چرایی تعطیلی اخیر تلویزیونهای لس آنجلسی
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۹
کد مطلب: 41357
مولف :
 
بسته شدن اخیر درب دو تلویزیون لس آنجلسی، موجب شده است که بسیاری از فارسی زبانان، ریشه این تعطیلی را در اختلافات اپوزیسیون و عملکرد ضعیف این رسانه ها در جذب مخاطب بدانند.
شبکه‌ی تلویزیونی ماهواره‌ای «اندیشه» که از سال ۲۰۰۶ از شهر لس‌‌آنجلس آمریکا، برنامه‌هایی به زبان فارسی با محوریت مسائل سیاسی پخش می‌کرد، به فعالیت خود پایان داد. علیرضا نوری‌زاده، مدیر شبکه‌ی تلویزیونی فارسی‌زبان «ایران فردا»، مستقر در لندن، در گفت‌وگو با «ایران اینترنشنال»، تعطیلی تلویزیون اندیشه را تأیید کرد.

اما جالب اینجاست که این موضوع دقیقاً چند روز بعد از تعطیلی شبکه کانال وان با مدیریت شهرام همایون به وقوع پیوسته است. با اینکه مدیران این دو شبکه بارها به انتقاد از یکدیگر در رسانه های خود پرداخته بودند و یکدیگر را به کلاهبرداری و باز کردن دکانی برای جمع کردن پول از مردم متهم میکردند ، ولی ظاهراً تعطیلی این دو رسانه زوایای دیگری هم دارد.

مهمترین دلیل بسته شدن این دو تلویزیون اقبال پائین فارسی زبانان خارج از کشور برای دیدن برنامه های آنها بود که موجبات ریزش مخاطبان آنها را در سالهای اخیر در پی داشته است.

اما دلیل این حجم کمِ مخاطب به خودی خود دلایل دیگری دارد که اولین آن کم بازده بودن برنامه های تکراری و یا با تحلیلهای اشتباه آنها بود که فارسی زبانان خارج از کشور را از آنها روی برگردانده بود. یکی از تحلیلگران اپوزیسیون به نام «فرامرز دادرس» در تلویزیون میهن در این باره گفته است که: «وقتی این تلویزیونها حرفی برای گفتن و حرف نویی نداشته باشند و حرفهای هیچکدومشون درست در نیاد درب اینها یکی یکی بسته میشه، البته ممکنه که یک تعداد هم خوششون بیاد ولی آخر و عاقبت ندارند. »
دادرس همچنین در ادامه گفته است که «آیا دیگه انگیزه ای براشون میمونه که این راه رو ادامه بدهند و این تلویزیونها و رادیوهای فارسی زبان رو شارژ بکنند و پولی بهشون بدند!؟ به نظر من احتمال بسته شدن دو سه تای دیگه هم هست دیر و زود داره سوخت و سوز نداره»

اشاره دادرس از یک طرف یه حامیان مالی این شبکه هاست که احساس کرده اند پول خود را در چاه می ریزند و از طرف دیگر به رهبران اپوزیسیون است که با دیدن عملکرد ضعیف این تلویزیونها در جذب مخاطب، حمایت سیاسی و چه بسا مالی خود را از آنها دریغ می کنند. مهمترینِ این قطع همکاریها به رضا پهلوی برمیگشت که در اظهاراتی به صراحت تلویزیونهای لس آنجلسی را "فکسنی" نامیده بود.

در اواخر تیرماه در جلسه ی چند ساعته ی شورای ملی ایران به ریاست رضا پهلوی، وی درباره ناکارآمدی اپوزیسیون کنونی و تندرو خواندن اکثر نیروهای سلطنت طلب که به دنبال «عَلَم کردن» فرد دیگری به جای او هستند، اظهار داشته بود: «جامعه در حال پیشروی به سمتی است که مطالبات آن، بیش تر جنبه های مدنی و روزمره مردم را دارد تا شعارهای سیاسی و این موضوع نشان می دهد که آن اپوزیسیون کلاسیکی که در گذشته ی ایران موجود بود نه تنها دیگر وجود خارجی ندارد بلکه نمی تواند اپوزسیون بدرد بخوری برای آینده ایران باشد». رضا پهلوی همچنین در ادامه با انتقاد از رسانه های فارسی زبان دولتی و رسانه های لس آنجلسی گفته بود: «در بخشی سعی کردیم از شر یک سری رسانه های دولتی که جوابگوی سیاست های دولت خودشان هستند حالا می خواهد صدای آمریکا باشد یا بی بی سی و یا رادیو فردا و یا این گونه نهادها، یا به قول معروف رسانه های فَکَسَنی لس آنجلسی که اصلا توی باغ نیستند و از دید من آن ها از لحاظ تبلیغاتی بیش تر ضرر می زنند تا منفعتی داشته باشند، خلاص شویم.»

روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا و رفت و آمدهای رضا پهلوی به اتاقهای کنگره آمریکا بعد از انتخابات جدید در این کشور هم موضوعیست که می تواند در بسته شدن تلویزیونهای لس آنجلسی تاثیر داشته باشد اما آنچه که مسلم است این است که این روند در آینده رو به تکرار است.
Share/Save/Bookmark