بهانه بنی اسراییلی BBC در توجیه عدم پایبندی آمریکا در برجام
يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۳
کد مطلب: 37487
بهانه بنی اسراییلی BBC در توجیه عدم پایبندی آمریکا در برجام
فارغ از ادعاهای مکرر BBC در القای اختلاف میان آیت الله خامنه ای و حسن روحانی، چیزی که واضح و مبرهن است آن است که رسانه های فارسی زبان مانند BBC که پیش از برجام، حکومت ایران را عامل اصلی تحریم های غرب و شورای امنیت معرفی می کردند، این بار با القا تنش در میان سران حکومت، اختلافات درون نظام را باعث بدعهدی آمریکا معرفی می کند، وگرنه به زعم این شبکه ها، در صورت عدم اختلاف آمریکا به تمام تعهدات خویش پایبند می بود!

حسین باستانی یکی از تحلیلگران ارشد بخش فارسیBBC در توجیه عدم پایبندی آمریکا به توافق برجام مدعی شد که " اختلاف و تعدد در راس حاکمیت " باعث شده که برای طرف آمریکایی مشخص نباشد که با چه کسی روبرو است.

به گزارش رسانه ایران، BBC که پیش از این نیز بارها مدعی اختلاف میان رهبر ایران و دولت روحانی بوده است در بخش خبری ۶۰ دقیقه شب گذشته با تاکید بر کارشکنی آمریکا در برجام، نظارت رهبر بر توافق هسته ای را علت کارشکنی آمریکا معرفی کرد.

باستانی همچنین در ادامه برنامه اظهار داشت " در تمام این گفتگوها مشکل اصلی این است که طرف گفتگو ( آمریکا ) به دولت ایران می گوید که " برای ما معلوم نیست که اساسا شما در آن کشور ( ایران ) چکاره هستید، و طبیعتا به همین خاطر هر توافقی صورت بگیرد، بسیار سخت از حد معمول پیش می رود. این وضعیتی هستش که از بین رفتن اقتدار قوه مجریه یک کشور
آیت الله خامنه ای با نامگذاری این سال با عنوان " دولت و ملت، همدلی و همزبانی "، به صورت غیر مستقیم از برنامه های دولت در این سال که مهمترین آن، توافق هسته ای برجام است حمایت می کند.
در عرضه بین المللی می تواند ایجاد کند، از جمله ایران هم همین وضعیت را خواهد داشت."

فیلم


اما فارغ از ادعاهای مکرر BBC در القای اختلاف میان آیت الله خامنه ای و حسن روحانی، چیزی که واضح و مبرهن است آن است که رسانه های فارسی زبان مانند BBC که پیش از برجام، حکومت ایران را عامل اصلی تحریم های غرب و شورای امنیت معرفی می کردند، این بار با القا تنش در میان سران حکومت، اختلافات درون نظام را باعث بدعهدی آمریکا معرفی می کند، وگرنه به زعم این شبکه ها، در صورت عدم اختلاف آمریکا به تمام تعهدات خویش پایبند می بود!

این تلاش BBC فارسی برای القای اختلاف آنچنان مضحک است که اگر فردی که کمترین اطلاع از اخبار سیاسی روز ایران داشته باشد، به راحتی درمیابد که خلاف این ادعا صادق است.

نمونه بارز این هماهنگی میان دولت روحانی و رهبر ایران را می توان در نامگذاری سال ۹۴ به وضوح دید. آیت الله خامنه ای با نامگذاری این سال با عنوان " دولت و ملت، همدلی و همزبانی "، به صورت غیر مستقیم از برنامه های دولت در این سال که مهمترین آن، توافق هسته ای برجام است حمایت می کند.

همچنین ایشان در تیرماه این سال در تعریف از دولت روحانی اظهار داشت " البتّه برادران ما در دولت خدمتگزار با اعتقاد عمل میکنند؛ واقعاً معتقد به انقلاب، معتقد به مبانی انقلاب، معتقد به اصول انقلابند؛ از اینها ما گله‌ای نداریم ... البتّه شرط اصلی تحقّق اینها هم همین همدلی و هم‌زبانی و همین انسجامی است که رئیس‌جمهور محترم بیان کردند؛ باید دولت را کمک کرد، باید مسئولین را کمک کرد، [چون‌] اینها وسط میدانند. از تعارضهای زائد و حاشیه‌سازی‌های زائد باید پرهیز بشود؛ حاشیه‌سازی از هرطرفی غیر مقبول
براساس قانون و منطق، رهبری نمی‌تواند در تصمیم‌گیری‌های جزئی و اجرایی دستگاه‌ها وارد شود و اگر مسئولین اجرایی دچار اشتباه شوند، باید مجلس از ابزارهای نظارتی همچون استیضاح استفاده کند و یا اینکه رئیس‌جمهور مانع از اجرای آن تصمیم اشتباه شود
و نامطلوب است. همه کمک کنند و این حرکت عظیم ان‌شاءالله به نتیجه برسد."

در طرف دیگر حسن روحانی در گفتگوی زنده تلویزیونی اخیر نیز با اشاره به " رهنمودهای رهبری در برجام " تاکید داشت " همان‌طور‌که مقام‌معظم‌رهبری بیان فرمودند اگر طرف ما طرفی بود به تعهدات خودش دقیق عمل می‌کرد هم به نفع منطقه و هم به نفع خودشان بود، مقام‌معظم‌‌رهبری فرمودند که این یک آزمایش و امتحان بود برای طرف مقابل، ‌اگر آمریکایی‌ها با حسن‌نیت و دقیق برجام را اجرا می‌کردند و جلوی سنگ‌اندازی‌ها و کند‌کاری‌هایی که امروز می‌بینیم را می‌گرفتند و شاهد آن نبودیم چه بسا به طرف مقابل اعتماد می‌کردیم و در یک موضوع دیگر هم حاضر بودیم با آنها مذاکره کنیم که ممکن بود به نفع منطقه آمریکا ما و دیگران باشد...درعین‌حال ما باید در برابر طرف مقابل حواسمان جمع باشد. برجام حاصل وحدت و انسجام ملی و همکاری تمام قوا حمایت همه ملت بزرگوار، رهنمودهای رهبری بود؛ زیرا در سایه ایشان بود که ما در برجام پیروز شدیم و امروز هم ادامه راه ما برای این‌ که از فرصت به وجود آمده به‌خوبی استفاده کنیم باز هم همان وحدت و انسجام و هدایت‌های رهبری را می‌خواهیم."

این گونه موضع گیری تحلیلگر BBC فارسی برای توجیه بدعهدی آمریکا، چیزی بیشتر شبیه به بهانه های بنی اسراییلی برای سرپوش گذاشتن بر ضعف عمل غربی ها در برجام است.
وگرنه همانطور که رهبر ایران در دیدار اخیر خود با جمعی از دانشجویان داشت در رابطه با تصمیم گیری های جاری کشور اظهار داشت " براساس قانون و منطق، رهبری نمی‌تواند در تصمیم‌گیری‌های جزئی و اجرایی دستگاه‌ها وارد شود و اگر مسئولین اجرایی دچار اشتباه شوند، باید مجلس از ابزارهای نظارتی همچون استیضاح استفاده کند و یا اینکه رئیس‌جمهور مانع از اجرای آن تصمیم اشتباه شود... البته رهبری در مواردی که احساس کند برخی اقدامات حتی اقدامات جزئی، موجب انحراف نظام از مسیر اصلی می‌شود، باید ورود پیدا کند و مانع از آن کار شود."
Share/Save/Bookmark