آیا شورای همکاری خلیج فارس با اوباما توافق کرده؟
يکشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۴
کد مطلب: 34689
اما دیدار چند روز پیش اوباما در ریاض می تواند به عنوان یک رمزگشایی از رفتار آمریکا با متحدان عربش در منطقه پرده بردارد و از شکاف موجود خبر می دهد.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

آقای عبداللطیف زیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس اول اردیبهشت (۲۰ آوریل) گفت که ۶ کشور عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا و به توافق رسیده اند که در یک همکاری مشترک از جلوی کشتی های حامل سلاح و تسلیحات نظامی ایران به یمن را بگیرند.
وبسایت بی بی سی فارسی در این باره نوشته که: «ایران و عربستان بر سر مسائل یمن اختلافات عمیقی دارند. عربستان ایران را به دخالت در امور یمن و حمایت تسلیحاتی از حوثی ها متهم می کند و ایران می گوید که حملات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به یمن، همانند رفتار اسرائیل و "کشتار مسلمانان" است.» و توضیح داده که این نشست همزمان با افزایش تشنج ها میان عربستان سعودی و ایران برگزار می شود.اشاره بی بی سی به تنش میان روابط دو کشور از زمان حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران است. بی بی سی نوشته که عربستان سعودی روابط خود را با ایران قطع کرده و دست به تحرکات سیاسی علیه ایران زده است.
اما دیدار چند روز پیش اوباما در ریاض می تواند به عنوان یک رمزگشایی از رفتار آمریکا با متحدان عربش در منطقه پرده بردارد و از شکاف موجود خبر می دهد.
به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن باراک اوباما نگرانی خود را نسبت به آن چه تحرکات تهران در بی ثباتی کردن منطقه نامید، مخفی نکرده و به همتایان عرب خود پیشنهاد کمک های نظامی بیشتر برای نظارت بر تحرکات کشتی های ایرانی داد. اما در عین حال تاکید کرد، به مصلحت هیچ کشوری نیست که به جنگ با ایران برود که در حقیقت این پیام را به ایرانی ها داد که ایالات متحده هیچ برنامه ای برای رویارویی با ایران در آینده ندارد، و چندان هم مخالفتی با نفوذ روز افزون ایران در کشورهایی مثل یمن و سوریه و عراق ندارد.
ناظران بر این اعتقادند که فرصت های موفقیت اوباما برای رسیدن به این هدف چند ماه بیشتر نیست، و این در حالی است که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در دو سال اخیر وارد رقابت منطقه ای شدند تا دست برتر را در نقش آفرینی های منطقه ای با اتکا به توانایی های داخلی و ایجاد پیمان های جدید که مبتنی بر رویکرد پان عربیسم باشد، ایجاد کنند.
روزنامه تایمز لندن هم در سرمقاله روز پنج شنبه خود نوشته که ایالات متحده و متحدان عربش در شورای همکاری خلیج فارس به صراحت با یکدیگر گفت وگو کردند اما این نگرانی وجود دارد که این صراحت لحن مشکلات بیشتری را باعث شود. این روزنامه می نویسد که عربستان سعودی احساس می کند که خارج از دایره امنیت امریکا قرار گرفته و دیگر ایالات متحده توجهی به آن نمی کند، به ویژه از زمانی که ایالات متحده توانست برای نخستین بار نفت صخره ای استخراج کند، عربستان احساس می کند دیگر امریکا به آن نیاز ندارد و برای همین از دایره توجهات امریکا خارج شده است. این روزنامه انگلیسی تاکید می کند، دقیقا الآن زمان آن فرا رسیده است که در روابط خود با اعراب بازنگری کنیم. دو طرف در حال حاضر بیش از هر زمانی از یکدیگر انتقاد می کنند. زمانی دو طرف می توانند به دوران سابق خود باز گردند که هر دو سیاست روشنی را در برابر یکدیگر در پیش بگیرند.
Share/Save/Bookmark