یک تحلیل توئیتری درباره سیاست امریکا در برابر برجام و ایران
پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۱
کد مطلب: 41158
یک تحلیل توئیتری درباره سیاست امریکا در برابر برجام و ایران
یک فعال توئیتری در تحلیل تحریم های جدید امریکا نوشت، هدف این است که از ایران خواسته شود از یکی از سایت‌های نظامی ایران بازرسی انجام گردد تا از این طریق ایران مخالفت کند و مقصر لغو برجام شناخته شود.
صادق قربانی در تحلیلی که در توئیتر منتشر کرد، به بررسی سیاست امریکا در وضع تحریم های جدید و مساله برجام پرداخت.

به گزارش رسانه ایران، این فعال توئیتری نوشت:


۱. دولت ترامپ تصمیم داره از ساز و کار بازرسی‌ها برای فشار به ایران و وادار کردن تهران به ترک برجام استفاده کنه.

۲. دیشب کورکر به ترامپ توصیه کرد به جای اینکه خودش برجام رو نقض کنه، با درخواست برای بازرسی از سایت‌های نظامی، ایران رو به سمت نقض سوق بده.

۳. هدف اینه که از ایران خواسته شه اجازه بده از یکی از سایت‌های نظامی ایران بازرسی انجام بشه تا ایران مخالفت کنه و مقصر لغو برجام شناخته شه.

۴. اما این نقشه یه باگ داره. اینکه ساز و کار حل اختلاف در موضوع بازرسی، بر اساس اکثریت طراحی شده، نه اتفاق نظر. یعنی کسی حق وتو نداره.

۵. برای انجام بازرسی از یک سایت غیرهسته‌ای، آژانس باید ابتدا در مورد اون سایت ابراز نگرانی کنه و از ایران بخواد که در موردش شفاف‌سازی کنه.

۶. این یعنی ترامپ در اولین مرحله باید مدیر کل آژانس رو راضی کنه که نسبت به یک سایت مشخص نگرانی ابراز کنه و مستنداتش رو به ایران تحویل بده.

۷. اگر آژانس تحت فشار امریکا اعلام نگرانی کنه و بعد هم مسئله بین ایران و آژانس حل نشه، موضوع به کمیسیون مشترک ارجاع میشه.

۸. ترکیب کمیسیون طوری طراحی شده که طرف غربی همیشه اکثریت داره: ایران، روسیه، چین، امریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان و اتحادیه اروپا. (5 به 3)

۹. این ساز و کار در صورت همسویی امریکا و اروپا به ضرر ایرانه. اما اگر تنها یک عضو اروپایی با ایران همراه شه، رای شورا به ضرر ترامپ خواهد بود.
Share/Save/Bookmark