ترامپ علیه ترنس ها؛ اما کک کسی را نگزید
چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۸
کد مطلب: 41177
مولف : سامان شیرکوه
 
ترامپ علیه ترنس ها؛ اما کک کسی را نگزید
به سبک عباس جدیدی، عضو فعلی شورای شهر تهران و قهرمان سابق کشتی، اگر می خواستیم درباره این رویه رسانه ها اظهارنظری کنیم باید می پرسیدیم مگر دونالد ترامپ از مادر عقدی است اما بقیه از ننه صیغه ای هستند؟
رسانه ایران (rasanehiran.com):
دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، در توئیتر خود با حضور ترنس ها در ارتش امریکا مخالفت کرده و گفته خدمت، بی خدمت. اما در دل هیچ کدام از رسانه های فارسی زبان خارج از کشور آب از آب تکان نخورد. نه گوگوش «بهشت 2» را خواند و اشک ریخت، نه علی همدانی، خبرنگار BBC، به ترکیه رفت تا در یک مصاحبه با یک ترنس ایرانی از مصیبت های ترنس ها بگوید، نه نگین شیرآقایی، دیگر کارمند BBC، در کارناوال رنگین کمانی ها حاضر شد تا گزارش تهیه کند. در کل، کسی را کک نگزید.

به سبک عباس جدیدی، عضو فعلی شورای شهر تهران و قهرمان سابق کشتی، اگر می خواستیم درباره این رویه رسانه ها اظهارنظری کنیم باید می پرسیدیم مگر دونالد ترامپ از مادر عقدی است اما بقیه از ننه صیغه ای هستند؟

حقوق بشر، حقوق همجنسگرایان، حقوق زندانیان، حقوق کودکان، حقوق زنان، آزادی بیان، آزادی های مدنی و ... همه و همه اگرچه در ظاهر خوشایند اما بهانه هایی هستند برای فشار سیاسی بر ایران؛ نه بیشتر. اگر در سایر کشورهای مدعی اروپایی یا امریکا هر یک از این موارد نقض شود که مهم نیست اما اگر سر سوزنی در ایران به این حقوق تعدی شود باید قیامت رسانه ای بر پا گردد.

دونالد ترامپ ترامپ جمهوریخواه در یک رشته توئیت اعلام کرد که اجازه نخواهد داد افراد تراجنسیتی در ارتش امریکا در هیچ سطحی خدمت کنند تا یک بار دیگر در برابر باراک اوبامای دموکرات قرار بگیرد که حق خدمت در ارتش امریکا را به تراجنس ها داده بود. چنانکه رادیو زمانه گزارش داده، در سال ۲۰۱۶ سازمان غیردولتی RAND تعداد تراجنسیتی‌هایی که در ارتش به صورت مخفیانه خدمت می‌کنند را بین چهار تا شش هزار نفر برآورد کرده است.

تراجنسیتی در تعریف سازمان RAND شامل تمام افرادی می‌شد که میان‌جنسی به دنیا آمدند و یا مایل هستند که جنسیت بیولوژیک خود را با جنسیتی دیگر تطبیق دهند و مراحل تطبیق جنسیتی – از جمله هورمون درمانی، مشاوره و یا عمل جراحی – را طی کنند. البته همین هم دلیلی است که BBC و رسانه ها به حق و حقوق آنها نپردازند زیرا افرادی را شامل می شود که دارای اختلال جنسیت اند اما با روش های درمانی خواهان ثبات جنسی در یکی از دو جنسیت زنانگی یا مردانگی اند. مسیری که با مسائل دینی نیز سازگار است بنابراین به سختی می توان از آن به عنوان اهرمی سیاسی علیه ایران بهره برد. اما در تعریف عمومی تر، ترانس ها شامل همه انواع اختلال در جنسیت می شوند. پس گوگوش می توانست «بهشت دو» را بخواند و BBC می توانست در احقاق حق ترنس ها خبر تهیه کند.

هرچند در امریکا این ماجرا بیشتر سیاسی است اما در مورد ایران، رسانه ها اغلب مشغول سیاسی کاری اند. در امریکا اگر دولت به دست دموکرات ها افتاده باشد از حقوق همجنسگرایان و ترنس ها سخن می گویند و آزادی سقط جنین. اگر دولت در دست جمهوریخواهان باشد، کمتر از همجنسگرایان خواهند گفت؛ سقط جنین هم ممنوع. هر دو حزب نیاز به رای دارند و باید با سبد آرای امریکایی ها بازی کنند. اما در مورد ایران، BBC و سایر شبکه ها باید سیاسی کاری کنند چون نیاز به فشار سیاسی دارند. مردم تا زمانی اهمیت دارند که سوژه های خوبی را برای بهره برداری سیاسی تولید کنند، نه برای احقاق حقوق. نقض حقوق در سایر کشورها هم مهم نیست؛ جنایت و نسل کشی در یمن عادی است اما در ایران، ... . دست نگه دارید؛ BBC جای خالی را پر می کند.
Share/Save/Bookmark