شیعیان وارد موصل بشوند یا نشوند؟
يکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۱
کد مطلب: 38422
مولف : محمود شریعتی
 
موصل آخرین سنگر داعش در عراق رو به فتح است. چند هفته ای است این گروهک تروریستی در شمال غرب عراق به حال احتضار افتاده است. نتایجی که شیعه و سنی در عراق با اتحاد خودشان رقم زده اند مورد توجه رسانه ها است. با این حال بیم آن می رود که شیعه هراسی برای سنی های موصل شیرینی این پیروزی را در کام مردم عراق غیر محسوس کند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
موصل آخرین سنگر داعش در عراق رو به فتح است. چند هفته ای است این گروهک تروریستی در شمال غرب عراق به حال احتضار افتاده است. نتایجی که شیعه و سنی در عراق با اتحاد خودشان رقم زده اند مورد توجه رسانه ها است. با این حال بیم آن می رود که شیعه هراسی برای سنی های موصل شیرینی این پیروزی را در کام مردم عراق غیر محسوس کند.
رسانه ایران- هیاهوی رعب آور در قالب فیلم های چندش آور شکنجه و اعدام مردم بیگناه طی سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ از داعش یک چهره خوف ناک ساخته بود. طی دو سال اخیر اما این جنگ روانی تاثیر خود را از دست داد و نتوانست جلوی پیشروی نیروهای مردمی عراق را که امروز دیگر یک ارتش نئوکلاسیک برای جنگ های شهری محسوب می شود بگیرد.
عملیات آزادی موصل چند روزی است با حضور همه جناح های درگیر علیه داعش آغاز شده است. نیروهای مردمی عراق از جنوب و جنوب غرب، کردهای پشمرگه و ارتش عراق و نیروهای ائتلاف روسیه و آمریکا از شرق و شمال شرق به موصل هجوم آورده اند تا این منطقه را از شر داعش خلاص سازند. حیدر العبادی امروز گفته این عملیات تا آزادساز کامل استان نینوا ادامه خواهد داشت. سایت العهد نیز گزارش داد که نیروهای حشد روستای الفارسیه در جنوب غرب موصل را برای حمله به آن محاصره کردند در حالی که دو تپه الفارسیه و الطیبه و نیز منطقه عین ناصر در جنوب غرب موصل را آزاد کردند.
این بزرگترین عملیات ائتلافی ضد داعش در سال های اخیر است که اگر منجر به پیروزی شود می توان گفت که کار داعش در عراق تمام است. از این رو دنبال کردن موفقیت ها برای رسانه بسیار جذاب است. همچنین تسلط بر موصل بعد از فتح، آنچنان اهمیت دارد که آمریکا را واداشته ترکیه را هم وارد ائتلاف کند تا منافعش بیش از پیش در موصل بعد از داعش محفوظ بماند. منابع سیاسی به روزنامه «الاخبار» اعلام کرده اند که آمریکا به بغداد فشار می آورد تا به ترکیه برای شرکت در عملیات موصل اجازه دهد و از سوی دیگر مانع حضور الحشد الشعبی در آزادسازی تلعفر شود و اوج این فشارها در اعلام توقف عملیات موصل خود را نشان داده است.
از طرف دیگر بی بی سی فارسی اعلام کرده که نگران درگیری های قومی در جریان فتح موصل است. بی بی سی فارسی نیروهای مردمی حشد الشعبی را شبه نظامیان شیعه خوانده و به نقل از حیدر عبادی گفته از ورود شبه نظامیان شیعه به موصل جلوگیری می شود. بی بی سی پیش تر، از استفاده کردن لفظ «تروریست» برای داعش امتناع کرده بود. روسای این شبکه در توجیه این تصمیم خود گفته بودند که به دلیل آنکه تعاریف و مصادیق تروریسم در مورد داعش برایشان احراز نشده است نمی توانند به این گروه تروریست بگویند.
تاکید بی بی سی فارسی بر عدم ورود شیعیان به مناطق سنی نشین جالب توجه می نماید. چراکه در دو سال گذشته که داعش مناطق سنی نشین و مسیحی نشین را فتح کرد و ساکنان شهرهایی مثل موصل، الرمادی، کرکوک و تکریت آواره شدند، شیعیان به کمک آنها شتافتند. اما در آن زمان رسانه هایی مثل بی بی سی از نگرانی شان به جهت اختلافات قومی و مذهبی سخن به میان نیاوردند. حال که موصل (بزرگترین پایگاه داعش در عراق) رو به آزادی است، این نگرانی سر بر آورده که شیعیان به مناطق سنی نشین وارد نشوند.
در این زمینه باید یادآور شد که در فتوای ۲۴ خرداد امسال آیت الله سیستانی مردم این کشور را به وحدت و همدلی دعوت کرد و به آنها درباره تفرقه‌افکنی دشمنان هشدار داد.
آیت‌الله سیستانی در دیدار جمعی از دانشگاهیان و پزشکان عراقی گفته بود: «به برادرانتان، آورگان شهرهای موصل، رمادی، صلاح‌ الدین و دیگر شهرها کمک کنید و به آن‌ها سرپناه، پول و غذا بدهید بدون اینکه از آنها سؤال کنید شیعه هستند یا سنی یا هر مذهب دیگری»
وی تصریح کرد: «سنی‌ها، شیعیان، مسیحیان و دیگران، مردم عراق هستند و از صدها و هزاران سال پیش، در کنار یکدیگر در این سرزمین زیسته‌اند.»
بهره برداری از اختلافات فقهی شیعه و سنی در مسائل سیاسی و حکومت داری یکی از تاکتیک های همیشگی در تحلیل قوای کشور مسلمان و بدست گرفتن کنترل حکومت و یا حداقل کشیدن مرز های سیاسی بین اقوام و گروه های شیعه و سنی است. این کار باعث درگیری شیعه و سنی بر سر وجوه افتراق و جلوگیری از اتحاد شیعه و سنی و پرداختن به مسائل مشترک آنها می شود.
Share/Save/Bookmark