عضویت در دیوان بین المللی کیفری یا دزدی دریایی؟
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۲
کد مطلب: 22178
مولف :
 
اسرائیل در اقدامی لجوجانه اعلام کرده که به دلیل درخواست فلسطینی ها برای پیوستن به دیوان بین‌المللی کیفری، روند انتقال درآمدهای مالیاتی آنها که حدود ۱۲۵ میلیون دلار است را متوقف می‌کند. صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینیان این اقدام را نوعی دزدی دریایی توصیف کرد.
چندی پیش بی بی سی فارسی از عضویت فلسطین در دیوان بین المللی کیفری خبر داد و در تحلیلی با عنوان "فایده عضویت در دیوان کیفری بین المللی برای فلسطینیان چیست؟" به این موضوع پرداخت.

فلسطین از سال 2009 در خواست عضویت در دیوان بین المللی کیفری را دارد تا از طریق مجاری قانونی مجامع بین المللی جنایات اسرائیل بررسی شود.

مقامات فلسطینی در تاریخ 3 ژانویه مدارک مورد نظر برای عضویت در دیوان بین المللی کیفری را به سازمان ملل متحد تحویل دادند و در تاریخ 16 ژانویه  خانم فاتو بنسودا، دادستان دیوان بین‌المللی کیفری در بیانیه‌ای اعلام کرد کاملا «مستقل و بی‌طرفانه» جنایات جنگی از ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی تاکنون بررسی خواهد شد.

عضویت فلسطین در دیوان بین المللی کیفری که با هدف بررسی جنایات اسرائیل علیه مردم غزه در جنگ 50 روزه به این منطقه صورت گرفت.

اما بی بی سی فارسی در تحلیل خود عضویت فلسطین در دیوان بین المللی را خطری برای مقامات فلسطینی می داند.در 4 بخش می توان تحلیل بی بی سی را درباره عضویت فلسطین بررسی کرد 

1- چرا بی بی سی فارسی نگران پیوستن فلسطین به یک دادگاه بین المللی است ؟ حتی لفظ نگرانی بی بی سی برای فلسطین هم جای تامل دارد.

در همان چند خط اول گزارش بی بی سی، روسای این رسانه موضع خود در برابر فلسطینیان را مشخص کرده اند. سردبیران بی بی سی اعتقادی به رخ دادن جنایت جنگی علیه فلسطینیان
بی بی سی با طرح این مسئله دفاع از وطن و مردم غزه توسط حماس را جنایت جنگی وانمود می کند.
ندارند.

با توجه به عملکرد این شبکه در 6 ماه گذشته در پوشش خبری بمباران غزه توسط اسرائیل که مورد اعتراض مردم انگلیس  هم قرار گرفت و در مقابل دفتر این شبکه تجمع کردند، شرکت‌کنندگان در این تجمع با حمل پلاکاردها و سر دادن شعارهای مختلف، یک‌جانبه‌گرایی بی‌بی‌سی در قبال اتفاقات غزه و عدم پوشش خبری جنایات اسرائیل را محکوم کردند.

معترضان که خیابان‌های اطراف ساختمان بی‌بی‌سی را محاصره کرده بودند، نامه‌ای اعتراضی با 45000 امضا را به مسئولان این شبکه خبری تقدیم کردند.

قسمتی از این نامه به اظهارات افراد برجسته و صاحب نظر اختصاص داشت؛ همچون:

"می‌خواهیم این نکته را به بی‌بی‌سی متذکر شویم تا بداند که غزه تحت محاصره و اشغال اسرائیل است."

"به نظر می‌رسد که برای بی‌بی‌سی جان مردم فلسطین کم ارزش‌تر از جان اسرائیلی‌ها است."

"ما می‌خواهیم این نکته را به بی‌بی‌سی متذکر شویم که غزه ارتش، نیروی دریایی و نیروی هوایی ندارد."

با توجه به کارنامه این شبکه مربوط به موضع گیری هایش در رابطه با کشتار مردم بی دفاع فلسطین توسط اسرائیل می توان نتیجه گرفت ،بی بی سی برای فلسطین نگران نیست و می توان گفت نگران محاکمه بین المللی اسرائیل است.

2- در بخش دیگر، بی بی سی عضویت فلسطین در دیوان بین المللی کیفری وتحقیق توسط دادگاه بین المللی را به ضرر حماس می داند زیرا که مورد اتهام جنایات جنگی قرار می گیرد!

بی بی سی با طرح این مسئله دفاع از وطن و مردم غزه توسط حماس را جنایت جنگی وانمود می کند. تنها در جنگ اخیر علیه غزه تعداد فلسطینی های کشته شده حدود 2100 نفر و تعداد زخمی ها بیش از 11هزار نفر اعلام شده است که 80% آنها مردم عادی هستند. این رقم برای اسرائیلی ها 64 سرباز و 2 شهروند کشته و 450 سرباز
اسرائیل و آمریکا از امضای پیمان دادگاه بین اللملی خود داری کرده اند.
و 80 شهروند زخمی گزارش شده است.
مقایسه ارقام تلفات حاکی از دفاع حماس از وطن و مردمش دارد نه تجاوز جنگی.

