bbc چگونه افکار عمومی را قانع می‌کند؟ (۱۶) - این قسمت:
گمانه‌زنی‌های بی‌بی‌سی درباره ثبت‌نام احمدی‌نژاد
دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۶
کد مطلب: 40501
مولف :
 
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
محمود احمدی نژاد برخلاف گفته های پیشینش در مهرماه، آبان ماه و بهمن ماه ۹۵ برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ ثبت نام کرد. او البته گفته برای حمایت از بقایی ثبت نام کرده است.
بررسی ثبت نام احمدی نژاد بیشتر از آنکه خلاف توصیه و منویات رهبری باشد به این خاطر اهمیت دارد که برخلاف اظهارات صریح خودش است. رهبری در پیام ۵ مهر ماه پشت بلندگو گفتند: «بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. ... به شما می‌گویم وارد نشو. نمی‌گویم هم وارد نشو. امر و نهی نیست. حالا بعضی گفتند آقا دستور دادند، امر کردند، نه، گفتیم صلاح نمی‌دانیم. من صلاح نمی‌دانم. این چیز خوبی است. این چیز بدی نیست.»
این سخنان رهبری راه را بر این برداشت می بندد که ضرر ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات متوجه شخص او شود.

- بی بی سی فارسی پس از ماجرای سفر احمدی نژاد به خوزستان بر این موضع تاکید دارد که محمود احمدی نژاد به دنبال ایستادن در مقابل رهبری است. بی بی سی فارسی در تحلیل سخنرانی رییس جمهور سابق جمله وی که گفته بود «هر کی فکر می‌کنه ملت نمی‌فهمند نفهم ترین آدم های کره زمینه. هشتاد میلیون نمی فهمه، تو می‌فهمی؟» را دارای ایهام، دوپهلو و خطاب به رهبر ایران تفسیر کرد. (اینجا) سپس چند روز پیش در مقاله ای دیگر ثبت نام احمدی نژاد را ایستادن او در مقابل نظام و «رد صلاحیت نظام» عنوان کرد.
- بی بی سی معتقد است: «رد صلاحیت احمدی نژاد به نوعی رد صلاحیت شورای نگهبان و خط بطلانی بر بصیرت رهبری نیز به شمار می آید.».
- همچنین بی بی سی در این مقاله توصیه رهبری به احمدی نژاد را دستوری خوانده است: «از آن بدتر احمدی نژاد واضح و روشن دستور رهبری را بر زمین انداخته است.»
- بی بی سی همچنین درباره مناسبات احمدی نژاد با رهبری معتقد است: « تمرد در حلقه هواداران رهبری که احمدی نژاد هم وقتی در این جماعت بوده، گناهی نابخشودنی است و احمدی نژاد هم این را می داند و گویا دیگر در این حلقه نیست و فارغ از این ماجراست.»

محور های اصلی بی بی سی:
۱- رد صلاحیت احمدی نژاد برای دستگاه های حکومت از جمله رهبری هزینه زا است.
۲- رهبر انقلاب به احمدی نژاد دستور داده که در انتخابات شرکت نکند و او نیز بر خلاف دستور رهبری ثبت نام کرده است.
۳- احمدی نژاد دیگر پیرو رهبری نیست.

چرا بی بی سی به این محور ها می پردازد؟
۱- تا اختلاف در میان مسئولان حکومتی تضعیف بالاترین مقام سیاسی کشور یعنی رهبری مستفاد گردد.
۲- تا خطای احمدی نژاد بزرگ و غیر قابل بخشش جلوه کند. از این رو اختلاف او با اصولگرایان، اختلاف با کلیت نظام تلقی شود.
۳- اختلاف تصنعی میان احمدی نژاد و حاکمیت موجب قطع ارتباط، حذف او از صحنه سیاست و در نهایت تبدیل شدن احمدی نژاد به یک جریان اپوزیسیون داخلی نظام بیانجامد.
Share/Save/Bookmark