شک BBC به دموکراسی / BBC: انتخابات انگلیس قماری بود که هیچ مشکلی را حل نکرد
سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۶
کد مطلب: 40989
شک BBC به دموکراسی / BBC: انتخابات انگلیس قماری بود که هیچ مشکلی را حل نکرد
ادعا در مورد شک BBC به دموکراسی زمانی جدی تر می شود که این شبکه در یادداشتی نقل قولی از رییس جمهور پیشین فرانسه را در نقد همه پرسی آورد. به نوشته BBC، فرانسوا میتران، رئیس جمهور پرتجربه پیشین فرانسه، معتقد بود که اشکال رفراندوم‌ها این است که عده بسیار زیادی باید به سؤالی که از آنها نشده، پاسخ دهند.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
چشم‌انداز یک پارلمان معلق، اکثر انگلیسی ها را غافلگیر کرده است. اما یک چنین پارلمانی چه تاثیری در نحوه اداره انگلیس خواهد داشت؟ پاسخ BBC این است که همه جواب را می دانند زیرا دوره تشنج‌های سیاسی هنوز تمام نشده است.

تحلیلگر این شبکه بر این باور است که نتیجه این انتخابات فقط تعجبی که با تغییر برخی از چهره‌های سیاسی تمام می‌شود و به دنبال آن اوضاع آرام خواهد شد، نیست بلکه باید گفت که نتیجه این انتخابات پیش درآمد یک دوره بلاتکلیفی و بی اطمینانی است که ادامه خواهد داشت.

هدف ترزا می، نخست وزیر انگلیس، از انتخابات زودتر از موعد این بود که در جریان مذاکرات برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، دست باز و اختیارات کامل داشته باشد و در واقع اجازه مصالحه هایی را که می دانست لازم خواهد بود به دست آورد؛ ولی نتیجه انتخابات درست معکوس بود. یک دولت در اقلیت، محکوم است روز به روز زندگی کند و همواره نگران رأی‌های پارلمانی مهم بعدی باشد.

خانم می، نه تنها خودش را در رأس مبارزات انتخاباتی حزب محافظه کار قرار داده بود- تا حد زیادی در این انتخابات به موقعیت شخصی خودش فکر می‌کرد و به نظر می‌رسید با لباس رزم وارد کارزار شده. مثل این که به رأی دهندگان می‌گوید اکثریت به من رای بدهید. ولی آنان به درخواست او پاسخ منفی دادند. با روشن شدن نتیجه انتخابات، او به پیروزی که برایش بیش از حد گران تمام شده بود، فکر می‌کرد. این که هنوز نخست وزیر است ولی بخش قابل توجهی از قدرتش را از دست داده.

از مدت ها قبل تا کنون، در انگلیس هیچ انتخاباتی یک چنین نتیجه گیج کننده‌ای نداشته است. قرار است مذاکرات برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در کمتر از دو هفته شروع شود. ولی یک دولت اقلیت در پارلمان تجهیزات لازم را برای انجام یک چنین گفتگوهایی ندارد. نباید فراموش کرد که گروه قابل توجهی از اعضای محافظه کار پارلمان انگلیس هم از همان ابتدا هرگز موافق با برگزیت نبودند و شاید برخلاف تصور عمومی، ناکامی حزبشان در کسب اکثریت لازم در پارلمان حتی آنها را خوشحال کرده باشد.

البته در کنار همه این عوامل جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر را هم نباید فراموش کرد. BBC معتقد است که او نسخه انگلیسی برنی سندرز، سناتور امریکایی است. هرچند تعداد کرسی‌های حزب او در مجلس عوام کمتر از محافظه کاران است ولی با توجه به این که سایر احزاب کوچکتر مخالف دولت، حاضر به همکاری با او هستند قدرت پارلمانی نیرومندی خواهد بود.

با توجه به این پیش بینی، می‌توان گفت که اکنون ترزا می، شخصیتی است که تا حد زیادی قدرتش را از دست داده است. حتی اندرو ترنبال، رئیس سابق کارمندان دولت، در حالی که نتایج آرا مشخص می‌شد به طور علنی گفت ترزا می، باید استعفا دهد. برای درک علت این درخواست باید همان جواب تکراری را داد: خانم می، صلاحیت نخست وزیر بودن را ندارد.

شماری از محافظه کاران که از شکست خود در مقابله موثر با چپگراترین حزب کارگر در تاریخ اخیر، شوکه شده‌اند از این بیم دارند که برای تعیین رهبر جدیدشان بار دیگر با یک انتخابات تفرقه برانگیز مواجه شوند. شماری از آنان به رفراندمی که همه چیز در پاسخ بی نهایت ساده «آری» یا «نه» خلاصه شده بود، فکر خواهند کرد.

