نتانیاهو: آمریکا باید قطعنامه ضداسرائیلی شورای امنیت در روز پنج‌شنبه را وتو کند
پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۸
کد مطلب: 39198
رادیو فردا در حالی از رای‌گیری در شورای امنیت برای توقف فوری شهرک‌سازی اسرائیل در مناطق اشغالی خبر می دهد که نتانیاهو صراحتاً پیامی در توئیترش نوشته مینی بر اینکه آمریکا باید قطعنامه ضداسرائیلی شورای امنیت در روز پنج‌شنبه را وتو کند.
به نوشته سایت رادیو فردا شورای امنیت سازمان ملل قرار است روز پنج‌شنبه -به وقت آمریکا- پیش‌نویس قطعنامه‌ای، که خواستار توقف فوری و کامل شهرک‌سازی‌های اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطین، از جمله شرق بیت‌المقدس است را، به رای بگذارد. پیش‌نویس قطعنامه را مصر آماده کرده و قرار است بعد از ظهر روز پنج‌شنبه در مورد آن رای‌گیری شود اما سابقه آمریکا در روند شورای امنیت در این باره قابل تامل است.

به گزارش رسانه ایران این قطعنامه که امروز به رای گذاشته خواهد شد، شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی را «نقض آشکار قوانین بین‌المللی» و «مانعی برای رسیدن به صلح» توصیف کرده است.

رویترز نیز به نقل از دیپلمات‌های سازمان ملل می‌گوید هنوز مشخص نیست واکنش ایالات متحده، کشوری که اقدامات علیه اسرائیل را وتو می‌کند، در جریان رای‌گیری چه خواهد بود. خبرگزاری فرانسه نیز می‌گوید همه چشم‌ها به آمریکا دوخته شده‌است.

به نوشته سایت  رادیو فردا پیشاپیش، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در پستی در توئیتر گفته آمریکا «باید قطعنامه ضداسرائیلی شورای امنیت سازمان ملل در روز پنج‌شنبه را وتو کند». در این پست مشخص نیست آیا مقام‌های اسرائیل، یا به طور مشخص نخست‌وزیر آن، از واکنش آمریکا خبر دارند یا نه.

لازم به ذکر است که به نوشته روزنامه نیویورک تایمز بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد که بر خلاف تصور عمومی حمایت‌های اوباما از اسرائیل در شورای امنیت از همه روسای جمهور پیشین بیشتر بوده و به نوشته این روزنامه آمریکایی، ارائه راه حل دو دولت برای صلح اعراب و فلسطین در شورای امنیت را نمی‌توان خیانت به اسرائیل تفسیر کرد. این تفسیر نیویورک تایمز در حالیست که با نزدیک شدن به پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و به بن بست کشیده شدن روند مذاکرات صلحی که جان کری سعی در پایه گذاری آن میان اسرائیلیها و فلسطینیان بود، اقدام اوباما در وتوی این قطعنامه نشان از عزم دولت وی در حمایت جدی از رژیم اسرائیل خواهد داشت و مانند گذشته تکرار این عمل در جریان مذاکرات صلح، دیگر بهانه ای برای شکست مذاکرات نخواهد بود.

گفتنی است که دولت باراک اوباما طی سالیان اخیر بارها قطعنامه های شورای امنیت در جلوگیری از ساخت شهرکهای مسکونی توسط اسرائیل در سرزمینهای اشغالی این رژیم را وتو کرده است.

Share/Save/Bookmark