از منا تا بیروت؛مقایسه عملکرد دوگانه BBC در مناطقی که خبرنگار ندارد
شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۵
کد مطلب: 30638
مولف :
 
از منا تا بیروت؛مقایسه عملکرد دوگانه BBC در مناطقی که خبرنگار ندارد
مقایسه پوشش عظیم خبری حادثه تروریستی نسبت به عدم اهمیت درباره حمله تروریستی در بیروت، دست مایه آن شد تا مهدی پرپنچی مجری و کارمند بی بی سی علت آن را فضای بسته رسانه ای در بیروت عنوان کند. این در حالی است که در کمتر از دو ماه گذشته بی بی سی فارسی، علیرغم حضور خبرنگار در عربستان سعودی، اخبار، گزارش و تحلیل های مستمری برای توجیه عملرد مسئولان سعوی در قبال فاجعه منا و همچنین معرفی حجاج ایرانی به عنوان مقصران این فاجعه، در نظر گرفته نمی شود.

حملات تروریستی اخیر داعش در بیروت و به دنبال آن در پاریس را می توان، به عنوان سنگ محکی برای ارزیابی و ارزش گزاری رسانه ها و طیف های مختلف فکری در انعکاس و واکنش نسبت به این گونه از اخبار دانست.

برخی از کارشناسان و تحلیلگران، علت این دوگانگی واکنش رسانه ها نسبت به اخبار یکسان در جهان شرق و غرب را، ریشه در بنیان سیاست های سیاستداران غربی و رویکرد تبعیض آمیز آنان در رویارویی با این اتفاقات می دانند که خبر حمله داعش به بیروت فقط چند ساعت در این رسانه ها منتشر می شود و خبر مربوط به همین حمله در پاریس، چندین روز به عنوان سوژه اول خبری، مورد اهمیت قرار می گیرد. ( خبر مربوطه را اینجا ببینید )

همین موضوع باعث آن شد تا در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، هجمه ای از انتقادات مردمی نسبت به این دوگانگی برخورد رسانه ها با عنوان " قرمزتر بودن خون مردم پاریس نسبت به مردم بیروت "، را در پی داشته باشد. موجی از انتقاداتی که سیاست های تبعیضی رسانه های فارسی زبان را هدف قرار می داد.

مهدی پرپنچی، کارمند و مجری بی بی سی فارسی نیز در واکنش به سیل انتقادات مخاطبان شبکه بی بی سی فارسی با طرح موضوع " عدم فضای باز رسانه ای در لبنان " با فراری رو به جلو، واکنش شبکه مطلوب خود در برخورد با انتشار این اخبار را توجیه کرد.
پرپنچی در این مورد در صفحه فیس بوک خود نوشت :
درباره "تفاوت خون ضاحيه با خون پاريس"!
بعضى ها در فيسبوك درباره تفاوت پاريس و ضاحيه (منطقه شيعه نشين جنوب بيروت كه دو روز پيش هدف بمبگذارى داعش قرار گرفت) نوشته اند و اين كه لابد خون پاريسى ها قرمزتر است كه مى تواند توجه رسانه اى بسيار بيشترى را ايجاد كند. اين حرف با اين كه لايكخورش خوب است اما يك نكته خيلى مهم را ناديده مى گيرد و آن، امكان دسترسى رسانه اى بسيار زياد در پاريس است. من هم ضاحيه را ديده ام و هم پاريس را. در ضاحيه حتى در يك روز خيلى عادى اگر شما يك دوربين عكاسى معمولى يا گوشى تلفنتان را از جيب درآوريد و عكس يا فيلم بگيريد، دو دقيقه بعد چهار نفر دورتان را مى گيرند و هشت ساعت سين جيم مى كنند كه كيستيد و از كجاييد و الخ. اصولا پوشش زنده خبرى در ضاحيه براى رسانه هاى مستقل تقريبا ناممكن است و آنها چاره اى جز اتكا به منابع خبرى حزب الله و تكرار حرف هاى آن ندارند.
در پاريس اما در هر نقطه شهر و در هر ساعت شبانه روز مى توانيد علم و كتل ارتباط ماهواره اى بكاريد و برنامه زنده اجرا كنيد. وقتى بمبى در پاريس يا لندن منفجر مى شود، رسانه ها مى توانند بلافاصله در محل باشند و بدون هيچ گونه مزاحمتى كارشان را بكنند اما در ضاحيه اين كار ناممكن است. بنابراين يك شبكه تلويزيونى، حتى اگر خون ضاحيه را قرمز تر از خون پاريس بداند، محال است همان كارى را كه در پاريس انجام مى دهد، در ضاحيه هم بتواند انجام دهد. حملات بمبئى را حتما يادتان است و مى دانيد كه رسانه هاى بزرگ، لحظه به لحظه آن عمليات چند روزه را به طور زنده پوشش دادند. آن پوشش زنده، هيچ ارتباطى به رنگ خون مردم بمبئى نداشت و تنها دليلش، امكان دسترسى بود.
يادمان باشد دفعه بعد كه خواستيم از عملكرد رسانه ها در جايى انتقاد كنيم، در كنار تحليل هاى ايدئولوژيك، مسئله ساده امكان دسترسى رسانه اى در آن محل را هم در نظر بگيريم.
ادعای مهدی پرپنچی، در حالی مطرح می شود که در کمتر از دو ماه گذشته، و پس از وقوع فاجعه منا، در حج امسال، شبکه بی بی سی فارسی، علیرغم آنکه در عربستان سعودی، گزارشگر و خبرنگار مقیم نداشت، در چندین روز پیاپی گزارش ها و اخباری برای تطهیر عدم مدیریت مقامات سعودی و همچنین معرفی "حجاج ایرانی به عنوان مقصران اصلی این فاجعه" بر روی شبکه و سایت خود منتشر نمود. گزارش و تحلیل های یک سویه ای که توسط کارشناسان سعودی، آمریکایی، لبنانی و حتی ایرانی، ارائه می شد. اخباری که همچنان آمار قربانیان این فاجعه را ۷۰۰ نفر اعلام می کند! ( اخبار مربوطه به گزارش های بی بی سی در مورد فاجعه منا را اینجا ببینید، 1, 2, 3, 4 )

همچنین ادعای مهدی پرپنچی در مورد عدم حضور خبرنگار بی بی سی در بیروت در حالی مطرح می شود که افرادی مانند نفیسه کوهنورد، علاوه بر حضور در لبنان در کشورهای سوریه و عراق در حال تهیه گزارش می باشد.
Share/Save/Bookmark