۱
«رضاپهلوی تکلیف خود را مشخص کند: پادشاهی‌خواه است یا جمهوریخواه؟»
پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۳
کد مطلب: 41365
سایت گویانیوز مطلبی را به قلم یک طنزپرداز نوشته است که در آن از رضا پهلوی خواسته شده که یا پادشاهی خواه بماند یا جمهوریخواه باشد. موضوعی که انتخاب بین آنها برای وی با توجه به حامیان خارجی اش سخت خواهد بود.

اعتراضات اخیر در برخی شهرهای ایران موجب شد تا اپوزیسیون خارج از کشور بیش از پیش ناامید شوند تاآنجاکه به نوشته سایت گویانیوز دو سه مساله همراه با این حرکت آشکار شد:
-نبود رهبری موثر که بتواند به حرکتِ خود به خودی مردم جهت بدهد و اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برای آن ها مشخص کند.
-ادعاهای نادرست و خودبزرگ بینانه ی کسانی که در خارج از کشور جزو افراد «موثر» اپوزیسیون به شمار می روند و جو گیر شدن آن ها.

اشاره نویسنده این مطلب به شخص رضا پهلوی و هواداران اوست که به عقیده وی اعتراضات اخیر موجب شد گروه های سلطنت طلبی که از او عبور کرده اند و جز ایجاد درگیری در میان افراد سیاسی خارج از ایران کار دیگری انجام نمی دهند، به حرکت در بیایند. اما در مورد وضعیت رضا پهلوی، گویانیوز معتقد است که در جریان حرکت های اخیر، ضعف های سیاسی اش بیش از پیش مشخص شد.

نویسنده در ادامه درباره موضوع ضعف سیاسی رضا پهلوی نوشته است که اولاً او با داده شدن شعارهایی به نفع پادشاهی و در تایید رضا شاه تصور کرد که حرکت مردم، در سمت و سوی اهداف و افکار اوست و به همراه همفکرانش به نوعی حرکت مردم را به خود نسبت دادند و این امر باعث شد تا عده ای که خواهان نظام پادشاهی نیستند صف خود را جدا از صف پادشاهی خواهان پندارند. به عبارت دیگر نوعی دو دستگی ذهنی در حرکت مردم به وجود آمد.
نویسنده گویانیوز در گام بعدی بی هدفی رضا پهلوی را نشانه گرفته است. به اعتقاد وی: «رضا پهلوی در نقش یک فرد دمکرات و لیبرال همواره گفته است و می گوید که باید انتخاب نوع نظام را به فردای از میان رفتن حکومت اسلامی موکول کرد. این سخنی بیهوده است که جز بلاتکلیفی گروه هایی از مردم نتیجه ای به بار نمی آورد. به عبارتی نه پادشاهی خواهان با اطمینان می توانند در جهت خواست رضا پهلوی گام بردارند و نه جمهوری خواهان که اصولا رضا پهلوی و افکارش را نمی توانند باور کنند. در حرکت اخیر مردم هم رضا پهلوی به لحاظ شعارهایی که در ایران داده شد باز استدلال های پلمیکی و بی اثر مثل سلطنت در کشورهای دمکراتیک و جمهوری در کشورهای دیکتاتوری مطرح کرد که بر این ناباوری دامن زد.»

گویانیوز در پایان، صحبت خود با رضا پهلوی را اینطور مطرح می کند که او موضوع رفراندوم و «فردای آزادی ایران» را که تخیلی بی پایه و غیر قابل تحقق است به کناری بگذارد و «قاطعانه» وضع خود را با نوع حکومت بعدی مشخص کند: یا خواهان نظام پادشاهی و یا خواهان نظام جمهوری باشد.
موضوعی که با توجه به خواست حامیان خارجی رضا پهلوی اسان قابل انتخاب نخواهد بود
Share/Save/Bookmark
۱۳۹۶-۱۱-۰۹ ۱۶:۵۵:۱۱
واقعیت اینه که رضا پهلوی هیچی نیست. فقط خیلی سیاسی ها میشناسنش و پیرمردهایی که یه پاشون لب گوره (8898)