با اعمال طرح محدودیت از سوی اوباما
برای سفر به آمریکا چه چیزی تغییر کرده است؟
چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۱
کد مطلب: 31537
مولف :
 
برای سفر به آمریکا چه چیزی تغییر کرده است؟
طبق یک معاهده در آمریکا موسوم به VWP، نوعی اجازه سفر به آمریکا تا کنون به این صورت بوده است که برای شهروندان ۳۸ کشور جهان برای سفر های تا ۹۰ روز با شرط براورده شدن شرایط بدون ویزا میسر بوده است. این مسئله اما شامل مسافرت ها برای تحصیل، استخدام، کار برای یک خبرگزاری، رادیو، فیلم سازی، روزنامه نگاری یا دیگر رسانه ها نمی شود.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
طرح «نیاز به اخذ ویزا» برای مسافرت اتباع چند کشور من جمله ایرانی ها به آمریکا و همچنین افراد 38 کشور دیگر که تابحال به چهار کشور ایران، عراق، سودان و سوریه رفته اند، چندی است جنجال به راه انداخته است. اما اعمال این محدودیت ها به جز تحمیل هزینه ویزا و مصاحبه هزینه دیگری را به همراه ندارد. ضمن آنکه ویزای درمانی و توریستی آمریکا 6 ماهه است و قابلیت تمدید تا 10 سال را دارد.

طبق یک معاهده در آمریکا موسوم به VWP، نوعی اجازه سفر به آمریکا تا کنون به این صورت بوده است که برای شهروندان ۳۸ کشور جهان برای سفر های تا ۹۰ روز با شرط براورده شدن شرایط بدون ویزا میسر بوده است. این مسئله اما شامل مسافرت ها برای تحصیل، استخدام، کار برای یک خبرگزاری، رادیو، فیلم سازی، روزنامه نگاری یا دیگر رسانه ها نمی شود. بنابراین آنچه با تصویب و امضای قانون محدودیت ورود مسافران به آمریکا اتفاق افتاده این است که تنها اتباع ۳۸ کشوری که معاهده VWP را با آمریکا بسته اند در صورت سفر به چهار کشور مذکور، نیار به اخذ ویزا دارند.

اما شبکه بی بی سی فارسی این محدودیت ها را در حد فاجعه بالا می برد. این رسانه می گوید گردشگران اروپایی را از آمدن به ایران منصرف خواهد ساخت. همچنین ایرانیانی که می خواهند به آمریکا بروند را با دردسر مواجه ساخته است. بی بی سی می گوید یک سر همه فعالیت های اقتصادی٬ هنری٬ علمی و سرمایه گذاری در سطح جهان به نظام ثروتمند و فعال آمریکا متصل است.

این مسئله تعداد بسیار کمی از ایرانی هایی که دارای تبعیت دیگری هستند را تحت شعاع قرار می دهد. حتی دیپلمات های جمهوری اسلامی در آمریکا ویزای مخصوص به خود را داشته اند و این ویزا به قوت خود باقی می ماند. اما ضرر اقتصادی که بی بی سی فارسی از آن صحبت می کند چیست و چقدر جدی است؟

بی بی سی می گوید توریست ها از این پس به سختی ایران را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. این توریست ها آن هایی هستند که اولا تبعه 3 کشور محدود شده دیگر نباشند و در ثانی تا کنون به ایران سفر نکرده باشند. بنابراین توریست های 38 کشور اروپایی (داخل در معاهده VWP با آمریکا) که در سال های اخیر بارها به ایران آمده اند از این دایره حذف می شوند. نگاهی به آمار گردشگری ایران می گوید در سال 93 پنج میلیون گردشگر خارجی به ایران آمده اند که حدود 50 درصد از گردشگران خارجی زیارتی و عمدتا از عراق هستند که خود دارای محدودیت سفر به آمریکا است.
دسته دوم گردشگران فرهنگی-تاریخی هستند که از کشورهایی نظیر اروپا و آسیای غربی به ایران سفر کردند ضمن اینکه گروهی از گردشگران خارجی، گردشگر سلامت هستند و برای امور پزشکی به ایران می آیند.

با این اوصاف برای ایرانی ها آن قدر توفیری ندارد چرا که پیش از این نیز برای سفر به آمریکا باید ویزا اخذ می کردند. اما در خصوص اندک گردشگران بعضی کشور های اروپایی که شامل طرح محدودیت آمریکا شدند و بین ایران و آمریکا در حال مسافرت هستند مجبور احتمالا خواهند شد ویزای 6 ماهه آمریکا را اخذ کنند. برای این افراد نیز جاذبه گردشگری ایران حتما آنچنان جذابیت داشته که با وجود عدم سرمایه گذاری جدی دولت بر گردشگری باز هم به ایران سفر کرده اند.
Share/Save/Bookmark