حضور زنان سعودی در المپیک و مدح بی بی سی
سه شنبه ۶ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۲۷
کد مطلب: 7056
مرجع : بی بی سی فارسی
گزارشگر :
 
دالما رشدی مالهاس؛ او در 1992 در اوهایو در امریکا به دنیا آمد. اصالتا فلسطینی است و شهروند عربستان شده است. او به انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی به خوبی عربی صحبت می کند.
مقام های سعودی می گویند درحالی که فقط چند هفته تا شروع مسابقات المپیک باقی مانده، تنها یک ورزشکار زن به نام "دالما رشدی مالهاس" در رشته ی "پرش نمایشی" با اسب در آن شرکت خواهد کرد.
دولت عربستان سعودی برای اولین بار به ورزشکاران زن این کشور اجازه ی شرکت در مسابقات المپیک را داده است.

به گزارش رسانه ایران، مقام ها می گویند که کمیته ی المپیک این کشور
اما در شش هفته ی گذشته بحث های فشرده ای در پشت پرده با هدایت ملک عبدالله پادشاه این کشور در جریان بوده است. او از دیرباز برای حضور پررنگ تر زنان در جامعه ی عربستان تلاش کرده است.
"بر شرکت ورزشکاران زنی که می توانند به مسابقات راه یابند نظارت خواهد کرد."

این تصمیم به گمانه زنی های اخیر دایر بر اینکه آیا کل تیم سعودی می تواند به خاطر مساله ی تبعیض جنسیتی از شرکت در مسابقات محروم شود پایان می دهد.

به طور سنتی زنان عربستان سعودی نمی توانند در رقابت های ورزشی عمومی در این کشور شرکت کنند.

بی بی سی فارسی می گوید: محافظه کاران مذهبی در عربستان به شدت با شرکت زنان در ورزش مخالف اند.

مقام های سعودی می گویند در حالی که فقط چند هفته تا شروع مسابقات المپیک باقی مانده، تنها یک ورزشکار زن به نام "دالما رشدی مالهاس" در رشته ی "پرش نمایشی" با اسب در آن شرکت خواهد کرد.

اما آنها افزودند که ممکن است جا برای رقابت دیگران وجود داشته باشد و اگر لازم باشد لباس هایی که "حافظ حیثیت آنها باشد" به آنها داده خواهد شد؛ که قاعدتا به معنی پوشیدن حجاب ورزشی است.

این تصمیم که مخالفت های ریشه دار با مشارکت زنان در ورزش های عمومی را
بی بی سی فارسی این را می گوید و نمی گوید که فشار فعالان حقوق زنان و حقوق بشری روی خاندان سعودی و رفتار آنها افزایش یافته است؛ به ویژه پس از شکل گرفتن اعتراض های گسترده ی مردمی در این کشور.
لغو می کند یک گام عظیم برای عربستان به حساب می آید. 

در ادامه ی این خبر، بی بی سی فارسی اما به مدح رفتار حاکم سعودی عربستان می پردازد و می آورد: تا همین ماه آوریل، نشانه ها حاکی از آن بود که حاکمان عربستان در برابر حساسیت های محافظه کاران مذهبی کوتاه خواهند آمد و منع شرکت زنان را لغو نخواهند کرد.

اما در شش هفته ی گذشته بحث های فشرده ای در پشت پرده با هدایت ملک عبدالله پادشاه این کشور در جریان بوده است. او از دیرباز برای حضور پررنگ تر زنان در جامعه ی عربستان تلاش کرده است. 

بی بی سی فارسی این را می گوید و نمی گوید که فشار فعالان حقوق زنان و حقوق بشری روی خاندان سعودی و رفتار آنها افزایش یافته است؛ به ویژه پس از شکل گرفتن اعتراض های گسترده ی مردمی در این کشور.

مقام ها می گویند که در اواسط ماه ژوئن طی نشست هایی در جده، اجماعی میان پادشاه عربستان، ولیعهد این کشور، وزیر خارجه، روحانی ممتاز مذهبی، مفتی بزرگ و سایر چهره ها برای رفع این ممنوعیت حاصل شد.

اما اعلام این تصمیم به علت مرگ شاهزاده
البته بی بی سی فارسی نمی گوید که آنچه در بحرین در قبال زنان معترض بحرینی در حال وقوع است، اصلاحاتی ظریف از سوی ملک عبدا... می باشد و یا ایجاد توازنی است میان حرکت تند و حرکت کند؟!
نایف عقب افتاد.

یک مقام ارشد سعودی به بی بی سی گفته: "مساله خیلی حساس است. ملک عبدالله سعی دارد به صورتی ظریف اصلاحات را راه بیاندازد، و توازن درست میان حرکتی تند یا حرکتی کند را پیدا کند." 

البته بی بی سی فارسی نمی گوید که آنچه در بحرین در قبال زنان معترض بحرینی در حال وقوع است، اصلاحاتی ظریف از سوی ملک عبدا... می باشد و یا ایجاد توازنی است میان حرکت تند و حرکت کند؟!

این مقام اذعان کرده که خودداری از دادن اجازه به زنان برای شرکت در مسابقات چهره ی خوبی از عربستان در صحنه ی جهانی ترسیم نمی کند.

این مقام گفت: "از جمله به خاطر انتقادهای فزاینده بیدار شدیم و تشخیص دادیم که باید به این مساله رسیدگی کنیم. به اعتقاد ما جامعه ی سعودی این را خواهد پذیرفت."

این اولین بار نیست که پادشاهی عربستان علیرغم مخالفت داخلی از یک اصلاح جنجالی حمایت می کند.

ملک فیضل که در دهه ی ۱۹۶۰ تلویزیون را وارد کشور کرد و در نهایت ترور شد، بر آموزش زنان تاکید می کرد.

امروز شمار زنان تحصیل کرده عربستان بیش از مردان است.
Share/Save/Bookmark