bbc چگونه افکار عمومی را قانع می‌کند؟ (۱۵) - این قسمت:
علت حساسیت بی بی سی فارسی بر روی ابراهیم رئیسی چیست؟
سه شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۰
کد مطلب: 40465
مولف :
 
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
رسانه ایران(Rasanehiran.com):
قطعی شدن حضور حجت الاسلام رئیسی در انتخابات پیش رو، گزینه های دیگر جریان اصولگرایی را به حاشیه رانده است. رئیسی یک سال و چند ماه است که منصب اجرایی به عهده گرفته اما محتمل ترین نامزد نهایی جبهه اصولگرایان موسوم به جمنا است. رسانه ها در یک چرخش محسوس از گزینه های متعدد اکنون بر روی ابراهیم رئیسی زوم کرده اند.

بی بی سی فارسی پیش از این حجه الاسلام رئیسی را گزینه رهبری آینده جمهوری اسلامی معرفی کرده بود. بی بی سی پس از مطرح شدن نام رئیسی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری در مقاله ای که با نام فرزین منصوری منتشر کرده به نوعی خواست بر نظر قبلی اش درباره آقای رئیسی اصرار بورزد و همزمان در برابر چینش تازه انتخابات ایران سکوت نکند.
نویسنده مقاله در ابتدا معتقد است ورود ابراهیم رئیسی٬ تولیت آستان قدس رضوی به عرصه انتخابات ریاست جمهوری ایران شاید تا حدود زیادی نگرانی اصولگرایان را از تعدد نامزد در این انتخابات رفع کند و در مقابل این نگرانی را برای طیف مقابل به وجود آورده که شاید تنها کسی در میان اصولگرایان باشد که بتواند خطری جدی برای حسن روحانی در انتخابات محسوب شود.
اما بیشتر مقاله را به این موضوع اختصاص داد که آقای رئیسی گزینه اصلی برای رهبری آینده است:
۱- «از آن زمان [تولیت آستان قدس] همه چیز در این جهت پیش رفت که بسیاری او را محتمل‌ترین رهبر آینده جمهوری اسلامی ایران بدانند.»
۲- «در دیداری با او در مشهد به نوعی بیعت پیش از رهبری با او تعبیر می‌شد٬ به خصوص اگر این دیدار با فرماندهان سپاه بود.»
3- «تدریس خارج فقه می‌تواند زمینه‌ای برای مطرح کردن نام او به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی جایگزینی رهبر ایران و تقویت این شایعه باشد.»
۳- «در اواخر سال ۱۳۹۴ به حکم رهبر ایران تولیت آستان قدس رضوی شد، حکایت از آن داشت که او جایگاه ویژه‌ای نزد رهبر ایران و نظام حکومتی ایران دارد. از آن پس بود که شایعه جایگزینی احتمالی او برای رهبری آینده ایران قوت گرفت.»

محور های مقاله:
۱- رئیسی تنها گزینه اصولگرایان برای رقابت با روحانی است
۲- تولیت آستان قدس مقدمه ای برای رهبر شدن آقای رئیسی است
۳- رئیسی مورد حمایت رهبر انقلاب است

چرا بی بی سی به این محورها می پردازد؟

۱- آقای رئیسی گزینه رهبر انقلاب برای ریاست جمهوری تلقی شود. درحالی که به صرف آنکه تولیت آستان قدس را رهبری تعیین می کند نمی توان گفت نظر رهبری برای ریاست جمهوری هم روی آقای رئیسی است. کما اینکه رهبری چندی پیش نیز با آقای جهانگیری و تنی چند از اصلاح طلبان دیدار داشته و در آن دیدار از کاندیداتوری اصلاح طلبان استقبال کرده است. پس با این فرض نامزدی چهره های اصلاح طلبان مد نظر رهبری بوده است.
۲- برد و باخت احتمالی رئیسی در انتخابات پیش رو برد یا باخت رهبری تلقی شود. از این طریق دو قطبی «کاندیدای طرفداران رهبری و کاندیدای مخالفان رهبری» را تقویت کند و شرایطی شبیه به آنچه در سال ۸۸ به وجود آمد شکل بگیرد.
Share/Save/Bookmark