گزارش BBC از واکنش های خارجی به پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران
شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۲
کد مطلب: 40771
گزارش BBC از واکنش های خارجی به پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران
خانم موگرینی اطمینان خاطر داده است که اتحادیه اروپا برای ادامه همکاری در اجرای توافق هسته‌ای، صلح در منطقه خاورمیانه و همچنین برآورده کردن انتظارات مردم ایران آماده است.
شماری از مقام‌های کشورهای خارجی پیروزی حسن روحانی را به او تبریک گفته‌اند.

به گزارش رسانه ایران، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با تبریک به آقای روحانی برای پشتبانی نیرومندی که گرفته، گفته است که «ایرانیان به نحوی پر شور در سرنوشت سیاسی کشور خود شرکت کردند.»

به نوشته بی بی سی، خانم موگرینی اطمینان خاطر داده است که اتحادیه اروپا برای ادامه همکاری در اجرای توافق هسته‌ای، صلح در منطقه خاورمیانه و همچنین برآورده کردن انتظارات مردم ایران آماده است.

خاویر سولانا، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز در توییتری به حسن روحانی برای انتخاب مجدد تبریک گفته است. آقای سولانا نوشته است این پیروزی فرصت دیگری برای ایران است و افزوده کارهای بیشتری برای ثبات منطقه باید انجام شود.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه، ۲۹ اردیبهشت، برگزار شد و آقای روحانی با ۲۳ میلیون و ۵۴۹ هزار و ۶۱۶ رای، معادل ۵۷ درصد رای‌ها، پیروز شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، یکی از اولین رهبران خارجی بود که پیروزی آقای روحانی را به او تبریک گفت.

کرملین اعلام کرده است که آقای پوتین با ارسال تلگرافی به آقای روحانی بر ادامه همکاری فعالانه برای «حفظ ثبات و امنیت خاورمیانه» تاکید کرده است.

بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس هم انتخاب مجدد حسن روحانی به ریاست جمهوری را تبریک گفته است.

آقای جانسون نسبت به ادامه گفتگو بین دو کشور و دستیابی به پیشرفت‌ در مجموعه‌ای از مسائل، از جمله سیاست‌های منطقه‌ای ایران، حقوق بشر و دو تابعیتی‌ها ابراز امیدواری کرده است.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، از جمله رهبران منطقه‌ خاورمیانه است که پیروزی آقای روحانی را به او تبریک گفته است.

صباح احمد جابر الصباح امیر کویت در پیامی پیروزی حسن روحانی را تبریک گفته است. ولیعهد و نخست‌وزیر کویت نیز جداگانه به آقای روحانی تبریک گفته‌اند.
Share/Save/Bookmark