استقلال از عراق، خواستِ واقعی اقلیم کردستان؟
پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۶
کد مطلب: 32400
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
در گزاره «کردها بزرگترین برنده تحولات منطقه هستند» ، محل تردید ندارد اما مساله نزدیک شدن کردها به ایجاد دولت مستقل کُردی ، کاملاً محل تردید و گمان است.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

مورخه 14 بهمن ماه وبسایت اینترنتی بی بی سی فارسی خبری را روی خروجی اش گذاشته با این مضمون که "رئیس اقلیم کردستان خواهان برگزاری همه‌پرسی استقلال از عراق شد" و در این مطلب به گزارش شبکه روداو و به نقل از مسعود بارزانی ، رئیس دولت اقلیم کردستان عراق نوشته که وی از حقوق اکراد دفاع کرده و گفته هر چه زودتر مردم کردستان درباره آینده خود تصمیم بگیرند ، صلح و ثبات زودتر به منطقه می‌آید.

وبسایت بی بی سی فارسی همچنین نوشته: « به غیر از کردستان عراق، در ترکیه، سوریه و ایران نیز جمعیت قابل ملاحظه کرد زندگی می‌کند و در هر سه این کشورها گروه‌های سیاسی کرد خواهان خودمختاری فعال هستند و استقلال کردستان عراق واکنش‌هایی در پی خواهد داشت.
در ترکیه، حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، نزدیک سه دهه است که با دولت مرکزی درگیر است. درگیری‌های ارتش ترکیه و پ‌ک‌ک در ماه‌های اخیر تشدید شده است. در سوریه ، که بیشتر سرزمین از کنترل دولت مرکزی خارج شده ، گروه‌های کرد عملا منطقه‌ای خودمختار تشکیل داده و در حال جنگ با گروه‌های افراط‌گرای اسلامی هستند. در ایران هم گروه‌های سیاسی کرد با دولت مشکل دارند. »

این شبکه پیشتر هم در گزارشات مربوط به حمله داعش به شهرهای کردنشین ، از اضغال این شهرها و مناطق پیراهن عثمانی برای خود درست کرده بود تا به اهداف قابل تاملی دست یابد.
دکتر دنیز ناتالی ، عضو ارشد موسسه مطالعات ملی راهبردی وابسته به دانشگاه دفاع ملی ایالات متحده ، و متخصص خاورمیانه ، اکراد و امنیت انرژی منطقه ، در مقاله ای درباره موجودیت سیاسی اکراد در منطقه غرب آسیا نوشته که از زمان تشکیل حکومت فدرال ضعیف در عراق در یک دهه گذشته ، دولت اقلیم کردستان (KRG) به سمتی حرکت کرده است که خیلی از تحلیلگران ، کارشناسان و کردها از آن تعبیر به استقلال می کنند. دولت اقلیم کردستان با بهره گیری از قانون اساسی مبهم عراق (قانون اساسی سال 2005) ، محروم شدن جامعه عرب سنی از حقوقش ، درگیری های طایفه ای ، و ناکارآمدی دولت عراق بخش انرژی خود را توسعه داده ، کنترل دوفاکتوی مناطق مورد مناقشه را در دست گرفته ، و گروه حامیان ذی نفوذ خود را در لابی منافع کردی در واشنگتن و خارج کردستان پدید آورده است. این روند در اثر تهدید داعش و به واسطه بهره گیری دولت اقلیم از حمایت های ائتلاف نظامی (علیه داعش) و ایالات متحده بیشتر تقویت شده است ، و به این ترتیب آنها توانسته اند مناطق سرزمینی را بیشتر توسعه بدهند و دولت بغداد را از طریق استقلال در صادرات نفت به چالش بکشند و این موضوع پاشنه آشیلی برای دولت مرکزی بغداد است که بی بی سی فارسی روی آن اصرار می ورزد.
اما این چالش چقدر واقعی است که در بعد رسانه ای ، بی بی سی فارسی با پررنگ کردن اخبار و گزارشات مرتبط با اقلیم کردستان دولت مرکزی در بغداد را به چالش بکشد چراکه "کفاح محمود کریم" مشاور ارشد رسانه ای دفتر بارزانی در گفت وگویی با روزنامه وقایع اتفاقیه ، دو موضوع تروریسم و مسائل اقتصادی را به همراه اختلافات سیاسی داخلی بزرگترین بحران مشکلات اقلیم کردستان معرفی کرده است.
 

همچنین برای درک بیشتر می توان به یادداشت صادق ملکی به نام «گام به گام به سوی دولت کردی» رجوع کرد. نویسنده در این یادداشت ، تلاش کرده تا با توصیف وضعیت حساس منطقه و به ویژه وضعیت عراق، سوریه و بررسی نقش ترکیه، به این نتیجه رسیده بود که در گزاره «کردها بزرگترین برنده تحولات منطقه هستند» ، محل تردید ندارد اما مساله نزدیک شدن کردها به ایجاد دولت مستقل کُردی ، کاملاً محل تردید و گمان است. چرا که با این درک که کردها در عراق ، ترکیه و سوریه ، در موقعیتی هستند که بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای ، نمی توانند ظرفیت ها و توان آنان را نادیده بگیرند با این حال هیچ گونه اراده راسخ و عرم جدی برای تقویت کردها در مسیر ایجاد دولت مستقل کُردی وجود ندارد. اما بنا به دلایلی همچون نقش نیروهای مسلح کُرد در سوریه و عراق در مبارزه با داعش، مساله نفت و نیز امکان استفاده از کارت فشار کردها، حمایت از آنان ادامه خواهد داشت. حمایتی که منجر به ایجاد دولت کُردی نمی شود اما در عین حال ، کردها را به عنوان یک بازیگر ، در صحنه نگاه می دارد.
Share/Save/Bookmark