۱
آیت الله هاشمی رفسنجانی واظهارنظرهای چهره های سیاسی درباره وی
دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۰۱
کد مطلب: 1584
آیت الله هاشمی رفسنجانی واظهارنظرهای چهره های سیاسی درباره وی
نزدیك بودن انتخابات هیات رئیسه مجلس خبرگان و برخی اخبار درباره تلاش برای تغییر در هیات رئیسه در نهایت با اظهارنظر صریح هاشمی درباره این انتخابات پایان یافت. او گفت كه بر اساس تكلیف عمل خواهد كرد.
 حوادث ۲۵ بهمن اگر چه با موضع گیری هاشمی رفسنجانی در مقام رئیس مجلس خبرگان و بیانیه بعدی او همراه شد،اما این موضع گیری ها هم از نگاه منتقدان او«غیر صریح» ارزیابی شد. 

به گزارش رسانه ایران به نقل از خبرآنلاین، همین موضعگیری ها كافی بود تا افزایش انتقادات و حملات به رئیس مجمع تشخیص مصلحت در میان سیاسیون و افكار عمومی كلید بخورد. برخی از فعالان سیاسی و نمایندگان مجلس انتقاد گروهی از حاضران در راهپیمایی و تجمع ۲۹ بهمن را مطالبه افكارعمومی خواندند و گروهی برنامه ریزی شده دانستند. محمدرضا باهنر دبیر كل جامعه اسلامی مهندسین در میان سیاسیون نخستین چهره ای بود كه اولین بار در شیراز در جمع دانشجویان جامعه اسلامی دانشجویان به صراحت از هاشمی انتقاد كرد و گفت: او یك هفته فرصت دارد كه موضع گیری شفاف كند.
اظهاراتی كه یك روز بعد از سوی مطهری نماینده عضو فراكسیون اصولگرایان و علیخانی عضو فراكسیون اقلیت پاسخ داده شد.
اگر برخی چهره های حامی دولت در مجلس در مقابل حمایت از دولت در مجلس صریح اند اما در مقابل افزایش انتقادات از هاشمی موضوع میانه یا سكوت را برگزیدند.
نزدیك بودن انتخابات هیات رئیسه مجلس خبرگان و برخی اخبار درباره تلاش برای تغییر در هیات رئیسه در نهایت با اظهارنظر صریح هاشمی درباره این انتخابات پایان یافت. او گفت كه بر اساس تكلیف عمل خواهد كرد.

علی مطهری عضو فراكسیون اكثریت :
 آقای هاشمی اعلام كرده كه باید با تندروی‌ها و تخلفات با عدالت برخورد شود بنابراین، مواضع هاشمی روشن است و نباید برای وی تعیین و تكلیف كرد. 

محمد رضا باهنر سخنگوی فراكسیون اصولگرایان:
 آقای هاشمی سریعا باید با اسم و مشخصات برائت خودش را از فتنه گران اعلام كند.آقای هاشمی در صورتیكه موضع خود را نسبت به فتنه گران روشن نكند در مسوولیت های فعلی مشروعیت قانونی ندارد.
قدرت الله علیخانی عضو فراكسیون اقلیت مجلس:
 مطالبی كه از قول آقای باهنر
علی مطهری عضو فراكسیون اكثریت : آقای هاشمی اعلام كرده كه باید با تندروی‌ها و تخلفات با عدالت برخورد شود بنابراین، مواضع هاشمی روشن است و نباید برای وی تعیین و تكلیف كرد.
در رسانه ها منعكس شدمایه تعجب هر انسان منصف و آگاه به فراز و نشیب های انقلاب اسلامی را به همراه داشت.هر چند این موضعگیریها علیه ریاست مجمع تشخیص مصلحت مسبوق به سابقه است ، اما طرح چنین مسایلی از سوی محمدرضا باهنر دور از انتظار بود و ما گمان می كردیم این اظهارات پس از طرح توسط رسانه های دولتی ، توسط آقای باهنر اصلاح و یا تكذیب گردد.
حسن غفوری فرد عضو جامعه اسلامی مهندسین:
 ما نباید از مقام معظم رهبری كند‌تر یا تند‌تر حركت كنیم و سخنان ایشان را فصل الخطاب بدانیم كه بر اساس آنها بر احترام مسئولان تاكید شده است. لذا حملات به هاشمی رفسنجانی را با فرمایشات رهبری منطبق نمی‌دانیم. 

محمد حسین صفار هرندی مشاور فرهنگی فرمانده سپاه پاسداران :
 هاشمی دهه شصت یعنی مورد اعتماد امام، مردم و انقلاب نه این‌كه نقطه ضعف نداشته باشد، ولی می‏آید در نمازجمعه بحث عدالت را تئوریزه و مرزبندی با گروه‌های ضد انقلاب را ترویج می‏كند و مراد دل بچه حزب الهی‏ها و جبهه رفته‌هاست. حتما فرق دارد با هاشمی كه در نماز جمعه آخر خود مراد و محبوب ارازلی می‏شود كه در نماز دست می‏زدند و با كفش نماز خوانده و شعارهای منحرف می‏دادند. آقای هاشمی مرحله به مرحله از دور مسوولیت‌های كه داشته خارج می‏شود و در انتخابات هیات رییسه مجلس خبرگان هم شاهد خواهیم بود كه هاشمی حذف خواهد شد و این همان چیزی است كه اطرافیان هاشمی از آن ترس دارند و می‏خواهند نگذارند این اتفاق رخ بدهد. 

