سنگ‌های مجازی و مصائب شهرت از نظر BBC
چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۰۰
کد مطلب: 30196
مولف :
 
در پی کشف حجاب دو بازیگر زن ایرانی، بی‌بی‌سی فارسی پس از انتشار خبری در توجیه این اقدام، در گزارشی دیگر بدون توجه به قوانین و عرف و مسئولیت افراد مشهور در مقابل کشور و مردمشان، واکنش مردم به برخی اعمال آنها را "کنجکاوی نه چندان سودمند" در حریم خصوصیشان عنوان می کند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

در پی کشف حجاب دو بازیگر زن ایرانی، صدف طاهریان و چکامه چمن ماه، بی‌بی‌سی فارسی پس از انتشار خبری در توجیه این اقدام (اینجا) در گزارشی دیگر با عنوان "'كشف حجاب' در سينمای ایران؛ سنگ‌های مجازی و مصائب شهرت" به موضوع به فرهنگ ستاره‌دوستی و شایعه‌پروری و مشکلات افراد مشهور پرداخته است.


این رسانه بدون توجهه به قوانین و عرف و مسئولیت افراد مشهور در مقابل کشور و مردمشان، واکنش مردم به برخی اعمال آنها را "کنجکاوی نه چندان سودمند" در حریم خصوصیشان عنوان می کند و می نویسد:

"کنجکاوی نه چندان سودمندِ توده‌های مردم به زندگی شخصی چهره‌های مشهور، مختص هیچ کشوری نیست... واکنش‌ رسانه‌ها و مردم به انعکاس زندگی خصوصی هنرمندان و ستاره‌ها می‌تواند ابعادی سیاسی هم پیدا کند... "

بی‌بی‌سی همچنین بدون در نظر گرفتن وظیفه افراد مشهور در قبال مردم، در ادامه با اشاره به کشف حجاب اخیر طاهریان و چمن ماه و از کاه، کوه ساختن مردم می نویسد:

"در تازه‌ترین غائلۀ از این دست، دو بازیگر سینما و تلویزیون ایران بدون حجاب عکس گرفته و عکس‌هایشان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اند... آیا این مسأله واقعاً شایسته این همه توجه است؟ پاسخ منفی است، مگر این که به این بهانه نگاهی جامع‌تر انداخته شود به آسیب‌شناسی شکسته شدن مرز بین حریم عمومی و خصوصی در هنر امروز... در فرهنگ سینما، ترور شخصیت و از کاه کوه ساختن برای رسیدن به منافع فرعی، پدیده‌ای است کمابیش آمریکایی که از همان آغاز کار در هالیوود وجود داشته است."

نکته قابل تامل دیگر در گزارش این رسانه ماهواره‌ای از یک ناهنجار، هنجار ساختن است، آنجا که سعی دارد با ارائه مثالی از مشکلات شهرت در هالیوود، رابطه دو فرد مشهور در حالی که متاهل هستند را توجیح کند و با گذاشتن نام عشق بر آن رابطه، آن را مثبت جلوه دهد:


بی‌بی‌سی در انتهای مطلب خود و در دفاع از کشف حجاب دو بازیگر ایرانی می نویسد:
"... بعید است این دو بازیگر ایرانی نمی‌دانسته‌اند که انتشار تصویرشان در اینترنت چه نتیجه‌ای خواهد داشت. اما این عمل، دلیل و بهانه‌اش هرچه باشد، حق مسلم این هنرمندان است و هیچ‌کس نمی تواند با آن برخوردی خارج از چارچوب‌های اخلاقی و قانونی بکند."
Share/Save/Bookmark