VOA: تحریم برنامه موشکی ایران همراستا با منافع ملی مردم است
چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۲
کد مطلب: 41078
VOA: تحریم برنامه موشکی ایران همراستا با منافع ملی مردم است
صدای آمریکا در جدیدترین مطلب تحلیلی خود، سیاست های ضدایرانی دولت متبوع خود را در راستای منافع ملی مردم ایران تبلیغ می کند.

به گزارش رسانه ایران، این مطلب که با عنوان «دفاع از منافع ملی آمریکا در برابر جمهورى اسلامی، دفاع از منافع ملت ایران نیز هست» در سایت صدای آمریکا منتشر شده، مدعی است که تحریم های ایران به دلیل برنامه موشکی، حمایت از حزب الله لبنان و حماس و ... «موجب تقویت امنیت و آرامس در همه کشورها می شود و در همان حال در راستای منافع ملی ایرانیان نیز قرار دارد».

نویسنده در ادامه دلیل مدعای خود درباره همراستایی تحریم های ایران با منافع ملی را چنین بیان می کند: «همین اصل را می توان در مورد برنامه های موشکی رژیم بیان کرد که هر سال چند میلیارد دلار صرف ادامه آن می کند. این مبلغ گزاف نیز اگر در راه مردم به کار گرفته شود، می تواند درمانگر بسیاری از دردهای اجتماعی و عمومی در ایران باشد».

جالب آنکه در حالی آمریکا خود را مدافع منافع ملی آمریکا می نامد که درست 29 سال پیش در حمله موشکی ناو آمریکایی وینسنس به هواپیمای مسافربری ایران، 290 نفر از مسافران این پرواز کشته شدند. تاکنون آمریکا دربرابر این جنایت هیچ عذرخواهی نکرده، هیچ یک از خدمه ناو وینسنس به خاطر اشتباهشان تحت پیگرد قرار نگرفتند و بعدا از آنها تجلیل شد.

صدای آمریکا در ادامه این مقاله، بدون در نظرگرفتن نقش آمریکا در جنگ های عراق و افغانستان و شتار وسیع غیرنظامیان، بمباران کور بخش هایی از پاکستان و فروش تسلیحات نظامی به عربستانِ در حال جنگ با یمن و ... آمریکا را قربانی «اقدامات تروریستی» در «کشورهای خاورمیانه» معرفی می کند.

این رسانه دولتی همچنین در دفاع از آنچه که او «سیاست های انسانی آمریکا» می خواند، می نویسد: «دفاع ایالات متحده از آزادی های انسانی و تلاش برای برقراری امنیت در جهان، ریشه ای عمیق دارد. پرزیدنت توماس ودرو ویلسون در سال ١٩١٨ میلادی، یعنی ٢١ سال پیش از آغاز جنگ حهانی دوم، منشور جامعی برای تضمین حقوق شهروندی درهمه کشورهای جهان انتشار داد که همچنان بیانگر ارزش های اخلاقی و سیاست بین المللی رهبران ایالات متحده است.
در واقع، ایالات متحده از همان هنگام که وارد صحنه بین المللی شده، همیشه دفاع از حقوق انسانی را یکی از پایه های سیاست خارجی خود قرار داده است. وزارت خارجه ایالات متحده هر سال گزارش جامعی درباره وضع حقوق انسانی در کشورهای جهان منتشر می كند که بسیار دقیق و بی طرفانه تهیه شده و هدف آن پیشبرد اصول آزادی در جهان است.»

به نظر می رسد نمایش توان موشکی ایران در حمله به مواضع داعش در دیرالزور سوریه، غرب و رسانه های ایشان را برآن داشته تا به جز تصویب تحریم، از طریق فشاری های مردمی داخل کشور و تحت عنوان «حمایت از منافع ملی»، حکومت را برای محدود کردن برنامه موشکی و حتی برنامه هسته ای و ... تحت تاثیر قرار دهند.
Share/Save/Bookmark