ایران، مرغ عزا و عروسی تحلیلگران BBC فارسی
چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۶
کد مطلب: 41176
ایران، مرغ عزا و عروسی تحلیلگران BBC فارسی
مشی خبری رسانه های فارسی زبانی چون BBC فارسی، به گونه ای تنظیم شده که هر اتفاقی در جهان حادث می شود، به ضرر و زیان ایران خواهد بود.

روز گذشته بود که مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا، همزمان با آغاز مانور نظامی آمریکا و گرجستان، از روسیه خواست تا «از اقدامات بی ثبات کننده در اوکراین و حمایت از کشورهایی مثل ایران، سوریه و کره شمالی» دست بردارد.

در همین راستا، BBC فارسی در گزارشی با تاکید بر بالا گرفتن تنش در روابط روسیه و آمریکا، مدعی شد «بعضی از کشورهای جهان امیدوار بودند با گرمی رواط این دو کشور [آمریکا و روسیه]، آمریکا از فشار بر آنها بکاهد؛ شاید ایران و سوریه از جمله این کشورها بودند، اما الان اوضاع برعکس شده».

گزارش BBC

اما نکته جالب اینکه، همین رسانه های فارسی زبان، در ماه های پس از پیروزی دونالد ترامپ، مدعی بودند که «رابطه میان آمریکا و روسیه به ضرر ایران تمام می شود».

گویا مشی خبری این رسانه ها به گونه تنظیم شده که هر اتفاقی در جهان حادث می شود، به زیان ایران خواهد بود.

فرهمند علیپور، تحلیلگر مستقل سیاسی مقیم ایتالیا، در واکنش به مشی گزینشی تحلیل خبر در رسانه های فارسی زبانی چون BBC فارسی، در صفحه فیس بوک خود می نویسد:

«ديشب گزارشگر بى بى سى گفت كه افزايش شكاف و تخاصم ميان مسكو و واشنگتن به زيان كشورى چون ايران خواهد بود.
تا همين كمتر از يكماه پيش، زمانى كه آمريكا و روسيه كمى به يكديگر نزديك مى شدند هم سريعا نام ايران مى آمد و گفته مى شد كه نزديكى اين دو كشور به زيان تهران است.
ظاهرا يك جمله و خط ثابتى نوشته شده و دوستان بايد بنا بر اخبار روز و كمى ذوق ، جمله را تكميل كنند .
"........... و...... اما ... .... از سوى ديگر ..... تحولى كه به گفته كارشناسان مى تواند به زيان ايران تمام شود."»

Share/Save/Bookmark