عدم واکنش مسیح علینژاد به پوشش اجباری خانواده ترامپ در واتیکان و سرزمین های اشغالی
پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۹
کد مطلب: 40835
عدم واکنش مسیح علینژاد به پوشش اجباری خانواده ترامپ در واتیکان و سرزمین های اشغالی
همسر و دختر دونالد ترامپ در سفر به واتیکان و سپس سرزمین های اشغالی حجاب بر سر داشتند؛ اتفاقی که واکنش مسیح علینژاد را به همراه نداشت.
دونالد ترامپ همراه همسر و دخترش امروز صبح (چهارشنبه ۲۴ مه) با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در واتیکان دیدار کرد. این اولین سفر اروپایی آقای ترامپ از زمان آغاز ریاست‌جمهوری‌اش بود.

به گزارش رسانه ایران، در این دیدار، پوشش ملانیا و ایوانکا ترامپ در دیدار با پاپ توجه بسیاری را جلب کرد. همسر و دختر آقای ترامپ که در عربستان حجاب بر سر نکردند اما در واتیکان پوششی بر سر خود داشتند که سوال برانگیز شد.

در سفر به سرزمین های اشغالی هم ایوانکا ترامپ در جریان بازدیدش از دیوار ندبه در بیت‌المقدس، سرش را طبق رسوم یهودی پوشانده بود.

اما دلیل پوشش سیاه‌رنگ همسر و دختر آقای ترامپ در دیدار با رهبر کاتولیک‌های جهان چه بود؟

BBC در پاسخ به این سوال نوشت که واتیکان در مورد پوشش زنان و مردان به‌خصوص هنگام دیدار با رهبر کاتولیک‌های جهان مقررات سفت و سختی دارد، اگر چه این مقررات در زمان پاپ فرانسیس راحت‌تر شده و به شدت قبل اعمال نمی‌شوند.

طبق رسوم مانده از قدیم، زنانی که به دیدار پاپ می‌روند باید لباس سیاه بر تن داشته باشند. لباس آن‌ها باید کاملاً پوشیده باشد و باید روسری یا شالی توری یا ابریشمی بر سر و شانه داشته باشند.

به نوشته BBC، رنگ سیاه در کلیسای کاتولیک به معنای تقوا و پرهیزگاری و خشوع و افتادگی است.

ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا و ایوانکا ترامپ، دختر رییس‌جمهوری امریکا برای دیدار با پاپ فرانسیس، پروتکل واتیکان را رعایت کرده و لباس‌هایی به رنگ سیاه که تمام بدن را پوشانده بود بر تن کردند. آن‌ها موی سر خود را هم پوشاندند.

افرادی که به واتیکان سفر می‌کنند و قصد دیدار با پاپ را هم ندارند باید هنگام بازدید از کلیساها و موزه‌ها مقررات مربوط به پوشش خاص را رعایت کنند.

گردشگرانی که به واتیکان سفر می‌کنند باید پوشش مناسبی داشته باشند در غیر این صورت ممکن است از ورود آن‌ها جلوگیری شود.

مسیح علینژاد، خبرنگار خارج از کشور که در تلویزیون دولتی صدای امریکا (VOA) فعالیت می کند، نسبت به پوشش اجباری خانواده ترامپ واکنشی نشان نداد. خانم علینژاد که در شبکه های مجازی با عنوان «آزادی های یواشکی» به فعالیت علیه پوشش زنان در ایران می پردازد، در برابر پوشش اجباری ملانیا و ایوانکا ترامپ که بسیار جنجال ساز شد، بی تفاوت ماند.
Share/Save/Bookmark