آنچه در مدت هجر تو کشیدم هیهات/ در یکی نامه محال است که تحریر کنم
يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۶
کد مطلب: 39233
آنچه در مدت هجر تو کشیدم هیهات/ در یکی نامه محال است که تحریر کنم
پس از رضا پهلوی، این بار سی نفر دیگر به همرا مجاهدین خلق، در نامه ای خطاب به ترامپ، خواستار لغو توافق هسته ای، افزایش تحریم های جمهوری اسلامی و فشار برای توقف برنامه موشکی ایران شدند

به گزارش رسانه ایران، اولین نامه نگاری که کمتر از ۴۸ ساعت پس از پیروزی از طرف اپوزیسیون صورت گرفت، مربوط به رضا پهلوی بود. رضا پهلوی در نامه خطاب به ترامپ، با معرفی جمهوری اسلامی به عنوان «ریشه تروریست، ناامنی و جنگ در منطقه» از نفوذ جمهوری اسلامی در کشورهای خاورمیانه اظهار نگرانی کرد.[اینجا بخوانید]

ابراز نگرانی رضا پهلوی از نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه از طرف برخی از تحلیلگران مورد نقد قرار گرفت. به عنوان مثال فرهمند علیپور یکی از تحلیلگران BBC در واکنش به این نامه اظهار نوشت: «پيشبرد سياست هاي توسعه طلبانه ايران در منطقه" مي تونه نگراني و دغدغه قابل درك رقباي "منطقه اي" ايران باشه، مثل عربستان، اسراييل و تركيه. ولي آيا رضا پهلوي هم رقيب ايران در منطقه است كه از پيشبرد سياست هاي توسعه طلبانه ايران نگران باشه، زياني ببينه كه دست به دامن رئيس جمهور آمريكا بشه؟ »

پس از رضا پهلوی نیز روز گذشته تعداد دیگری از چهره های اپوزیسیون همراه با مجاهدین خلق، در نامه ای به ترامپ، به ارائه درخواست های خود از رییس جمهور بعدی آمریکا پرداختند.

این افراد که خود را فعال سیاسی و حقوق بشر معرفی کردند در این نامه با معرفی ایران به عنوان عامل تروریست در جهان، « حمایت کامل از گروه‌های تروریستی نظیر حماس و حزب‌الله» را دلیل « مرگ هزاران سرباز جان برکف آمریکایی در عراق و لبنان» دانسته و مدعی شدند که ایران و داعش «دو روی سکه تروریسم» هستند.

همچنین این افراد در ادامه از ترامپ خواستند تا تحریم علیه جمهوری اسلامی را افزایش داده و با «فشار برجمهوری اسلامی» ایران را وادار به « متوقف کردن برنامه موشک بالستیک دوربردش» کند.

لازم به ذکر است که این نامه توسط ۳۰ نفر از افرادی که خود را «فعال سیاسی»، «فعال حقوق بشر» و یا « زندانی سیاسی پیشین» می نامیدند امضا شده که چهره های شاخص این لیست عبارتند از:
-احمد باطبی: فعال حقوق بشر و تحلیلگر پیشین صدای آمریکا
-مجید محمدی: جامعه شناس و تحلیل گر BBC و VOA
-امیرحسین اعتماد: سخنگوی گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

اما این نامه در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بدون پاسخ نماند و کلید وژاه #نامه_ترامپ و #نامه_به_ترامپ یکی از ترندهای روز بود که واکنش فارسی زبانان را به همراه داشت.

جالب آنکه حتی بسیاری از چهره های معاند نظام نیز در برابر این نوع از نامه نگاری و درخواست برای تحریم ایران، مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

Share/Save/Bookmark