چالش حادثه تروریستی تهران برای ترامپ باقی ماند
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۸
کد مطلب: 40942
چالش حادثه تروریستی تهران برای ترامپ باقی ماند
روزنامه واشنگتن پست، در تحلیلی درباره بیانیه کاخ سفید، نوشت که خصومت دولت آقای ترامپ با ایران، بخشی از اشتیاق و حمایت وی از پروژه و لفاظی‌های رقبای ایران به ویژه عربستان سعودی و رژیم اسرائیل می‌باشد.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
در پی حملاتی که روز چهارشنبه، 17 خرداد، به ساختمان مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت ‌الله خمینی (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، در تهران صورت گرفت، دونالد ترامپ، رییس چمهور امریکا، بالاخره در مواجهه با آن موضع گرفت.

اعلام موضع علیه حادثه ترویستی تهران و محکوم کردن آن به چالشی برای آقای ترامپ و همچنین حاکمان سعودی تبدیل شد. تاخیر بسیار زیاد رییس جمهور امریکا در بیان موضع امریکا در برابر اقدام تروریست ها در ایران به خوبی این چالش را نشان داد.

BBC فارسی، درباره بیانیه انتشار یافته، خبر داد که کاخ سفید آن را از سوی دونالد ترامپ منتشر کرده است. توضیحی که این ظن را تقویت می کند که همانند برخی موارد چالش برانگیز سیاسی پیشین، مقام های کاخ سفید این بیانیه را تنظیم کرده اند و دونالد ترامپ سرانجام پذیرفته که از سوی او منتشر شود.

در بیانیه منتشر شده، آمد: «برای قربانیان بی‌گناه حملات تروریستی در ایران و مردم ایران که با چنین شرایط چالش برانگیزی مواجه هستند سوگواریم و برای آنان دعا می‌کنیم. تاکید داریم که حکومت‌هایی که حامی تروریسم هستند با این خطر مواجه می‌شوند که خود قربانی همان شرارتی شوند که ترویج می‌کنند.»

این بیانیه با واکنش انتقادآمیز محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، همراه بود.

آقای ظریف در توییتر خود نوشت: «بیانیه منزجرکننده کاخ سفید و تحریم‌های سنا در حالی که ایرانیان با تروریسم مورد حمایت مشتریان امریکا مواجه هستند. مردم ایران این گونه ادعای دوستی ایالات متحده را رد می‌کنند.» او همچنین در یک توییت دیگر نوشت: «مستبدان تروریست پرور تهدید می کنند که مبارزه را به سرزمین ما بکشانند و به آنچه که اربابان آنان بیش از هر چیز از آن متنفر هستند حمله کنند: یعنی کرسی دموکراسی.»

BBC در این باره این طور توضیح داد که اشاره آقای ظریف به اظهارات برخی مقامات سعودی است که اخیرا با متهم کردن ایران به دخالت نظامی در کشورهای منطقه، گفته بودند که اگر این اقدامات ادامه یابد، جنگ را به داخل ایران خواهند کشاند. این شبکه البته تلاش کرد در توضیح دیگری بر توئیت آقای ظریف، دموکراسی در ایران را زیر سوال ببرد.

برخورد چالشی BBC با توئیت آقای ظریف، موضع گیری دشمنانه کاخ سفید و رای مثبت سنای امریکا به فرایند پیشبرد لایحه تحریم‌های جدید علیه ایران، در حالی رخ می دهد که ایران، 17 روز قبل، انتخابات بزرگ ریاست جمهوری را با حضور بسیار پر شور ایرانی ها برگزار کرد و 17 روز بعد، با دو حادثه تروریستی مواجه شد تا مشخص گردد هرچند ایران سربلند در مسیر جمهوریت قرار دارد و زخم تروریسم همچنان بر تن اوست اما همچنان مورد خشم کشورهایی است که مدعی فعالیت علیه تروریسم هستند اما امروزشان و سابقه تاریخی آنها نشان می دهد که برعکس، مولد تروریسم هستند و همچنین در خاورمیانه، کارنامه ضعیفی در راه دموکراسی و مردم سالاری دارند.

روزنامه واشنگتن پست، در تحلیلی درباره بیانیه کاخ سفید، نوشت که خصومت دولت آقای ترامپ با ایران، بخشی از اشتیاق و حمایت وی از پروژه و لفاظی‌های رقبای ایران به ویژه عربستان سعودی و رژیم اسرائیل می‌باشد.

این روزنامه امریکایی با اشاره به همدردی ایرانی ها در مواجهه با قربانیان حادثه تروریستی 11 سپتامبر یا سایر حملات تروریستی در ایالات متحده، درباره بیانیه آقای ترامپ نوشت که عاری از هرگونه احساسات، سنگدلانه است که بخواهیم در حین تأسف خوردن برای قربانیان یک حادثه، مسائل سیاسی را پیش بکشیم.

عدم موضع گیری حاکمان سعودی در برابر حوادث روز چهارشنبه تهران نیز به خوبی دشمنی آشکار آنها را با ایرانی ها نشان داد اما واکنش دونالد ترامپ، چنانکه واشنگتن پست هم نوشت، یک ریاکاری و سنگدلی بود.
Share/Save/Bookmark