۲
اقرار بی بی سی به قدرت سازماندهی ایران در آیین اربعین
پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۱
کد مطلب: 20106
مولف :
 
بی بی سی فارسی اگر می خواهد استقلال و بی طرفی خود را ثابت کند به جای دسته بندی شیعه و سنی در مراسم دینی و آیین هایی مثل راهپیمایی اربعین باید به پوشش مانور قدرت مسلمانان در سرتاسر دنیا بپردازد.
به گفته مقام‌های عراقی، هم‌زمان با اربعین حسینی۲۰ میلیون نفر از سرتاسر جهان، از ۵۰ ملیت در قاره‌های مختلف آسیا، آمریکا، آمریکای جنوبی، آفریقا، اروپا و استرالیا خود را به کربلا رسانده‌اند.
حضور میلیونی مردم در کربلا در حالی صورت گرفته که عراق درگیر جنگ با داعش است.

مقام‌های عراقی می‌گویند، تعداد زائران امسال به طرز قابل توجهی افزایش یافته است که البته برخی رسانه‌ها این رویداد بزرگ را نادیده گرفتند.

حضور میلیونی زائران بازتاب وسیعی در رسانه ها داشت. BBC فارسی که در سال های گذشته اربعین را به عنوان نمادی از اختلاف میان شیعه و سنی منعکس می نمود، مجبور شد بخشی از بخش های خبری و تحلیلی خود را به حضور پررنگ ایران اختصاص دهد. هرچند بی بی سی طبق سیاست‌های اختلاف افکنانه میان شیعه و سنی در مخابره این رویداد به اصل ماجرا و حضور گسترده مردم نپرداخت و تلاش کرد حاشیه‌ها را پر رنگ‌تر از متن جلوه دهد.


موارد زیر در گزارش BBC قابل توجه است:

۱. با وجودی که مقام‌های عراقی تعداد زائرین را ۲۰میلیون نفر اعلام کرده بودند و حتی شبکه اروپایی یورو نیوز از حضور ۲۰ میلیونی مردم در کربلا خبر داده بود اما، BBC فارسی آمار دقیق را منعکس نکرد.

این مسئله که بی بی سی فارسی نقاط قوت و مثبت راهپیمایی شیعیان را ناقص پوشش می دهد، هم به نوعی سانسور خبری محسوب می شود و هم به نوعی بی طرفی این شبکه را زیر سوال می برد.

۲. BBC مراسم اربعین را نمایش قدرت شیعیان در منطقه اعلام کرد و آیین اربعین در عراق را رو در رویی شیعه و سنی جلوه داد.

این در حالی‌ است که گزارش‌ها حاکی از آن است که در آیین عاشورا و اربعین تعداد زیادی از اهل تسنن و حتی ارامنه ایران شرکت می کنند.

به گزارش تسنیم، یکی از راهپیمایان اهل سنت که در مسیر نجف به کربلا با خبرنگار این خبرگزاری مصاحبه کرد، گفت: «من آماده‌ام در راهپیمایی اربعین به آمریکا و همپیمانانش بگویم ما پیرو سنت رسول خدا هستیم و همانند برادران شیعه خود، اهل‌بیت‌مان امام حسین(ع) را دوست داریم؛ ما داعش را دشمن اهل سنت می‌دانیم و معتقدیم که این تروریست‌ها می‌خواهند، تروریسم را به اهل سنت نسبت بدهند.

وی در پاسخ به این سوال که از اهل سنت به چه میزان در راهپیمایی اربعین حسینی حضور دارند، گفت: به جرأت می‌توانم بگویم که حضور اهل سنت در راهپمایی اربعین چشمگیر است.»

حسین جواهر، یکی از روحانیان شیعه لبنانی نیز در همین زمینه اذعان داشت: ما با برادران اهل سنت خود اشتراکات بسیار زیادی داریم و در همین راهپیمایی نیز مهم‌ترین اشتراک‌مان، وحدت مسلمین، مبارزه با داعش و مقابله با توطئه‌های ضداسلامی آمریکاست.

