پیام پدر و مادر بمب ها: برای امنیت باید بمب ساخت؛ بزرگ و بزرگ و بزرگتر
سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۱
کد مطلب: 40529
مولف :
 
پیام پدر و مادر بمب ها: برای امنیت باید بمب ساخت؛ بزرگ و بزرگ و بزرگتر
یک کشور یا باید یتیم باشد یا این که مادر یا پدر همه بمب ها را در اختیار داشته باشد.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
بمبی را که ارتش امریکا در روز ۲۴ فروردین در افغانستان پرتاب کرد، قوی ترین بمب غیر اتمی دنیا معرفی شد و «مادر همه بمب‌ها» (MOAB) نام گرفت. هدف از ساخت این بمب که در سال ۲۰۰۳ ساخته شد، به کارگیری علیه تاسیسات هسته ای ایران بود.

تبلیغات زیادی در رسانه های غربی، از جمله BBC، برای این بمب 16 میلیون دلاری ساخت امریکا شکل گرفت. این بمب قدرتمند، با عنوان جی بی یو ۴۳ (GBU-۴۳)، حاوی ۱۱ تن مواد منفجره است و حدود ۹.۲ متر طول و بیش از یک متر قطر دارد. در همین حال، برخی دیگر از رسانه های جهان از بمبی دیگر، ساخت روسیه، خبر دادند که در سال 2007 آزمایش شده و «پدر همه بمب ها» (FOAB) لقب گرفته است. رسانه انگلیسی «دیلی میل» درباره بمب روسی نوشت که پدر بمب های جهان با آنکه سبک تر از مادر بمب ها ساخته شده اما قدرت انفجاری آن برابر با ۴۴ تن مواد منفجره و ۴ برابر قوی تر از مادر بمب‌ها است.

رسانه ها با عرض اندام این بمب ها به بررسی و تحلیل آنها پرداختند و هر کدام از زاویه ای پیام های قرار گرفته در پس هر یک از آنها را واکاوی کردند. برای نمونه، شبکه BBC، پرتاب بمب امریکایی را پیامی روشن به روسیه دانست و نشانه ای قاطعیت دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده، در مبارزه معرفی کرد.

بررسی تحلیل های ارائه شده در رسانه های جهان هر چند به نمایش تقابل میان امریکا و روسیه اختصاص یافت اما آشکار نشد که در جهان امروز که مدعای دست یافتن به بالاترین قله های تکامل بشری را دارد، ساخت بزرگترین بمب ها چه پیامی دارد.

در همین باره، اشرف ابوالهول، رئیس بخش سیاسی الاهرام، نوشت که «یک کشور یا باید یتیم باشد یا این که مادر یا پدر همه بمب ها را در اختیار داشته باشد.» در ترجمه ای که سایت دیپلماسی ایرانی از یادداشت اشرف ابوالهول منتشر کرده، آمده که این تحلیلگر سیاسی معتقد است این که ایالات متحده امریکا و روسیه اعلام می کنند که بمب های پیشرفته بسیار قدرتمندی در اختیار دارند، یک حقیقت را فاش می کند و آن این که غیرممکن است کشوری در صلح به سر ببرد بدون این که سامانه نظامی عظیمی در اختیار داشته باشد، در غیر این صورت یا به جایی برای عرض اندام هر کدام از این دو کشور ابرقدرت تبدیل می شود یا این که باید بدون هیچ بهانه ای در منظومه این کشورها قرار بگیرد.

ساختن بمب، آن هم قدرتمندتر و بزرگتر، وضعیت امروز جهان ماست؛ جهانی که مدعی است تکامل یافته تر از همه تاریخ بشری است. مهمترین پیام امریکا و روسیه به هان این است که امروز، نه تنها برای جنگ، که برای صلح هم باید بمب ساخت و بمب داشت؛ آن هم مادر و پدر بمب ها را.
Share/Save/Bookmark