پروفسورریچارد فالک، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که در دانشگاه پرینستون آمریکا حقوق بین الملل تدریس می کند در جریان جنگ غزه بیانیه ای صادر کرد و سیاست اسرائیل نسبت به فلسطینیان را معادل "جنایت علیه بشریت" توصیف می کند. او پیشتر نیز اقدامات اسرائیل در غزه را مشابه اقدامات جمعی بی رحمانه آلمان نازی دانسته بود.

پروفسور فالک در همان سال 2007 از دیوان داوری بین المللی خواسته تا مسئولیت کیفری مقامات سیاسی یا فرماندهان نظامی اسرائیل را که در حصر غذایی نوار غزه دست دارند، بررسی کند.

آنتونی هال، استاد دانشگاه لتبریج قبول عضویت فلسطین در دیوان بین المللی کیفری را «گامی رو به جلو» توصیف کرد و گفت باید در مورد جنایات اسرائیل علیه مردم غزه در جنگ 50 روزه به این منطقه تحقیق شود.
وی همچنین گفته است که دیوان بین‌المللی کیفری اراده سیاسی لازم را برای اقامه دعوی علیه تل‌آویو ایجاد و عاملان نقض قوانین بین‌المللی را بازخواست کند.

در جنگ اسرائیل علیه غزه که اوت سال 2014 با آتش‌بسی به میانجیگری مصر پایان یافت بیش از 2140  فلسطینی از جمله 577  کودک کشته و بیش از 11 هزار و 100 تن دیگر از جمله 3374 کودک، 2088  زن و 410  سالمند زخمی شدند.

حدود 1500 بنا و ساختمان نیز در حمله اسرائیل به غزه نابود شدند.

بر اساس ماده 5 اساسنامه رم ، دیوان بین المللی به 4 گروه از جرایم که عبارتند از: نسل کشی ، جنایت علیه بشریت ، جنایت جنگی و جنایت تجاوز ارضی رسیدگی می کند . با توجه به این ماده قانونی می توان بررسی کرد که آیا حماس یا ارتش اسرائیل  کدام
اسرائیل مانع از رسیدن درآمد های مالیاتی فلسطینیان به دولت فلسطینی شده است.
یک مرتکب این جرم ها شده است ؟ 

3- بی بی سی فارسی  فلسطین را از عضویت در دیوان بین المللی منع میکند تا کارنامه حماس مورد بررسی این دادگاه بین المللی قرار نگیرد!

دیوان کیفری بین المللی ، اولین دادگاه  برای رسیدگی به جرایم نسل کشی ، جنایت علیه بشریت ، جنایت جنگی و جنایت تجاوز است که مقر آن در لاهه ، هلند قرار دارد.

اساسنامه رم در یک کنفرانس بین المللی از نمایندگان تام الاختیار کشور ها در سال 1998 که به موجب تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد به با 120 رای موافق به تصویب رسید.

تا فوریه 2013 تقریبا تمام کشور های اروپایی و آمریکای جنوبی و حدود نیمی از کشور های آفریقایی به همراه استرالیا و نیوزیلند و کانادا عضو دیوان هستند . تا کنون 160 کشور اساسنامه رم را امضا کرده اند. ایران نیز در دسامبر 2002 اساسنامه رم را امضا کرده است.

اسرائیل و آمریکا از امضای پیمان دادگاه بین اللملی خود داری کرده اند.

با توجه به تحلیل بی بی سی برای عدم عضویت فلسطین در دادگاه بین المللی  به خاطر کارنامه حماس آیا می توان نتیجه گرفت آمریکا و اسرائیل نیز با همین هدف از امضا کردن اساسنامه رم خود داری می کنند؟

4-    آنچه که مشهود است مقامات فلسطینی خواستار بررسی و تحقیق از طریق مجامع بین المللی هستند اما اسرائیل و آمریکا همچنان بر خلاف قوانین بین المللی به جامعه جهانی اهمیت نمی دهند و اعمال خودسرانه ای را در پیش گرفته اند .

اسرائیل در اقدامی لجوجانه اعلام کرده که به دلیل درخواست فلسطینی ها برای پیوستن به دیوان بین‌المللی کیفری، روند انتقال درآمدهای مالیاتی آنها که حدود ۱۲۵ میلیون دلار است را متوقف می‌کند. این درآمدها منبع اصلی تامین بودجه دولت فلسطینی است. صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینیان این اقدام را نوعی دزدی دریایی توصیف کرد.
Share/Save/Bookmark