هم‌چنین «حازم عدالمنعم»، معاون دیوان وقف سنی استان واسط عراق، از پخش مقادیر زیادی مواد غذایی بین زائران اربعین حسینی خبر داد و گفت: توزیع مواد غذایی بین زائرین با مشارکت مردم، امامان و خطبای مساجد و برخی شخصیت‌های اهل سنت استان واسط صورت گرفته است.
وی با اشاره به حضور شیعیان و اهل سنت در این مراسم تأکید کرد: این موضوع پیامی به دشمنان عراق مبنی بر رد تفرقه بین افراد یک دین واحد است.

بی بی سی فارسی اگر می خواهد استقلال و بی طرفی خود را ثابت کند به جای دسته بندی شیعه و سنی در مراسم دینی و آیین هایی مثل راهپیمایی اربعین باید به پوشش مانور قدرت مسلمانان در سرتاسر دنیا بپردازد.

۳. BBC فارسی که همیشه در برنامه‌های خود اسلام را به عنوان دین تقابل و خشونت نشان می‌دهد، در رابطه با داعش هم، آن را دولت اسلامی معرفی می‌کند و از به کار بردن عنوان تروریست برای این گروه امتناع می‌ورزد، در حالی که به تصریح دقیق سازمان ملل متحد داعش یک گروه تروریستی است.

در همین رابطه «راه‌چمنی»، دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی گفته است: «همایش اربعین مانور اعلام مخالفت با تکفیری‌هاست. اسلام با آنچه داعش ادعا می‌کند متفاوت است.»

هم‌چنین «سیدعمار حکیم»، دبیرکل مجلس اعلای اسلامی عراق گفت: «حضور میلیونی زیارت‌کنندگان اربعین، پیام سیاسی روشنی به داعش دارد، دوستداران اهل‌بیت (ع) همیشه آماده هستند و حضور دارند.»

۴. در حالی که امسال به لحاظ امنیتی تدابیر دولت و مقامات امنیتی عراق به بالاترین سطح خود رسید و طرح‌های امنیتی - نظامی گسترده‌ای در سراسر این کشور به ویژه در مناطق هم‌جوار کربلا به اجرا گذاشته شد، BBC در قسمتی از گزارش خود با عنوان بی اعتنایی به نگرانی های امنیتی، سعی در ناامن نشان دادن کربلا داشت.

در همین رابطه حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق با حضور در مقر وزرات دفاع این کشور و ضمن پیگیری روند عملیات علیه داعش، از تدابیر امنیتی اتخاذ شده برای تأمین امنیت زائرین اربعین حسینی اطمینان حاصل کرد.

با وجود تبلیغات گسترده داعش و انعکاس تهدیدات آن ها به ناامنی های گسترده سال‌های گذشته در عراق و حضور داعش، در طی مراسم راهپیمایی اربعین امنیت کربلا به حدی بی‌سابقه بود که حتی خود BBC در خبری اذعان داشت، تنها یک نفر بر اثر حملات خمپاره‌ای کشته شده است.

۵. توانایی‌های ایران در مدیریت مراسم اربعین امسال به حدی بود که اذعان و اعتراف BBC را نیز به همراه داشت، که در این رابطه نوشت:۶. به گفته باستانی، کارشناس BBC فارسی، افرادی که با پای پیاده به کربلا رفته‌اند علیرغم اینکه حکومت سنگ تمام گذاشته ولی از طرفداران حکومت نیستند. این سخن، تناقض آشکار حرف‌های BBC را می ر‌ساند، با توجه به اینکه BBC در گزارش خود اذعان داشته که ایران مانور قدرت برگزار کرده است. دو مسأله قابل تأمل است، اول اینکه باید گفت مگر می‌شود با مخالفان حکومت مانور قدرت برگزار کرد؟! و اگر فرض بگیریم که مخالفان حکومت نیز در این راهپیمایی حضور داشتند این قدرت سیاسی و اقتدار نظام ایران را می‌رساند که می‌تواند از مخالفانش در مسیر پیش‌روی خود بهره ببرد و آن‌ها به یاری بگیرد.
Share/Save/Bookmark
ناشناس
۱۳۹۳-۰۹-۲۹ ۱۹:۰۵:۳۲
بازم خوبه حداقل حالا که کم آورده اعتراف کرده! (7207)
 
علی
۱۳۹۳-۱۰-۰۱ ۱۲:۱۱:۳۱
:) (7212)