bbc چگونه افکار عمومی را قانع می‌کند؟ (۲۹) - این قسمت:
حساسیت BBC بر «اطلاعیه» دفتر رهبر ایران بخاطر چیست؟
دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۷
کد مطلب: 41168
مولف :
 
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
به گزارش رسانه ایران، چندی پیش شایعه شده بود که حسن روحانی در انتخاب وزاریش با رهبر انقلاب مشورت می کند و بنا به صلاحدید و نظر ایشان وزرا را انتخاب می شوند. دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای در اطلاعیه ای ضمن تکذیب چنین ادعاهایی اعلام کرد که به جهت وظایفی که در قانون اساسی برای رهبری در حوزه سیاست خارجی و دفاعی امنیتی در نظر گرفته شده، فقط سه وزیر خارجه، دفاع و اطلاعات با هماهنگی با رهبر انقلاب انتخاب می شوند.
در این اطلاعیه آمده است که در مورد برخی دیگر از وزارت خانه ها (مثل: علوم، آموزش و پرورش و ارشاد) هرچند به دلیل اهمیت آن ها در سرنوشت نسل جوان کشور حساسیت و دغدغه از سوی رهبری وجود دارد اما در انتخاب آنها ورود نمی کند.

رسانه های فارسی زبان خارجی اما تفسیر های گوناگونی از این اطلاعیه کرده اند. بی بی سی فارسی با مطرح کردن این پرسش که «چرا دفتر رهبری وزارت کشور را در فهرست وزارتخانه های حساس نیاورد؟» به بحث ورود پیدا کرده است.
• حسین باستانی تحلیلگر ارشد BBCفارسی که اغلب موضوعات مربوط به رهبر انقلاب و دولت را دنبال می کند می گوید نام وزارت کشور در این اطلاعیه از قلم افتاده است:
« شاید مهمترین بخش توضیح اخیر، نه "گفته ها"، که "ناگفته های" آن باشد: مشخصا، از این جهت که در متن توضیح، اشاره ای به وزیر کشور نشده است.»
• باستانی با این مقدمه که «وزیر کشور معمولا جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی است و ریاست "شورای امنیت کشور" را نیز بر عهده دارد» تحلیل کرد:
«اگر عدم اشاره دفتر آیت الله خامنه ای به وزیر کشور، ناشی از نوعی اشتباه نباشد، این سوال پیش می آید که چگونه ممکن است فرمانده کل قوا، در تعیین وزیری که قرار است بر نیروی انتظامی کشور نظارت داشته باشد، هیچ گونه نظری ندهد؟»
• آقای باستانی البته اذعان می کند که: «آیت الله خامنه ای، ملزم نیست که اختیار جانشینی فرماندهی کل قوا در نیروی انتظامی را به وزیر کشور تفویض کند» و به همین بهانه نمونه های تاریخی از عدم تفویض این سمت به عبدالله نوری (دولت اصلاحات) و علی کردان (دولت محمود احمدی نژاد) آورد.
• تحلیلگر BBCفارسی نتیجه می گیرد: « میزان احاطه وزرای کشور بر نیروی انتظامی یکسان نیست و نگاه رهبر نسبت به وزیر وقت، در چندوچون آن تاثیر می گذارد.». حسین باستانی در پایان می گوید: «بعید است هیچ رئیس جمهوری تردید داشته باشد که در صورت عدم موافقت رهبر با وزیر کشور، وی در زمینه امنیتی - و به طور مشخص در ارتباط با ناجا - عملا بی‌تاثیر خواهد بود»

محور های تحلیلی بی بی سی درباره اطلاعیه دفتر مقام معظم رهبری:
۱- در اطلاعیه دفتر رهبر انقلاب عمدا مسائل مهمی درباره انتخاب وزیر کشور گفته نشده است.
۲- وزیر کشور نقش جانشین رهبری در نیروی انتظامی را دارد ولی دفتر رهبری در اطلاعیه خود هیچ نامی از وزیر کشور نیاورده است.
۳- رهبر انقلاب در تفویض اختیارات خود به وزیر کشور بسته به دولت ها تفاوت قائل می شود.
۴- عدم موافقت رهبر با وزیر کشور، رئیس جمهور را در ارتباط با نیروی انتظامی بی تاثیر خواهد کرد.

چرایی مطرح کردن این محور ها از سوی BBC فارسی:
۱- تا تلویحا این شبهه را زنده نگه دارد که رهبری در انتخاب وزار به طور فراقانونی دخالت می کند.
۲- تا اینگونه برداشت د که میان حرف و عمل رهبر انقلاب تناقض وجود دارد.
۳- تا این شائبه تقویت شود که حتی اگر رهبری مستقیم در انتخاب وزیر دخالت نکند به صورت غیر مستقیم حتما این کار را انجام می دهد.
۴- تا این ذهنیت به وجود آید که در صورت عدم تفویض اختیارات جانشین فرمانده کل قوا به وزیر کشور جدید، رهبری به دنبال تضعیف حسن روحانی خواهد بود. درحالی که وزیر کشور فعلی یعنی رحمانی فضلی در حال حاضر جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی است ولی تحلیلگر بی بی سی فارسی هیچ نامی از او نمی آورد.

BBC فارسی پیشتر نیز به این موضوع پرداخته است. بیشتر بخوانید:
* برداشت های اجباری از سخنان رهبر انقلاب
* انتقادات اقتصادی آیت‌الله خامنه‌ای توسط BBC چگونه تعبیر می‌شود؟
* BBC و تحلیل رهبر ایران با مفهومی به نام "دوران جانشینی"
Share/Save/Bookmark