲
بی بی سی شبکه دولتی انگیسه و برای اهدافی اطلاعاتی به وجود آمده (7712)