رهبر ایران درباره طرح آشتی ملی چه گفت و BBC و VOA چه نشان دادند؟
پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۵۴
کد مطلب: 39927
رهبر ایران درباره طرح آشتی ملی چه گفت و BBC و VOA چه نشان دادند؟
آنچه از سخنان رهبر ایران برداشت می شود روی سخن را با اصلاح طلبان نشان نمی دهد اما BBC و VOA، سخنان رهبر جمهور اسلامی را خطاب به اصلاح طلبان منعکس کرده اند.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
آیت الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر فرزانه ایران، روز چهارشنبه 27 بهمن در دیدار با مردم آذربایجان، در تحلیل هدف واقعی دولت قبلی و فعلی امریکا در تکرار ترفند «تهدید ایران به جنگ» گفت: امروز هم مثل قبل از گزینه‌های نظامی روی میز حرف می‌زنند و آن مسئول اروپایی هم به مسئولان ما می‌گوید «اگر برجام نبود وقوع جنگ حتمی بود»، اما این حرف یک دروغ محض است و آنها می خواهند ذهن ما را از جنگ واقعی یعنی نبرد اقتصادی منحرف کنند و به جنگ نظامی سوق دهند تا مسئولان کشور از تمرکز در عرصه پیشرفت اقتصادی و توجه به جنگ فرهنگی غربی‌ها با ملت ایران باز بمانند.

آیت الله خامنه‌ای با بیان اینکه ملت ایران متحد، منسجم، همراه و همدل است، به تعبیر مطرح‌شده با عنوان «آشتی ملی» اشاره و با بی‌معنی دانستن این تعبیر و انتقاد از پر و بال دادن به آن در روزنامه‌ها، گفت: مگر مردم با هم قهر هستند که بخواهند آشتی کنند؟ قهری وجود ندارد، البته مردم ما با کسانی که در سال ۸۸ به روز عاشورای حسینی اهانت کردند و با قساوت و لودگی و بی‌حیایی، جوان بسیجی را در خیابان لخت کردند و کتک زدند، قهر هستند و با آنها آشتی هم نمی‌کنند. رهبر فرزانه ایران گفت: البته کسانی که با اصل انقلاب مخالف بودند و می‌گفتند «انتخابات بهانه است و اصل نظام هدف ماست»، عده‌ای معدودند و در مقابل اقیانوس عظیم و پر طراوت ملت ایران، فقط یک قطره کوچک هستند. رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: مردم ایران در جایی که پای اسلام، ایران، استقلال و ایستادگی مقابل دشمن در میان است، با همه وجود ایستاده و با یکدیگر متحد و مجتمع هستند، البته ممکن است در فلان قضیه سیاسی دو نفر با هم اختلاف‌نظر داشته باشند، اما این چیز مهم و مؤثری نیست و مسئله‌ای عادی و طبیعی به‌شمار می‌رود. آیت الله خامنه‌ای تأکید کرد: اقیانوس خروشان، منسجم و متحد ملت باید روز به روز تقویت شود.

این بخش سخنان رهبر انقلاب درباره طرح «آشتی ملی» با پوشش خبری در رسانه های فارسی زبان خارج از کشور همراه بود و به سایر بخش ها توجهی نشد.

بی بی سی فارسی با انعکاس خبری این بخش از سخنان رهبری و تحلیل و بررسی آن، در این باره نوشت که آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران طرح آشتی ملی را که از سوی محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران مطرح شده بود، رد کرده و گفته است این طرح از نظر او معنی ندارد.

همچنین جمشید برزگر و حسین باستانی از خبرنگاران شبکه بی بی سی به تحلیل این سخنان در سایت و تلویزیون BBC پرداختند. اکبر گنجی نیز در سایت رادیو زمانه به تحلیل سخنان رهبر ایران و طرح آشتی ملی پرداخت.

همچنین بخش فارسی VOA با انعکاس خبری همین بخش از سخنان رهبر ایران، تیتر زد: «واکنش آیت الله خامنه ای به پیشنهاد «آشتی ملی» خاتمی: مردم با آنها قهر هستند و آشتی نمی کنند.» این شبکه در سایت خبری خود نوشت: یک هفته بعد از پیشنهاد محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران برای «آشتی ملی»، رهبر جمهوری اسلامی این پیشنهاد اصلاح طلبان را بی معنی خواند.

