ابهام در موضوع برنامه پرگار
جمعه ۱۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۱۰
کد مطلب: 37749
عبدالله شهبازی تاریخ نگار معاصر در اظهارنظری درباره عنوان این برنامه از ابهام آمیز بودن عنوان آن نوشت و دوران جنگ سرد را نظیر دوران مبارزه با تروریسم اسلام گرا و به تعبیری دوران جنگ علیه ترور نامید.
چندی پیش برنامه پرگار تلویزیون بی بی سی فارسی، موضوع برنامه خود را به اسلام گرایی و نسبت میان دوران اسلام گرایی و جنگ سرد اختصاص داد.

به گزارش رسانه ایران، این برنامه در معرفی این موضوع نوشت: «آیا می‌توان گفت همان طور که از «جنگ سرد» به عنوان یک دوره تاریخی نام می‌بریم در آینده هم از دوره ای به اسم اسلام گرایی نام خواهیم برد که چند دهه تقابلی جدی با ارزش‌های برآمده از غرب ایجاد کرد اما به زوال انجامید؟ می‌شود چنین مقایسه‌ای کرد؟»

در همین رابطه، عبدالله شهبازی تاریخ نگار معاصر در اظهارنظری درباره عنوان این برنامه از ابهام آمیز بودن عنوان آن نوشت و دوران جنگ سرد را نظیر دوران مبارزه با تروریسم اسلام گرا و به تعبیری دوران جنگ علیه ترور نامید.

این مورخ نوشت: «این عنوان برنامه پرگار بی.بی.سی فارسی یک مشکل اساسی دارد. «دوره اسلام‌گرایی» باید در مقابل «دوره کمونیسم» باشد. در مقابل «دوران جنگ سرد» باید «دوران مبارزه با تروریسم اسلام‌گرا» باشد. یعنی، همان دوران «جنگ با ترور» که پس از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ جرج بوش صغیر اعلام کرد و اوباما در ۲۸ مه ۲۰۱۴ در سخنرانی آکادمی نظامی وست‌پوینت پایانش (پایان دوران ماجراجویی نظامی در سیاست خارجی آمریکا) را اعلام کرد و دو هفته بعد از سخنان جناب اوباما موصل سقوط کرد و «لولوی داعش» پیدا شد.»
Share/Save/Bookmark