حمایت BBC از عربستان در جنگ یمن، چه سودی برای انگلیس دارد؟
يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۴
کد مطلب: 40708
حمایت BBC از عربستان در جنگ یمن، چه سودی برای انگلیس دارد؟
به نظر می رسد، برای انگلیس سود سرشار تجارت سلاح به عربستان آنچنان شیرین است که BBC حاضر شده برای چند ماهی ادعای بی طرفی رسانه ای در جنگ یمن را نداشته باشد.

یان ایگلند، رئیس سازمان غیر دولتی «شورای پناهندگی نروژ» در بیانیه‌ای که در پایان سفر پنج روزه خود به یمن منتشر کرده، آورده است: در هیچ جای دنیا این تعداد از افراد با قحطی روبرو نیستند.

یان ایگلند از افراد باسابقه در زمینه امدادرسانی بشردوستانه در سطح جهان محسوب می‌شود.

بیانیه یان ایگلند در حالی منتشر شده که خبر درگذشت جمیله علی عبده، دختر هفت ساله یمنی که از سوءتغذیه شدید رنج می برد، منتشر شده است. او به مدت ۱۲ روز در یکی از بیمارستان‌های این کشور بستری بود.

بنا به گفته دبیرکل سازمان ملل متحد هر ۱۰ دقیقه یک کودک زیر پنج سال در یمن بر اثر قحطی، بیماری، عدم دسترسی به امکانات بهداشتی و یا عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست می‌دهد.[اینجا بخوانید]
BBC فارسی در گزارش اخیر خود از یمن، با اشاره به بیانیه یان انگلند و همزمانی آن با درگذشت دختر هفت ساله یمنی به دلیل سوتغذیه، با «اشغالگر» خواندن حوثی ها، تشدید جنگ را عامل کمبود مواد غذایی در یمن معرفی می کند.

فیلم

عربستان سعودی در دو سال اخیر، با بمباران بنادر و مسیرهای ارتباطی، امکان ارسال کمک های بشردوستانه از طریق دریا و خشکی را سلب کرده است.

اگرچه این بمباران ها توسط سلاح هایی صورت می گیرد که توسط انگلیس به عربستان فروخته شده است، اما گزارشگر BBC فارسی، بدون ذکر نام کشور متبوعش در حمایت تسلیحاتی از عربستان، با معرفی ایران به عنوان «حامی حوثی ها»، به صورت ضمنی نقش عربستان و کشورهای همپیمانش در جنگ یمن را انکار می کند.

درباره نقش ایران در جنگ یمن بیشتر بخوانید:
+ آیا ایران در جنگ یمن حضور دارد؟ تحلیلگران VOA می گویند
انکار تلویحی حضور عربستان و کشورهای حامی سعودی ها در جنگ یمن توسط BBC فارسی، به صورت گسترده با جعل عبارت «جنگ داخلی یمن»، سانسور اخبار مربوط به تظاهرات های ضدسعودی در یمن، نمایش چهره ای موجه از عربستان در جنگ یمن و موضوعاتی از این دست در حمایت از سعودی ها دیده می شود.
بیشتر بخوانید:
+ سازمان ملل: فاجعه انسانی در یمن / BBC: درگیری‌های داخلی، درگیری‌های داخلی، درگیری‌های داخلی
+ تظاهرات یمنی ها علیه بمب باران های سعودی و سکوت خبری BBC
+ دبیرکل سازمان ملل: هر دقیقه یک کودک یمنی بدلیل قحطی جان می دهد/ تاکید ۲ باره BBC: کمک ۱۵۰ میلیون دلاری عربستان برای قحطی یمن

این نوع جهت دهی اخبار توسط BBC باعث شده تا شهروندان انگلیسی علیه این رسانه تظاهرات کنند.
بیشتر بخوانید:
+ لندنی ها در اعتراض به عملکرد BBC در پوشش اخبار یمن تجمع کردند

به نظر می رسد، برای انگلیس سود سرشار تجارت سلاح به عربستان آنچنان شیرین است که BBC حاضر شده است برای چند ماهی هم که شده، ادعای بی طرفی رسانه ای در جنگ یمن را نداشته باشد.
بیشتر بخوانید:
+ گاردین: عربستان از بمب های خوشه ای ساخت انگلیس علیه یمن استفاده کرده
+ خلاص شدن انگلیس از حقوق بشر فرمایشی و شروع تجارت اسلحه
+ گاردین: بریتانیا عربستان را به خاطر پول دوست دارد
+ مرثیه BBC برای یمن باورکردنی است؟
Share/Save/Bookmark