کشتارگاه یمن و مغالطه بزرگ رسانه ها برای پوشاندن جنایت
چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۷
کد مطلب: 41112
مولف :
 
صنعا، پایتخت یمن، صحنه‌ای پس از یکی از بمباران ها توسط سعودی‌ها
صنعا، پایتخت یمن، صحنه‌ای پس از یکی از بمباران ها توسط سعودی‌ها
وضعیت انسانی در یمن آنقدر وخیم است که رادیو زمانه به صراحت، یمن را «یک کشتارگاه مرگ تدریجی» و به نقل از استیون اوبرین، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه، آن را نمایانگر «وخیم‌ترین بحران انسانی در جهان پس از جنگ جهانی دوم» توصیف می کند.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
انتشار آمار تکان دهنده سازمان بهداشت جهانی درباره وخامت اوضاع انسانی در یمن، یک بار دیگر بهانه ای شد تا رسانه های فارسی زبان خارج از ایران به مساله جنگ تحمیل شده بر یمن بپردازند؛ اما این بار هم نه از زاویه روشنگری، بلکه باز هم سانسور عامل اصلی جنایت رخ داده در این کشور تاریخی.

VOA، تلویزیون دولتی امریکا، با توجه به دلارهای دریافتی دونالد ترامپ، رییس جمهور این کشور از عربستان سعودی، در مورد آمار سازمان بهداشت جهانی سکوت کرد اما بنا بر خبرهای منتشر شده در رادیو زمانه و BBC فارسی، تلفات ناشی از شیوع بیماری وبا در یمن به ١۵٠٠ نفر افزایش یافته. آن هم در شرایطی که حدود ٢۵٠ هزار مورد جدید ابتلا به وبا گزارش شده و انتظار می‌رود اوضاع بیش از این نیز وخیم تر شود. همچنین طبق آمار سازمان ملل، حدود سه و نیم میلیون نفر از مردم یمن، شامل بیش از دو میلیون کودک، از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند. بیش از ۴۶٠ هزار نفر از این قربانیان کودکان زیر ۵ سال هستند که به بدترین نوع سوءتغذیه دچارند و هر لحظه ممکن است بر اثر ذات الریه یا اسهال شدید بمیرند.

وضعیت انسانی در یمن آنقدر وخیم است که رادیو زمانه به صراحت، یمن را «یک کشتارگاه مرگ تدریجی» و به نقل از استیون اوبرین، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه، آن را نمایانگر «وخیم‌ترین بحران انسانی در جهان پس از جنگ جهانی دوم» توصیف می کند.

رسانه ها و ظرافت سانسور فاجعه در یمن
اما انعکاس حجم روزافزون جنایت در یمن در رسانه های فارسی زبان برون مرزی چه معنایی دارد؟ چرا آنها از سیاست قبلی سانسور خود دست برداشته اند و آمار را منتشر می سازند؟ پاسخ این پرسش، در مغالطه ای است که این رسانه ها پس از بیان آمار فاجعه انسانی در یمن می آوردند: «یمن، صحنه جنگ داخلی میان حوثی‌های مورد حمایت ایران و ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی است.» به این ترتیب، پای ایران به میان می آید تا افکار عمومی از علت اصلی جنایت در یمن غافل شوند.

بر طبق این مغالطه، جنگ دو طرف دارد؛ یک سمت، حوثی های مورد حمایت ایران، و سمت دیگر، ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی. مغالطه بزرگ و آگاهانه رسانه ها برای پوشاندن جنایت در یمن نیز همین جا شکل گرفته است. تقسیم طرف های درگیر جنگ در یمن به این شکل، برای رسانه های برون مرزی و دولت های متبوعشان چند مزیت دارد:

1) سبب می شود افکار عمومی جنگ را میان ایران و عربستان ببیند. به این ترتیب، فشار بر ایران افزایش می یابد.
2) عامل اصلی جنایت فراموش می شود.
3) حمایت دولت های متبوع رسانه ها از سعودی ها، به عنوان عامل اصلی جنایت، دیده نشود یا موجه گردد.

چه می توان گفت؟
حمایت ایران از نیروهای حوثی، به فرض صحت این ادعا، هر چقدر هم که باشد، باز هم طرف های جنگ را تغییر نمی دهد. چراکه، الف) نیروهای حوثی، جمعیت قابل توجهی از مردم یمن هستند و درگیری مستقیم میان مردم یمن و چند کشور خارجی به رهبری سعودی ها است، ب) عربستان سعودی آغازگر جنگ بوده است، ج) توازن طرف های جنگ رعایت نشده، از یک سو، عربستان سعودی، ائتلاف نظامی شکل گرفته از کشورهای منطقه و عرب، حمایت نظامی، جنگ افزاری و اطلاعاتی کشورهای غربی مانند انگلیس و امریکا، داعش و القاعده، و در دیگر سو، مردم یمن و نیروهای حوثی و به فرض اثبات ادعای رسانه ها، حمایت ایران که بیشتر معنوی است تا نظامی و اگر نظامی باشد در برابر طرف دیگر جنگ، بسیار ناچیز است. بنابراین با جنگی نابرابر مواجه ایم که رسانه هایی مانند BBC و VOA در برابر این عدم توازن سکوت کرده اند.

انگلیس و امریکا چه کرده اند؟
دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، پس از سفر به عربستان سعودی و دریافت دلارهای کلان نفتی، یمن را به فراموشی سپرد. سیاستی که به VOA، رسانه دولتی امریکا، نیز سرایت کرد. در انگلیس نیز وضعیت متفاوت نیست. ترزا می، نخست وزیر انگلیس، در سفر به عربستان سعودی، همچنان به تجارت جنگ افزار پرداخت و ایران را به عنوان تهدید معرفی کرد. به تازگی نیز، برخلاف درخواست های نهادهای بین المللی حقوق بشری از این کشور برای ممنوعیت فروش جنگ افزار به سعودی ها که علیه مردم یمن استفاده می شود، بلافاصله پس از انتشار گزارش سازمان بهداشت جهانی درباره فاجعه یمن، دادگاه عالی انگلیس، چشمش را بر روی حقیقت بست و مجوز تجارت جنگی با عربستان سعودی را برای دولت انگلیس صادر کرد تا این کشور از سود دلارهای نفتی سعودی ها بی نصیب نماند؛ هرچند به بهای قربانی شدن انسان های بی گناه در یمن باشد.

خاتمه
نه تنها اراده ای برای خاتمه جنگ نابرابر و تحمیل شده بر یمن از سوی عربستان سعودی و کشورهای غربی وجود ندارد، بلکه سعودی ها در حال دامن زدن به این فاجعه هستند. فاجعه ای که مانند باتلاق آنها را بیشتر و بیشتر در خود فرو می برد. رسانه های برون مرزی نیز همچنان به سانسور فجایع در یمن و عامل اصلی این جنایت بزرگ ادامه خواهند داد چرا که سعودی ها حق السکوت را پرداخت کرده اند. جنایت، خریدنی شده.
Share/Save/Bookmark