جالب توجه است که عمده انعکاس های خبری و تحلیل های این رسانه ها بر روی طرد کردن اصلاح طلبان در ایران تمرکز یافت. BBC و VOA در تحلیل های خود آوردند که هدف مطرح کنندگان موضوع آشتی ملی در نهایت رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی و بازگشت کامل اصلاح طلبان به عرصه سیاسی ایران باشد اما طرح آن پس از چندی با مخالفت‌هایی روبرو شد.

این تحلیل در حالی مطرح شده که بی بی سی و صدای امریکا پس از انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی و پیروزی کامل لیست اصلاح طلبان در تهران با حمایت سیدمحمد خاتمی، به حضور گروه های اصلاح طلب در عرصه سیاسی اذعان کردند.

به علاوه، آنچه از سخنان رهبر ایران برداشت می شود روی سخن را با اصلاح طلبان نشان نمی دهد اما BBC و VOA، سخنان رهبر جمهور اسلامی را خطاب به اصلاح طلبان منعکس کرده اند. بنا به تحلیل این دوشبکه، اصلاح طلبان با طرح آشتی ملی بنای حضور در عرصه سیاست و مشارکت در قدرت را در جمهوری اسلامی دارند درحالی که وضعیت سیاسی امروز اصلاح طلبان در مجلس و دولت در ایران با تحلیل این دو شبکه همخوانی ندارد.

نکته مهمتر اینکه روی سخن رهبر فرزانه ایران در دیدار با مردم آذربایجان، نشان می دهد که حلقه معاندان و مخالفان ایران و انقلاب تنگ تر شده است. چنانکه رهبر ایران گفته، الف) مردم ما با کسانی که در سال ۸۸ به روز عاشورای حسینی اهانت کردند و با قساوت و لودگی و بی‌حیایی، جوان بسیجی را در خیابان لخت کردند و کتک زدند، قهر هستند و با آنها آشتی هم نمی‌کنند. ب) کسانی که با اصل انقلاب مخالف بودند و می‌گفتند «انتخابات بهانه است و اصل نظام هدف ماست»، عده‌ای معدودند و در مقابل اقیانوس عظیم و پر طراوت ملت ایران، فقط یک قطره کوچک هستند. ج) مردم ایران در جایی که پای اسلام، ایران، استقلال و ایستادگی مقابل دشمن در میان است، با همه وجود ایستاده و با یکدیگر متحد و مجتمع هستند. د) ممکن است در فلان قضیه سیاسی دو نفر با هم اختلاف‌نظر داشته باشند، اما این چیز مهم و مؤثری نیست و مسئله‌ای عادی و طبیعی به‌شمار می‌رود. هـ) اقیانوس خروشان، منسجم و متحد ملت باید روز به روز تقویت شود.

این پنج مورد نشان می دهد که حلقه مخالفان از آنچه BBC و VOA تبلیغ می کنند، بسیار کمتر است چنانکه رهبری تاکید داشت که این عده، عده‌ای معدودند و توضیح داده که این افراد معدود با اصل نظام مشکل دارند و نه انتخابات. بنابراین از نگاه رهبری بحث در چند و چون انتخابات، افراد را در حلقه معاندان قرار نمی دهد. همچنین آیت الله ماجرای سال 88 را از زاویه انتخابات آن سال بیان نکرده بلکه آشتی با اهانت کنندگان به عاشورای حسینی را نپذیرفته است.

به اضافه اینکه پایگاه اطلاع رسانی رهبری، خبر سخنان رهبری درباره طرح آشتی ملی را با عبارت «از همین زاویه» آغاز کرده که اشاره بخش قبلی سخنان رهبر ایران در همین دیدار دارد که درباره اتحاد ملت ایران در مبارزه با حکومت پهلوی و همچنین دسیسه های دشمنان در تفرقه افکنی میان مردم ایران است.

علاوه بر این، پاسخ رهبری به نامه حجت الاسلام دعایی، خود گواه دیگری بر نادرستی تحلیل BBC و VOA، حتی در مورد شخص سیدمحمد خاتمی است.

چنین به نظر می رسد که رسانه های خارج از کشور به ویژه بی بی سی فارسی با ظرافت، تلاش دارند در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران و همچنین در ادامه حرکت مردم ایران، میان گروه ها و احزاب اصلاح طلبان در ایران ناامیدی را منتشر کنند. همچنین بررسی اخبار و تحلیل های این شبکه نشان می دهد که همین روند، درباره اصولگرایان نیز صادق است که به آن در سایر تحلیل های سایت رسانه ایران پرداخته شده است.

باید توجه داشت که رهبر فرزانه انقلاب در دیدار اخیر تاکید داشته اند که «اقیانوس خروشان، منسجم و متحد ملت باید روز به روز تقویت شود.»
Share/Save/Bookmark