BBC: اجماع های قبلی عربستان علیه ایران به هیچ نتیجه ای نرسیده
دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۵
کد مطلب: 40807
BBC: اجماع های قبلی عربستان علیه ایران به هیچ نتیجه ای نرسیده
BBC نوشت، سرانی که دیروز پای صحبت های ملک سلمان علیه ایران نشستند، پیشتر نیز در نشست های مشابهی حضور یافته و حرف های مشابهی شنیده اند اما در نهایت، در تنظیم روابط خود با ایران، راه خود را رفته اند.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
سران اغلب دولت های حاکم بر کشورهای مسلمان نشین در نشستی به میزبانی ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی گرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، جمع شدند تا بشوند که بیش از داعش، باید به فکر رفع خطر «تروریسم ایران» باشند. BBC نوشت، دونالد ترامپ پیش از آنکه در این جمع سخنرانی کند، بزرگترین معامله تسلیحاتی تاریخ کشورش را رقم زد: فروش یکصد و ده میلیارد دلار جنگ افزار به عربستان سعودی. او همچنین سی موافقتنامه اقتصادی برای دویست و هشتاد میلیارد دلار فروش کالا و سرمایه گذاری شرکت های امریکایی در عربستان سعودی امضا کرد تا گام بزرگی در جهت تحقق وعده کارآفرینی و سودآوری بردارد که به مردم امریکا داده بود.

آقای ترامپ در کارزار انتخاباتی اش گفته بود که اگر سعودی ها پشتیبانی نظامی و امنیتی می خواهند باید بهایش را بپردازند.

حاکمان سعودی اکنون امریکا و اغلب کشورهای عربی را فراخوانده اند تا علیه ایران اجماع کنند. BBC فارسی اما در این باره نوشت که عربستان سعودی پیشتر هم بارها اجماع بین المللی علیه ایران تشکیل داده، اما این اجماع ها به هیچ نتیجه ملموسی نینجامیده است.

همین یک سال و نیم پیش عربستان سعودی تشکیل ائتلاف بزرگ نظامی کشورهای اسلامی برای مقابله با «خطر ایران» را اعلام کرد که قرار بود در گام اول، کار حوثی ها را در یمن یکسره کند، اما از این «ائتلاف» جز اعلامیه ای مطبوعاتی که فردای همان روز صدورش فراموش شد، چیزی باقی نماند. دولت هایی همچون مصر که از عربستان سعودی کمک های میلیاردی دریافت می کردند حاضر نشدند ارتش سعودی را در یمن همراهی کنند و در نتیجه اکنون سعودی ها با وجود بیش از دو سال عملیات نظامی هنوز در عقب راندن حوثی ها درمانده اند، حوثی هایی که هم توانی بسیار محدودتر از شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه و لبنان دارند و هم امکان چندانی برای دریافت کمک از خارج ندارند.

BBC نوشت، سرانی که دیروز پای صحبت های ملک سلمان علیه ایران نشستند، پیشتر نیز در نشست های مشابهی حضور یافته و حرف های مشابهی شنیده اند اما در نهایت، در تنظیم روابط خود با ایران، راه خود را رفته اند.

سخنان دیروز دونالد ترامپ نیز برای سران عرب منطقه یادآور جورج بوش بود که او نیز از جنگ خیر و شر و راه اندازی ائتلاف مبارزه با تروریسم می گفت اما اکنون حتی در کشور خودش هم به عنوان جنگ افروز و مسبب سرایت آتش تروریسم به اقصی نقاط عالم نکوهش می شود.

البته دونالد ترامپ نیز در کشور خودش در موضعی سست تر از جورج بوش آن دوران قرار دارد و بیش از او مورد نکوهش است. BBC پیش بینی کرده که هم پیمانی و داد و ستد اخیر آقای ترامپ با عربستان سعودی هم که در سطح جهانی به کشتار غیرنظامیان در یمن، نقض حقوق بشر، سیاست های ویرانگر در سوریه و حتی خلق القاعده و داعش و پشتیبانی پنهان از آنها متهم است، او را بیش از پیش آماج انتقاد و مخالفت قرار خواهد داد.

اگرچه سعودی ها انتظار دارند آقای ترامپ از این پس در سوریه خط آنها را دنبال کند، اما حتی در صفوف سیاستگذاران امریکا هم از دخالت بیشتر در سوریه پرهیز می شود. BBC برای نمونه گفت که حمله موشکی اخیر امریکا به یکی از پایگاه های هوایی سوریه بیش از آنکه ویرانگر باشد، محتاطانه و نمادین بود. متحدان اروپایی امریکا هم نمی خواهند دود بحران در سوریه بیش از این در چشمشان فرو برود.

این را هم می توان اضافه کرد که امریکای ترامپ رفته رفته کار را در سوریه به روسیه که هم پیمان ایران است، خواهد سپرد.

BBC نوشت، دونالد ترامپ در سخنرانی دیروزش در ریاض گرچه کوشید از لحن جورج بوش فاصله گیرد و گفت که نمی خواهد باید و نباید کند، اما سخنان او از باید و نباید خالی نبود. با این فرق که به موضع گیری های جورج بوش انگ صلیبی گری زده شد اما به سخنان دونالد ترامپ، برچسب تاجر مآبی و کاسب کاری. یعنی از حرف های او به مخاطبانش چنین برداشت شد که: شما هم مانند سعودی ها عمل کنید و شریک مال ما شوید تا ما هم شریک جان شما شویم. پرسش این است که با آنچه از جورج بوش در حافظه ها مانده و بوی بازگشت به دوران بوش که از حرف های آقای ترامپ به مشام می رسد، آیا مخاطبان حرف های دیروز او در ریاض حاضرند همه تخم مرغ هایشان را در سبد دونالد ترامپ بچینند یا اینکه ممکن است برخی از آنها بر حرف محمدجواد ظریف تامل کنند که گفت «ترامپ آمد و سعودی ها را دوشید و رفت.»

به این ترتیب، BBC پاسخ پرسشی که در تیتر تحلیل خود آورده به دست می دهد؛ «ایران چقدر باید نگران معامله ترامپ و عربستان باشد؟»، هیچ.
Share/Save/Bookmark