قراردادهای فرانسوی ها با ایران و ناکامی مجاهدین خلق
دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۸
کد مطلب: 41069
مولف : مهدی ارجمند
 
دیدار پاتریک پویانه، مدیر عامل توتال، بعد از امضای قرارداد با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
دیدار پاتریک پویانه، مدیر عامل توتال، بعد از امضای قرارداد با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
تنظیم زمانی این همایش نیز جالب توجه بود. بلافاصله پس از دیدار محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از فرانسه و قبل از بسته شدن قراردادهای تجاری وسیع میان دو کشور ایران و فرانسه. اما آنچه در پس این تبلیغات رخ نمود، ناکامی دیگر بار تروریست های مجاهدین خلق بود.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
تبلیغات سازمان مجاهدین خلق در پاریس ثمری در پی نداشت و سرانجام، فرانسه بدون توجه به این تبلیغات، بزرگترین قرارداد نفتی را پس از برجام امضا کردند تا مجاهدین خلق ناکام تر از پیش دیده شوند.

تروریست های مجاهدین خلق که به یمن خروج از فهرست امریکایی تروریسم امکان ادامه حضور در فرانسه را یافته اند، با هزینه های سنگین و تبلیغات بسیار، رادیکال های امریکایی و افراطی های سعودی را به همایشی کشاندند که سیاهی لشکرش را دانشجویان اجاره ای و بی خانمانان کرایه ای با وعده تور گردشگری، هتل و غذای رایگان تشکیل می داد. همایشی برای بیان تندترین سخنان علیه ایران.

تنظیم زمانی این همایش نیز جالب توجه بود. بلافاصله پس از دیدار محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از فرانسه و قبل از بسته شدن قراردادهای تجاری وسیع میان دو کشور ایران و فرانسه. اما آنچه در پس این تبلیغات رخ نمود، ناکامی دیگر بار تروریست های مجاهدین خلق بود.

چنانکه BBC فارسی درباره قرارداد تازه نفتی میان ایران و فرانسه خبر داده، پر ارزش‌ترین قرارداد انرژی بعد از برجام برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی در تهران امضا شده است. ارزش این قرارداد میان ایران و کنسرسیومی به ریاست شرکت نفتی توتال فرانسه، متشکل از شرکت‌های توتال، سى‌ان‌پى‌سى چین و پتروپارس ایران نزدیک به ۵ میلیارد دلار اعلام شده است. اما پس از این قرارداد، پاتریک پویانه، مدیرعامل توتال، گفت «به زودی به تهران برمی‌گردیم چون قرارداد پارس جنوبی نخستین قرارداد از طر‌ح‌های متعددی است که قصد داریم در ایران اجرا کنیم.» این اظهارنظر را شاید بتوان میخ دیگری بر تابوت پروپاگاندای مجاهدین خلق دانست.

این قرارداد اما به ذائقه صدای امریکا خوش نیامد. VOA، رسانه دولتی امریکا، در خبررسانی در این باره نوشت که «دولت ایالات متحده امریکا که دولت ایران را حامی تروریسم می داند، مخالف جدی سرمایه گذاری شرکت های بین المللی در ایران است.» رادیو فردا از قرارداد ایران با توتال فرانسه با عبارت «بازگشت نخستین غول نفت و گاز غربی به ایران در پی برجام» یاد کرد اما نوشت «قبول ریسک بزرگ از سوی توتال و بازگشت غول فرانسوی به فاز یازده پارس جنوبی مسلما برای این شرکت خالی از خطر نیست» با این حال، پاتریک پویانه، مدیر اجرایی توتال، گفته که «ما باید با درجه‌ای از عدم اطمینان زندگی کنیم» ولی در همان حال، «دستیابی به یک بازار عظیم ارزش آن را دارد که یک ریسک یک میلیارد دلاری را بپذیریم.»

اما رادیو زمانه، در میان رسانه های فارسی زبان خارج از کشور، به این سوژه مهم خبری نپرداخته و کاملا در مورد آن سکوت کرده است.

علاوه بر این قرارداد مهم نفتی، شرکت های فرانسوی پژو و رنو نیز فعالیت های جدید خود را پیشتر در ایرن آغاز کرده بودند، اما جالب توجه آن است که پس از برگزاری تبلیغاتی همایش مجاهدین خلق، رسانه ها خبر دادند که شرکت رنو ایران را به عنوان بزرگترین سایت آموزش نیروی انسانی در خاورمیانه انتخاب کرده و به زودی این مرکز در کشور احداث خواهد شد که به آموزش تکنیسین‌های ایرانی کمک می کند و به انتقال دانش شرکت رنو به ایران منجر می شود.

جان بولتن، سیاستمدار افراطی امریکایی و سفیر پیشین امریکا در سازمان ملل، در همایش تروریست های مجاهدین خلق گفت که «نتیجه بررسی سیاست ایران از سوی دولت پرزیدنت ترامپ باید این باشد که عمر انقلاب اسلامی ایران نباید به ۴۰ سال برسد.» گفته ای که به نظر می رسد رویای رادیکال ها در امریکا باشد و بیشتر به کار همایش های تروریست ها بخورد اما عقلای اقتصادی گویا نظری دیگری دارند و برنامه های بلندمدت تری برای حضور در ایران و سرمایه گذاری بیشتر ترتیب داده اند. سیاستی که از سوی ایران دنبال می شود و چنانکه حسن روحانی، رییس جمهور ایران، گفته، به انزوای امریکا منجر خواهد شد، نه ایران. سیاستی که انزوای بیش از پیش تروریست های مجاهدین خلق را نیز در پی خواهد داشت.
Share/Save/Bookmark