صادق زیبا كلام استاد انشگاه و فعال سیاسی :
 برخلاف تصور تندروها، فشار بر هاشمی و به راه انداختن شعار از یكسو باعث جزم‌تر شدن عزم و اراده مشاورالیه شده و از سوی دیگر باعث افزایش حمایت از ایشان در میان جریانات سیاسی میانه‌رو و معتدل‌تر جامعه خواهد شد. راه حل هر پدیده‌ای در قانون اساسی مشخص شده و هر گونه اقدام خلاف قانون می‌تواند برای وحدت كه نیاز اصلی امروز كشور است، مخل وحدت باشد.
محسن كوهكن سخنگوی هیات رئیسه مجلس :
 معتقدیم باید حرمت آقای هاشمی به عنوان رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع حفظ شود؛ بالاخره رئیس مجمع تشخیص را مقام معظم رهبری تعیین كردند و ما این را زیبنده نمی بینیم كه درباره افرادی كه در نظام مسئولیت دارند، چنین شعارهای داده شود. اما این انتقاد و گلایه را به آقای هاشمی داریم و فكر می كنیم هنوز دیر نشده است و اگر آقای هاشمی موضع صریح بگیرند و حوادث ۲۵ بهمن و عملگی آقای موسوی و كروبی را محكوم كنند، خیلی سوءتفاهم ها بر طرف می شود. 

مرتضی آقا تهرانی عضو فراكسیون انقلاب اسلامی :
 باید آقای هاشمی و نظراتشان را بررسی كرد و چون خود بنده می گوییم باید در اظهارنظر هایمان دقت كنیم، باید بررسی كرد و همین
اسدالله بادامچیان عضو فراكسیون اكثریت: در مورد آقای هاشمی نباید افراط و تفریط كرد و موضع ما هم درباره ایشان باید موضع رهبری باشد.
طور نمی توان اظهار نظر كرد.
عزت‌الله اكبری نماینده قائم شهر در مجلس:
 آقای هاشمی رفسنجانی باید مانند گذشته در مقابل استكبار و همراه با رهبر انقلاب، پشتیبان نظام جمهوری اسلامی ایران باشد و مراقب باند‌های تبهكار و مخوف نفاق و شارلاتانیزم مدرن باشند و بهانه به دست استكبار ندهد. 

جعفر شجونی دبیر كل جامعه وعاظ:
 من نظر تعدادی از اعضای خبرگان را جویا شدم گفتند رأی به ریاست هاشمی نمی‌دهند و ظاهراً بیش از پنجاه شصت نفری هستند كه این طور نظر دارند. 

سیدمصطفی طباطبائی نژاد عضو كمیسیون حقوقی :
هاشمی هیچگاه خود را از رهبری جدا نمی كند و مثل همیشه رئیس مجلس خبرگان رهبری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می ماند.
وی تصریح كرد: اگر بخواهیم حكم تشخیص مصلحت نظام را از هاشمی بگیریم ناممكن است زیرا وی از نظر رهبری تائید شده و كسی كه مورد تائید رهبری باشد را نمی توان كنار گذاشت. 

مرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت :
 بهتر است در كار بزرگان دخالت نكنیم،اعضای خبرگان خودشان بهتر می‌دانند چكار كنند. 

عبدالمحمود عبداللهی عضو مجلس خبرگان :
 باید منتظر بمانیم تا اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری شكل بگیرد و نمایندگان رای بدهند تا مشخص شود چه كسی رئیس مجلس خبرگان رهبری خواهد بود. هر محقق و كارشناسی می‌تواند به راحتی حدس بزنند كه نمایندگان خبرگان رهبری چه نظری دارند؛ نظر خبرگان رهبری به دور از نظر ملت ایران نیست و نیازی به توضیح ندارد 

محمد رضا خباز عضو فراكسیون:
 نه تنها در شرایط فعلی كه در هر زمانی اهانت و توهین به افراد عادی حرام است و مواخذ الهی دارد تا چه برسد به اركان نظام.امروزهم دوستان باید این گونه فكر كنند كه اگر جوانهای كه اول انقلاب را ندیدند با ما معترض می شوند كه شما چطور كشوری دارید كه همه اركانش در این ۳۲ سال مشكل دار بوده اند ، چه پاسخی به آنها داریم. 

عباس امیری فر دبیر كل جامعه وعاظ ولایی :
 اینكه جریان آقای هاشمی برای پیروزی و احیای چهره آقای هاشمی از رهبر معظم انقلاب مایه بگذارد كار بسیار غلط و نابجایی است و این در حقیقت كم لطفی به جایگاه والا و رفیع ولی امر مسلمین جهان است. 

اسدالله بادامچیان عضو فراكسیون اكثریت:
 در مورد آقای هاشمی نباید افراط و تفریط كرد و موضع ما هم درباره ایشان باید موضع رهبری باشد.
محسن حیدری عضو مجلس خبرگان :
آقای هاشمی از یكطرف عنوان می كند به ولایت فقیه مقیدم، هر كاری كه ایشان دستور بدهند انجام می دهم و در صورتی كه حرف و نظرم مخالف نظر رهبر انقلاب باشد اعتباری ندارد اما از سوی دیگر مواضع متفاوتی را اتخاذ می كند


Share/Save/Bookmark
جواد
۱۳۹۱-۰۵-۳۱ ۱۸:۵۰:۰۰
هاشمی حرفش با عملش یکی نیست .هاشمی با رهبری مشکل داره .تشکیل شورای فقهی معنیش چیه.خواهشن خودتونو بخواب نزنید و هاشمی رو زیاد بزرگش نکنید.من احساس میکنم از هاشمی میترسن .مردم بازیچه نیستن .هرکس بفکر موقعیت خودشه بخدا اگه بفکر مردم باشین . ایران رو کردین سرمایه داری مثل دولت هاشمی که فقط طرفدار ثروتمندان و...بودن (1601)