bbc چگونه افکار عمومی را قانع می‌کند؟ (20) - این قسمت:
تلاش برای حذف اصولگرایی با 16میلیون رای
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۳
کد مطلب: 40898
مولف :
 
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
رقابت با رئیس جمهور مستقر برای کاندیداها همواره سخت ترین کار بوده است. اغلب اوقات نیز برنده این رقابت از قبل تقریبا معلوم است. تنها 14 انتخابات در جهان وجود داشته که رئیس جمهور مستقر پیروز نشده باشد. به همین دلیل است که چهره های سیاسی مشهور از امتحان کردن شانس خود در دور دوم یک رئیس جمهور معمولا امتناع می کنند.
از طرف دیگر معمولا دو جناح در انتخابات حضور دارند که آرای بخش عظیمی از مردم یعنی قشر خاکستری را جابجا می کنند.
قشری که در ایران بین ۶۰ تا ۷۰ درصد آرا را تشکیل می دهند و نقش تعیین کننده در سرنوشت انتخابات را دارند. نکته مهم آنکه هر که رای خاکستری ها را جذب کند برنده انتخابات است و معمولا این کار برای رئیس جمهور مستقر به دلیل گستره امکانات آسانتر از کاندیدای جدید است.
به همین دلایل نمی توان گفت نتیجه انتخابات به معنای پیروزی مطلق یک جریان و حذف جریان دیگر است.

تحلیلی که بی بی سی فارسی از نتیجه انتخابات اخیر دارد، نشان می دهد که این شبکه معتقد است اصولگرایی از سیاست ایران حذف شده است.
بی بی سی معتقد است نه قالیباف و نه رئیسی اصولگرا نیستند چون شعارهایی که می دادند به زعم تحلیلگر این شبکه مطابق با اصولگرایی نیست:
«کسی که از نگرش و گفتمان اصولگرایانه، مانند ضرورت برقراری گشت های امر به معروف و نهی از منکر، تفکیک جنسیتی، تضاد با فرهنگ غرب، دشمنی با آمریکا و غیره سخن چندانی به میان نیاورد، حتی اگر در انتخابات هم پیروز شود، این پیروزی را نمی شود پای تفکر اصولگرایانه نوشت.»

بی بی سی می گوید در انتخابات اخیر دو نامزد اصولگرا تفکراتشان را پنهان کردند:
«اصولگرایی زمانی می تواند پیروز باشد که حداقل اصول مرکزی این تفکر در معرض قضاوت عموم گذاشته شود و رأی بیاورد. نه آقای قالیباف و نه آقای رئیسی هیچکدام در این خصوص اطلاعاتی در اختیار رأی‌دهندگان نگذاشتند و این روحانی بود که در مورد طرز فکر محافظه‌کارانه دو نامزد اصولگرا صحبت کرد.»

بی بی سی فارسی در ادامه معتقد است که امثال قالیباف و محسن رضایی در حقیقت اصولگرا نیستند:
«در انتخابات سال ۱۳۹۲ هم بعضی کاندیداهای اصولگرا (مثلا رضایی و قالیباف) در قالب افرادی عملگرا ظاهر شدند که تلاش داشتند راه حل هایی برای درمان مشکلات اقتصادی بدهند. تنها کسی که با گفتمان اصولگرائی در صحنه حاضر شد سعید جلیلی بود که نهایتا ۴ میلیون رأی آورد.»

محور هایی که BBC در تحلیل نتیجه انتخابات دنبال می کند:
۱- اگر کسی درباره برقراری گشت های امر به معروف و نهی از منکر، تفکیک جنسیتی، تضاد با فرهنگ غرب، دشمنی با آمریکا صحبت نکرد اصولگرا نیست.
۲- اصول مرکزی اصولگرایان همان هایی است که حسن روحانی به قالیباف و رئیسی نسبت داد.
۳- سعید جلیلی کاندیدای تفکر اصولگرایی است و قالیباف و حتی محسن رضایی نیستند.

چرا BBC به این محور ها می پردازد:
۱- تا دامنه اصولگرایی تنگ و تنگ تر شود و سلایق مختلف از دایره اصولگرایی کنار گذاشته شوند. درحالی که دامنه اصولگرایان از علی لاریجانی تا سعید جلیلی گسترده است.
۲- تا عقاید فرعی یک بخش کوچکی از طیف اصولگرایان به عنوان اصول اساسی این طیف سیاسی برجسته گردد. درحالی که در میان اصلاح طلبان نیز طیفی از تندرو ها و میانه رو ها وجود دارد.
۳- تا اتحاد قالیباف، رئیسی و میرسلیم تحت عنوان ائتلاف جمنا به کام اصولگرایان شیرین ننشیند. چرا که این بزرگترین ائتلاف در میان اصولگرایان پس از سال 84 بوده است.
Share/Save/Bookmark