تحلیلگر BBC: آمریکا برای اولین بار در 60 سال اخیر منزوی شده
يکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۲
کد مطلب: 41347
تحلیلگر BBC: آمریکا برای اولین بار در 60 سال اخیر منزوی شده
«اتفاقی که در این 20 ال اخیر افتاده، این است که اقدامات یک سویه آمریکا در منطقه، باعث شده که در عراق، یک دولت ساقط شود، در افغانستان وضع بهم بریزد و سوریه هم به همین وضعیت دچار بشود. در این خلایی که ایجاد شده است، تنها کشوری که در منطقه توانسته این جای خالی را پر بکند، ایران است. یعنی اگر واقع گرایانه نگاه بکنیم، ایرانی ها در این زمینه موفق عمل کرده اند.»

به گزارش رسانه ایران، واکنش های گسترده ای در برابر سخنرانی ترامپ که علیه برجام و سپاه پاسداران ایراد شد، در رسانه های فارسی زبان برروی آنتن رفته است.

شب گذشته، در برنامه خبر 60 دقیقه BBC فارسی، علی حاجی قاسمی، استاد علوم سیاسی دانشگاه سوئد، درباره ارزیابی سخنرانی ترامپ و واکنش های جهانی نسبت به آن اظهار داشت: «سیاست آمریکا پس از جنگ جهانی دوم، همواره در عرصه بین المللی این بود که با متحدین اروپایی و آنهایی که ناتو را ساخته بودند، مشترکا سیاست های جهانی را رقم بزند. برای نخستین بار در 60 سال اخیر، می بینیم که آمریکایی ها در یک موضوع بسیار مهم، منزوی عمل می کنند، یعنی آقای ترامپ با یک گروه محدودی که فقط اطراف ایشان است، به همراه اسراییل و عربستان، یک سیاست ضدایرانی را در قبال جمهوری اسلامی اتخاذ کرده است».

فیلم


حاجی قاسمی با اشاره بر بازی کردن ترامپ با «اعتبار غرب و دموکراسی»، درباره هدف ترامپ از این قبیل اقدامات اظهار داشت: «ترامپ به دنبال آن است، نسبت به وضعیت ایران، یک وضعیت گنگ، مبهم و متشنج در اوضاع ایران ایجاد بکند که مانع از این بشود جامعه ایران بتواند، آن پویایی که دنبالش کرده و با مکانیزم درونی در جامعه ایران و تحولات مطلوب مردم جامعه دنبال کرده [به آن برسند]، و می خواهد در این دوره [ که مردم به دنبال پویایی] در عرصه اقتصادی هستند، این را می خواهد مختل کند.»

حاجی قاسمی همچنین در پاسخ به سوال مجری BBC درباره آنچه که او «اقدامات مداخله جویانه ایران در منطقه» نامید گفت: «اتفاقی که در این 20 ال اخیر افتاده، این است که اقدامات یک سویه آمریکا در منطقه، باعث شده که در عراق، یک دولت ساقط شود، در افغانستان وضع بهم بریزد و سوریه هم به همین وضعیت دچار بشود. در این خلایی که ایجاد شده است، تنها کشوری که در منطقه توانسته این جای خالی را پر بکند، ایران است. یعنی اگر واقع گرایانه نگاه بکنیم، ایرانی ها در این زمینه موفق عمل کرده اند. و از یک ثبات درونی برخوردار هستند.اتفاقا خیلی به سود آمریکا عمل کردند، در عراق و سوریه در مقابل داعش و در افغانستان مقابل طالبان ایستادند.»

این استاد دانشگاه همچنین تاکید داشت: «اوباما موقعیت و اقتدار ایران را پذیرفت، و سعی کرد که با یک قدرت جدی منطقه ای وارد مذاکره بشود، ترامپ این را نمی پذیرد برای اینکه اسراییل و عربستان از او خواسته اند».
Share/Save/Bookmark