اینها البته همه حکایت از آن دارد که BBC نیز به مطلوب بودن «همه پرسی» شک کرده است و شاید به معنای دیگر باید گفت که به دموکراسی شک کرده.

تحلیلگر این شبکه معتقد است رأی سال گذشته به خروج از اتحادیه اروپا، انگلیس را عملا دو نیمه کرد. دیوید کامرون نخست وزیر وقت کناره گیری کرد و جانشین او ترزا می، به فکر تسریع در برگزاری انتخاباتی افتاد که نتیجه‌اش محکوم شدن دولتش به ادامه حیات در شرایط بسیار دشوار بود.

ادعا در مورد شک BBC به دموکراسی زمانی جدی تر می شود که این شبکه در یادداشتی نقل قولی از رییس جمهور پیشین فرانسه را در نقد همه پرسی آورد. به نوشته BBC، فرانسوا میتران، رئیس جمهور پرتجربه پیشین فرانسه، معتقد بود که اشکال رفراندوم‌ها این است که عده بسیار زیادی باید به سؤالی که از آنها نشده، پاسخ دهند.

تحلیگر شبکه اعتراف می کند که قرار بود انتخابات اخیر انگلیس به همه چیز سر و سامان دهد ولی عملا هیچ مشکلی را برطرف نکرده.

این اظهارنظرها یعنی ممکن است سیاست های رسانه ای BBC به سمتی برود که کم کم از دموکراسی خوب یا دمکراسی بد سخن بگوید. همان اتفاقی که بر سر «تروریسم» در این شبکه آمد و BBC از تروریسم خوب و بد گفت. منافع همه چیز را تعیین می کند و نه مردم! همین رویه است که دموکراسی در ایران را بد می شمارد و باعث می شود که جیمی دوره، تحلیلگر امریکایی، اعتراف کند که ایران، دشمن امریکا است اما نه برای آنکه ایران تهدیدی برای دموکراسی است بلکه چون انتخاباتی آزاد دارد تهدیدی برای کشورهای دیکتاتور تحت حمایت امریکا است.

همین وضعیت باعث می شود که کشور مدعی اشاعه دموکراسی بلافاصله پس از برگزاری انتخابات پرشور در ایران، به سراغ دیکتاتورهای خاورمیانه برود و دموکراسی را به راحتی نادیده بگیرد و بگوید با آنها علیه ایران هم پیمان است. همین وضعیتی که در رسانه هایشان قابل مشاهده است.

BBC نیز که این روزها نگاهی حسرت بار به انتخابات در ایران و فرانسه دارد، کلافه از پیش بینی آینده سیاسی پیش روی سیاست در انگلیس، نگران منافعش باشد.

انگلیس به زودی در حالی مذاکره با ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را شروع می‌کند که به نوشته BBC، هیچ ایده‌ای در باره انتظارش از نتیجه این گفتگوها ندارد و دولتی بر سر کار است که با وضعیت نامطمئنی دست به گریبان است. در واقع هنگامی که نتایج این انتخابات مهم ولی خلاف انتظار معلوم می‌شد، خوشحال ترین مردم آنانی بودند که علاقه داشتند به منظور کند شدن روند مذاکرات با اتحادیه اروپا، نتایج انتخابات موجب سردرگمی و به هم ریختن وضعیت کنونی شود.

گویا این سردرگمی به یک وضعیت مطلوب سیاسی برای حداقل نیمی از مردم انگلیس باشد. آنها این به هم ریختگی را به سیاست های دولت و احزاب حاکم این کشور ترجیح می دهند. وضعیتی که شاید کشور را دست به دامان یک انتخابات دیگر کند. آنقدر انتخابات برگزار شود تا «منافع» به دست آید، نه اینکه دموکراسی تثبیت شود.

اینک همه چیز دائما در حال تغییر است ولی این غرامت ناچیزی است و اتفاقات بیشتری در راه است.

BBC معتقد است که یک نخست وزیر خواستار رأی اعتماد مردم شد ولی مردم به او گفتند "نه". هر کسی که فکر می‌کند دوره وضعیت‌های بغرنج و تعجب آور تمام شده، در اشتباه است.

اما ماجرا بیش از این تحلیل BBC است. غرب بار دیگر به مردم و مردم سالاری اش شک کرده است.
Share/Save/Bookmark