ترامپ: مردم کوبا اطمینان می‌دهم می‌توانند به سمت «کامیابی و آزادی» حرکت کنند!
يکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۵
کد مطلب: 38829
در حالی که آمریکا هر روز شاهد اعتراضات ، نژاد پرستی و کشتن سیاه پوستان و... است تراپ،فیدل کاسترو را یک «دیکتاتور ظالم» خواند که مردم کشورش را برای مدتی نزدیک به شش دهه سرکوب کرد!
فیدل کاسترو شب گذشته در ۹۰ سالگی در هاوانا درگذشت. رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا و برادر کوچکتر فیدل کاسترو در یک نطق تلویزیونی و با صدایی لرزان اعلام کرد که او ساعت ۱۰ و ۲۹ دقیقه جمعه شب از دنیا رفت.

صدای آمریکا نوشت:« دونالد ترامپ که ابتدا در یک توئیت کوتاه نوشته بود که «فیدل کاسترو مُرد،» ساعاتی بعد در بیانیه‌ای رهبر سابق کوبا را «دیکتاتور ظالم» خواند که میراثی جز «فقر و رنج غیرقابل تصور» برای مردم کوبا به جا نگذاشته است.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس جمهوری منتخب آمریکا با بیان این که رهبر کوبا «نزدیک به شش دهه مردم خودش را سرکوب کرد،» میراث کاسترو را «خشونت، دزدی، رنج غیرقابل تصور، فقر و نقض حقوق بشر» دانست.

صدای آمریکا افزود:« با این حال، او که دو ماه دیگر کاخ سفید را از باراک اوباما – که از عادی سازی روابط با کوبا و توافق اتمی با ایران به عنوان میراث عمده او در سیاست خارجی یاد می‌شود – تحویل خواهد گرفت، به آینده روابط دو کشور نیز اشاره کرد.»

صدای آمریکا پا را فراتر گذاشته و می نویسد:« چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده، با ذکر این که کوبا «یک جزیره خودکامه» باقی مانده، ابزار امیدواری کرد که مرگ کاسترو موجب بیرون آمدن کوبا از «وحشت و ارعابی» باشد که مدتهاست در آن کشور سایه انداخته است.»

دونالد ترامپ در ادامه گفت که امیدوار است این اتفاق موجب حرکت به سوی آینده‌ای باشد که در آن مردم فوق العاده کوبا در نهایت بتوانند در آزادی، که به معنای واقعی شایستگی برخورداری از آن را دارند، زندگی کنند.

در این زمینه رییس گارد حفاظتی فیدل کاسترو رهبر پیشین انقلاب کوبا می گوید:« که وی(فیدل کاسترو) از سال ۱۹۵۹ تا سال ۲۰۰۶ در مجموع از ۶۳۸ سوءقصد جان سالم به در برده است.»

همه این سوءقصدها پیش از واگذاری قدرت فیدل کاسترو به برادرش رائول کاسترو در سال ۲۰۰۶ روی داد و سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) عامل آنها بوده است.

عجیب‌ترین روش ها برای ترور کاسترو

۱- معشوقه افسونگر؛ ماریتا لورنز (Marita Lorenz)،‌ دختر ناخدای آلمانی و هنرپیشه آمریکایی، یکی از افراد مرتبط با کاسترو بود که پذیرفت با سیا همکاری کند، وی درصدد خوراندن قرص مسموم به کاسترو برآمد که کاسترو از نقشه ترور او باخبر شد اما او را بخشید و بعد طردش کرد.

۲- سیگار مسموم؛ سازمان سیا فوریه سال ۱۹۶۰ یک مأمور دو جانبه را برای آغشته کردن سیگار مورد علاقه کاسترو به سمی مهلک، استخدام کرد. این سم می‌توانست وی را در مدت کوتاهی از پای درآورد. گفته می‌شود در فوریه ۱۹۶۱ این سیگار به مأمور دوجانبه داده شد اما ظاهرا وی در نهایت به دلیل ترس از اجرای سوءقصد منصرف شد.

۳- صدف دریایی؛ سیا با اطلاع از علاقه کاسترو به غواصی قصد داشت مواد منفجره را در صدفی در مکان مورد علاقه وی جاسازی کند. آنها می‌خواستند صدفی مصنوعی را با رنگ‌آمیزی جذاب کنند تا مطمئن شوند که نظر کاسترو به آن جلب خواهد شد و با نزدیک شدن وی به آن منفجر می شد، اما این طرح ترور نیز ناکام ماند.

۴ – لباس شنای مسموم؛ سازمان سیا تصمیم گرفت در بحبوحه نبرد خلیج خوک‌ها به رهبر کوبا یک لباس شنا هدیه دهد! در سال ۱۹۷۵، کمیته اطلاعات سنا اعلام کرد "مدارکی محکم" در اختیار دارد که نشان می‌دهد سیا قصد داشت با ارائه یک لباس آغشته به میکروب و باکتری به کاسترو وی را به یک بیماری پوستی شدید مبتلا کند. این نقشه ظاهرا قرار بود توسط یک وکیل آمریکایی به نام جیمز بی‌. دوناوان که برای آزادی زندانیان خلیج خوک‌ها عازم مذاکره با کاسترو شده بود، اجرا شود اما وی در نهایت این ماموریت را نپذیرفت و این نقشه نیز ناکام ماند.

۵- سرنگ تزریق زیرپوستی خودکار؛ سازمان سیا با استفاده از رونالدو کوبیلا یکی از دوستان کاسترو تلاش کرد که از طریق یک آمپول زیرپوستی مسمومی که به طرز ماهرانه‌ای در یک خودکار جاسازی شده بود، کاسترو را از پا درآورد اما ترور جان کندی رئیس جمهور وقت آمریکا موجب ناکامی این طرح ترور شد.
Share/Save/Bookmark