پاسخ داریوش سجادی به اظهارات صادق زیبا کلام
آیا رادیوی دولتی انگلستان درحقیقت بلندگوی انقلاب بود!
شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۹
کد مطلب: 39558
بمناسبت سالگرد خروج پهلوی دوم از ایران در ۲۶ دی ماه ۵۷ که منجر به سرعت گرفتن روند انقلاب اسلامی شد آقای صادق زیباکلام طی مقاله ای در روزنامه شرق ادعا کرده که در خلال تغییر و تحولات سال ۵۷ رادیوی دولتی انگلستان (بی بی سی) درحقیقت بلندگوی انقلاب بود و بی بی سی در آن دوران به صورت نبض اطلاع رسانی نهضت و مبارزه درآمده بود.
داریوش سجادی در مطلبی با عنوان " نسبت بی بی سی با انقلاب اسلامی! " در مقام پاسخ به ادعای زیبا کلام بر آمد.

سجادی می نویسد:« ادعایی که تعلق به زیباکلام نداشته و دیگرانی نیز طی سالهای گذشته راسخانه و جازمانه بر طبل این ادعا کوبیده و می کوبند! ادعائی که چندان هم عاری از واقعیت نیست اما همه واقعیت هم نیست.»

وی با اشاره به متن مقاله ای که در گذشته نوشته است می گوید:«عطف به چنین داعیه ای است که پیش تر نوشتم: علیه سلام شدن بی بی سی در ۵۷ قبل از آنکه ناشی از حُب به علی باشد مرهون غیظ از معاویه بود! فی الواقع انگلستان در ۳۲ از سر عجز و ناتوانی دست به دامان آمریکا برای کودتا علیه مصدق شد و بالتبع و اجبار پذیرفت با کودتای مزبور آمریکائی ها نیز بر سر سفره نفتی که تا پیش از این در انحصار انگلستان بود، بنشینند!»

سجادی با اشاره به رقابت زیر پوستی لندن واشنگتن می نویسد:« اما این امر نافی رقابت زیر پوستی لندن با واشنگتن طی سالهای بعد از کودتا نبود و ماجرای انتشار «اسناد فراموشخانه» توسط اسماعیل رائین و معرفی دولتمردان انگلوفیل در ساختار حاکمیت ایران در کنار انتشار كتاب «ميراث خوار استعمار» به قلم «دكتر مهدي بهار» و معرفي چهره هاي «آمريكوفيل» ايراني نمونه ای مبرهن از تلاش لندن و واشنگتن برای سوزاندن مهره های یکدیگر در ساختار قدرت ایران بود.»

وی در ادامه گفت:« در انقلاب اسلامی نیز انگلستان فرصت شناسانه و متظاهرانه کوشید از طریق بی بی سی بتواند سخنگوی قابل وثوقی برای حاملان انقلاب اسلامی باشد تا از آن طریق بتواند به فراست فوران خشم انقلابی ایرانیان را مصون از خود و در مسیر ضدیت با آمریکائی ها مدیریت کند تا بلکه آب رفته را به جوی بازگردانده و شریک تحمیلی خود بر سر سفره ایران از ۳۲ به بعد را بدینوسیله بیرون کرده و دوران طلائی و انحصاری حضورش در ایران را بازتولید کند! »

سجادی در پایان نوشت:« اهتمامی که تا حدودی کامیابی داشت اما یک جای معادله را درست نخوانده بودند و آن حضور هوشمندانه «امام» بر تارک امواج انقلاب بود. »

توضیحات بیشتر را در مقاله «آیا بی بی سی رسانه انقلاب ایران بود؟» ببینید.
Share/Save/Bookmark