همراستایی رضا پهلوی با سعودی ها در واکنش به حملات تهران؛ چرا؟!
شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۷
کد مطلب: 40943
همراستایی رضا پهلوی با سعودی ها در واکنش به حملات تهران؛ چرا؟!
اگرچه پس از حملات تروریستی روز چهارشنبه تهران، موج گسترده ای از اتحاد ایرانیان داخل و خارج از کشور، علیه تروریست های داعشی بوجود آمده، اما در مقابل بودند افرادی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم ادعای «نقش جمهوری اسلامی» در این عملیات تروریستی را داشتند!
رسانه ایران (rasanehiran.com):
هماهنگونه که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در واکنش به حملات تهران، جمهوری اسلامی را عامل اصلی حملات متهم می کند «کشورهای حامی تروریسم گاه خودشان نقض قربانی پدیده پلیدی که ایجادش کردند می شوند»؛ چهره های اپوزیسیونی مانند رضا پهلوی نیز در واکنش به این حملات، به نقش آفرینی برای جمهوری اسلامی، در این حمله می پردازند: «خشونت خشونت تولید می کند. حمایت از تروریسم فاجعه می آفریند. با ایجاد ترس و ترور و دروغ بر مردم حکومت کردن نابودی می آورد».

اما چرا افرادی مانند رضا پهلوی و دیگر سلطنت طلبانِ هوادار او، جمهوری اسلامی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم، «عامل حملات تروریستی تهران» معرفی می کنند؟برای پاسخ به این سوال باید سیاست رسانه ای رضا پهلوی در دو سال گذشته را بررسی کنیم.

شاید اصلی ترین دلیلی که رضا پهلوی، عاملان حمله تروریستی را خود جمهوری اسلامی معرفی کند، همراه شدن او با دولت ها و رسانه های حامی داعش باشد.

به عنوان نمونه، تلویزیون فارسی زبان «کلمه» که رسالت تبلیغ برای وهابیت و توجیه سیاست های منطقه ای عربستان را برعهده دارد، تنها رسانه ای است که به صورت رسمی از داعش حمایت می کند.
اما جالب آنکه همزمان با حمایت این رسانه از داعش، رضا پهلوی علیرغم سیل انتقادات طرفدارانش، مصاحبه با این تلویزیون را می پذیرد.

بیشتر بخوانید: رضا پهلوی در شبکه حامی داعش


همراستا شدن رضا پهلوی با رسانه حامی داعش، در مصاحبه با تلویزیون کلمه محدود نشده و او در زمان های متفاوت، با رسانه های مختلف سعودی از جمله «العربیه» و «الوطن» به مصاحبه می پردازد. نکته جالب در تمامی این مصاحبه ها، تاکید او بر نقش جمهوری اسلامی در «حمایت از داعش» و «تنش در منطقه» است.

بیشتر بخوانید:
+ رضا پهلوی، دیروز با داعش، امروز علیه داعش!
+ رضا پهلوی در گفتگو با العربیه: دغدغه حکومت ندارم


پروژه ایران هراسی رضا پهلوی اما صرفا در گفتگو با رسانه های عربی و همسویی با عربستان سعودی محدود نماند. رییس شورای ملی ایران در نامه ها و بیانیه های مختلفی، با معرفی ایران به عنوان «عامل اصلی تنش در منطقه»، از سران و مقامات کشورها و سازمان های بین المللی می خواهد تا با فشار و تحریم ایران، باعث محدود کردن سیاست های منطقه ای ایران شوند.

به عنوان نمونه، رضا پهلوی در بیانیه ای مهر ماه سال پیش خود بهترین روش برای محدود کردن مبارزه ایران علیه گروهک های تروریستی در منطقه نوشت « لازم به یادآوری است که بهترین شیوه برای محدود نمودن پشتیبانی حکومت جمهوری اسلامی از تروریسم، تمرکز بر مساله نقض حقوق بشر در داخل ایران است».
بیشتر بخوانید: رضا پهلوی در بیانیه ای خواستار افزایش فشار جهانی بر ایران شد

پهلوی در بیانیه با ادعای نقض حقوق بشر در داخل ایران اظهار داشت " جامعه بین المللی این مسئولیت را برعهده دارد تا نقض حقوق بشر در ایران را زیر نظر داشته باشد و حکومت جمهوری اسلامی را مسئول ناامنی و ناپایداری در مطقه بداند."

نکته قابل توجه آنکه، این همسویی غیرعادی رضا پهلوی با سیاست های ایران هراسانه سعودی ها، واکنش طرفداران او را نیز به همراه داشت. بسیاری از چهره های سرشناس سلطنت طلب و هوادار نظام پادشاهی، در نامه و بیانیه های مختلفی کارنامه رضا پهلوی را «مردود» معرفی کردند.

بیشتر بخوانید: سلطنت طلبان کارنامه پهلوی را مردود می نامند، دوران پساپهلوی؟

در همان زمان شهرام همایون، مدیر و برنامه ساز تلویزیون کانال وان در برنامه خود، درباره موضع گیری های رضا پهلوی و هم سویی آن سعودی ها با ابراز شرمندگی اظهار داشت " عربستان دارد شدیداٌ بر روی اپوزیسیون جمهوری اسلامی سرمایه گذاری می کند، برای دامن زدن به مسائل قومی و اقلیتی برای شمارش معکوس تجزیه خاک ایران. اما به دست کی، نه به دست انگلیس و نه به دست آمریکا، بلکه به دست اپوزیسیون جمهوری اسلامی. "

وسط

با توجه چنین هماهنگی میان رضا پهلوی و عربستان سعودی، نباید توقعی جز این از فرزند شاه پیشین داشت که با انکار نقش داعش در حملات تهران، جمهوری اسلامی را عامل حمله تروریستی معرفی کند.
Share/Save/Bookmark