پیچیدگی قابل پیش بینی در بحران سوریه
چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۶
کد مطلب: 35065
نتیجه این که مذاکرات و آتش بس در خطر نیست بلکه در مرحله گذاری است که دو طرف و به خصوص آمریکا و روسیه در حال امتیاز گیری هستند.
وبسایت بی بی سی نوشته جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، هشدار داده که جنگ داخلی سوریه تا حد زیادی از کنترل خارج شده و عمیقا درباره پیامدهای ادامه خشونت‌ به ویژه در شهر حلب ابراز نگرانی کرده است. وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه دیداری در همین باره در سوئیس گفته که هر دو طرف باعث این «هرج و مرج» شده‌اند. بی بی سی همچنین نوشته که مخالفان دولت بشاراسد دولت سوریه را متهم می‌کنند که غیرنظامیان را در این شهر هدف قرار می‌دهند و با این اتهام سعی دارد توپ نقض آتش بس را در زمین ارتش و دولت سوریه بیاندازد در حالیکه واقعیت امر چیز دیگریست.

"حسین ملائک" ، سفیر سابق ایران در چین و تحلیلگر مسائل سیاست خارجی معتقد است که  با حمله مجدد نیروهای معارض به نیروهای دولتی سوریه در لاذقیه در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ که می توان آن را یک عملیات تهاجمی نامید و نیز عدم موفقیت نیروهای دولتی در عملیات گسترده خود در جنوب غرب حلب که آن را نیز می توان توانایی قدرت تدافعی نیروهای معارض نامید، تصویری از وضعیت فعلی توازن نیروهای متخاصم مشخص می شود. مجموعه این عملیات ها به همراه بکارگیری سیاسی آن از جمله تهدید برای خروج از مذاکرات ژنو نشان می دهد که که گروه معارض در طول هشت ماه گذشته توانسته ضمن مقاومت در جبهه نظامی مجهز به اهرم سیاسی بین المللی با حمایت جدی  ائتلاف غرب شود.

بی بی سی به سخنان وزیر خارجه عربستان هم قبل از آغاز گفتگو‌هایش با جان کری در ژنو استناد کرده و نوشته که «آنچه که در حلب اتفاق می‌افتد خشونت است، نقض تمامی قوانین بشردوستانه است و بشار اسد یا از طریق سیاسی و یا با توسل به زور باید از قدرت کنار برود.» یعنی همان مواضع گذشته این کشور و با پیام پررنگ حمایت از جبهه معارضان.

آقای ملائک معتقد است باید فرض کرد که در حال حاضر اردوی اصلی بین آقای اسد و معارضین و یا بین ایران و ترکیه و یا ایران و عربستان برپا نشده بلکه از زمان حضور روسیه در سوریه این تقسیم بین آمریکا و روسیه صورت پذیرفته است و هر دو کشور علیرغم داشتن زاویه روی بسیاری از موضوعات بر راه حل سیاسی تاکید دارند. هر دو رئیس جمهور با اختلافات جزیی روی مذاکرات صلح به عنوان تنها بستر حل مسئله تاکید نموده اند و گفته می شود که کارشناسان دو کشور به صورت محرمانه بر روی پیش نویس قانون اساسی آینده سوریه در حال تبادل نظر هستند. وی معتقد است که با این تحولات می توان نتیجه گرفت که شرایط در بن بست کنونی به طور نسبی تثبیت خواهد شد پس بنابراین گفتگوهای صلح رو به شکست نیست و مسیر آن مشخص می باشد. نتیجه این که مذاکرات و آتش بس در خطر نیست بلکه در مرحله گذاری است که دو طرف و به خصوص آمریکا و روسیه در حال امتیاز گیری هستند و اظهارات وزیر خارجه عربستان هم همچون مواضع گذشته اش بیشتر به مرهمی برای زخم معارضانی است که در سوریه قصد دارند تا با حملات نظامی بیشتر در شهر حلب در مذاکرات صلح پیش رو، دست بالاتری را برای خود و حامیان منطقه ای خویش داشته باشند.
Share/Save/Bookmark