حدود ۹۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا به بنگلادش گریخته‌اند
دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۰
کد مطلب: 41276
حدود ۹۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا به بنگلادش گریخته‌اند
مسئولان سازمان ملل می‌گویند بر اثر درگیری‌های خونین در میانمار که از ماه اوت منجر به کشته شدن بیش از ۴۰۰ نفر شده، حدود ۹۰ هزار نفر از اقلیت مسلمان روهینگیا به بنگلادش گریخته‌اند.

رئیس جمهوری میانمار «تین سین» هفته گذشته رسما اعلام کرد که جمعیت ۸۰۰ هزار نفری مسلمانان روهینگیا را قومیتی خارجی میداند و باید یا در اردوگاه‌های آوارگان متمرکز شوند و یا اخراج شوند.

بر اساس گزارش روزنامه "نیویورک تایمز"، گروه‌های تندرو بودایی با حمایت دولت میانمار، مسلمانان این کشور را قتل عام کرده، آتش زدند و به دریا انداختند.

بر اساس اطلاعات دریافت شده، 90 هزار تن از آنان برای نجات جانشان به مرزهای بنگلادش فرار کردند.

شمار مسلمانانی که در یک هفته اخیر از مرز میانمار خود را به بنگلادش رسانده‌اند بسیار بیشتر از مجموع کسانی است که در عملیات نظامی قبلی در ماه اکتبر سال گذشته مجبور به ترک خانه‌های خود شدند. در آن تاریخ نیز ارتش میانمار متهم به نقض فاحش حقوق بشر شد.

جمعیت اقلیت مسلمان روهینگیایی در میانمار حدود ۱،۱ میلیون نفر است. دولت میانمار حقوق شهروندی آن‌ها را به‌رسمیت نمی‌شناسد و از آن‌ها به‌عنوان «ساکنان قومی» یاد می‌کند.

از ماه اکتبر، حدود ۱۵۰ هزار نفر مسلمان روهینگیا به بنگلادش پناهنده شده‌اند. آنتونیو گوتِرِش، دبیرکل سازمان ملل روز جمعه گذشته، یکم سپتامبر / ۱۰ شهریور همگان را فراخواند تا مانع از یک فاجعه انسانی بزرگ شوند.

آنگ سان سوچی، برنده صلح نوبل، و وزیر امور خارجه و مشاور دولت کنونی میانمار که به‌دلیل سکوتش در قبال این بحران مورد انتقاد قرار گرفته روز دوشنبه ۴ سپتامبر / ۱۳ شهریور با رتنو مرسودی، وزیر خارجه اندونزی، دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. اندونزی پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان به‌شمار می‌رود.

به‌تازگی در آخر این هفته در جاکارتا، پایتخت اندونزی با کوکتل مولوتوف به سفارت میانمار حمله شد.

وزارت خارجه بنگلادش اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به همتای بنگلادشی خود، محمد عبدالحمید پیشنهاد کمک ترکیه برای پناه دادن به مسلمانان روهینگیا را مطرح کرده است.
Share/Save/Bookmark