بازخوانی اقدامات BBC و VOA علیه آیت الله هاشمی رفسنجانی
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۱
کد مطلب: 39421
بازخوانی اقدامات BBC و VOA علیه آیت الله هاشمی رفسنجانی
در این یادداشت به بازخوانی گزیده ای از برنامه سازی های BBC و VOA علیه آقای هاشمی پرداخته شده است.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
رسانه های ماهواره ای و اینترنتی مخالفان جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور همواره تلاش کرده اند از هر فرصتی برای ایجاد اختلاف و تفرقه میان مسئولان ایرانی بهره ببرند. با درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، BBC فارسی و نیز بخش فارسی VOA همچنان از رویه جدایی افکنی خود بهره بردند. ایجاد جدایی میان آیت الله خامنه ای، رهبر فرزانه ایران، و آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از مهمترین مسیرهای خبری تحلیلی در بی بی سی و صدای امریکا بوده است. اما تلاش های این دو شبکه تنها به درگذشت آقای هاشمی محدود نمی شود، بلکه رسانه های برون مرزی در طول حیات رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه ها و اخبار مختلف علیه آقای هاشمی موضع گیری کردند. در این یادداشت به بازخوانی گزیده ای از برنامه سازی های BBC و VOA علیه آقای هاشمی پرداخته می شود.

اسفند 1390
روز چهارشنبه ۲۴ اسفندماه، طی حکمی از سوی رهبر فرزانه ایران، آیت الله هاشمی رفسنجانی برای یک دوره پنج ساله دیگر به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد. این اقدام هوشمندانه رهبر فرزانه ایران چونان آبی بر آتش اختلاف افکنی های بلند مدت رسانه ای دو شبکه غربی بی بی سی فارسی و صدای امریکا بود.

بی بی سی فارسی در این ماجرا گفت که روابط آیت‌الله خامنه‌ای و آقای هاشمی رفسنجانی در سال‌های اخیر موضوع گمانه‌زنی‌های بسیار بوده است. در این گونه شرایطی که بی بی سی توصیف کرد، این شبکه بی آن که اشاره کند که این اقدام از سوی رهبر ایران نشان دهنده واهی بودن اخبار و تحلیل های اختلافی است، باز هم از اختلاف سخن به میان آورد اما این بار ظریف تر تا در دام اندیشه ی تناقض یاب مخاطب نیفتد.

BBC فارسی پس از نقل خبر انتصاب، با تقلیل جایگاه حقیقی و حقوقی رهبری و آقای هاشمی، آنانی را که «هواداران رهبری» نامید به جای رهبری نشاند و «اعضای خانواده آقای هاشمی» را به جای آقای هاشمی تا سخن گفتن از اختلاف آسان شود و پذیرش آن برای مخاطب، راحت تر. این شبکه گفت: «آیت الله خامنه ای در حالی آقای هاشمی رفسنجانی را در سمت ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام ابقا کرده که او و اعضای خانواده اش در سال های اخیر به شدت مورد انتقاد هواداران رهبر ایران قرار داشته اند. مهدی و فائزه هاشمی، فرزندان آقای هاشمی رفسنجانی به اتهاماتی چون دست داشتن در ناآرامی های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و تبلیغ علیه نظام رسما تحت پیگرد قضایی قرار دارند.» به این ترتیب، رسانه ذهن مخاطبان را برای پذیرش تفرقه و جدایی میان رهبری و آقای هاشمی فراهم کرد و سپس، تفرقه بینداز و حکومت کن!

در سوی دیگر، تلویزیون صدای امریکا که در تحلیل مسائل، بسیار سطح پایین تر از رقیب خود، بی بی سی فارسی، عمل می کند با سانسور این خبر تلاش کرد به تحلیل انتصاب دیگرباره آقای هاشمی از سوی رهبری نپردازد.

سه راند صدای امریکا برای تخریب هاشمی رفسنجانی (+)
صلاحیت هاشمی و قطبی سازی بی بی سی فارسی (+)
مغالطه جابجایی تاکتیک با استراتژی؛ چراغ راه رسانه‌های بیگانه (+)
خشم بی بی سی از سخنان هاشمی و سید حسن خمینی علیه اسرائیل (+)
بی بی سی به دنبال رد صلاحیت هاشمی است؟ (+)
بی بی سی فارسی کدام صحبت هاشمی را منعکس کرد؛ کدام را نه؟ (+)
خبری که بی بی سی تحلیل زد اما مجمع تشخیص تکذیب کرد (+)
هاشمی رفسنجانی: بی بی سی سعی می کند موذيانه اهداف خود را القا کند (+)

تابستان 1390
صدای امریکا در تابستان 1390، برنامه ای سه قسمتی را درباره آقای هاشمی روی آنتن برد و در آن از اختلاف فراوان میان رهبری و آقای هاشمی سخن گفت. هرچند تمهیدات رسانه ای VOA با گذشت زمانی کوتاه، در اسفند همان سال، به دنبال اعتماد مجدد رهبری به آقای هاشمی و انتصاب مجدد او در جایگاه ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام نقش بر آب شد. جایگاهی که در زمان آقای هاشمی هیچگاه به شخص دیگری سپرده نشد.

این برنامه سه قسمتی در VOA به بهانه سالروز پذیرش قطعنامه 598 در تیرماه سال 1367 پخش شد. موضوعی که همچنان در رسانه ها از جمله در BBC فارسی، حتی پس از درگذشت آقای هاشمی نیز با تغییراتی مورد بهره برداری قرار می گیرد. صدای امریکا در زمستان 1390 در ویژه برنامه «افق» به بررسی زندگی سیاسی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در سه راند طراحی شده خود، پرداخت و دوران سیاسی آقای هاشمی را در سه محور جنگ، اقتصاد و ارتباط بدنه روحانیت با وی مورد تحلیل و بررسی قرار داد تا در پس هر بخش، زاویه ای از اهداف مورد نظرش را به ثمر بنشاند. این شبکه به خوبی می دانست که در واقع تخریب آقای هاشمی به منزله زیر سوال بردن ۸ سال مجلس شورای اسلامی، ۸ سال ریاست جمهوری و ۱۴ سال ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران خواهد بود.

 
Share/Save/Bookmark